Divadelní noviny Aktuální vydání 4/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

4/2024

ročník 33
20. 2. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Zprávy

  Jan Burian opět ředitelem ND

  Premiér Jiří Rusnok nařídil ministru kultury Jiřímu Balvínovi, aby vrátil do vedení Národního divadla ředitele Jana Buriana, kterého včera odvolal. Odvolaný ředitel Národního divadla Jan Burian podle premiéra nic nepokazil. Ať pracuje a ukáže, jak se mu bude dařit, uvedl.

  Jan Burian na tento vývoj reagoval slovy: ND je dnes ráno v jiném stavu, než bylo ND včera v 8:00. Nemá vedení Opery, Činohry a většinu hereckého souboru. Vážím si postoje pana premiéra. Musím se ovšem poradit s odstoupivším vedením ND, zda – a za jakých okolností – je ochotno v práci pokračovat. Poradím se také s garanční radou. Poté se k celé věci vyjádřím. Doufám, že ND přestane být do budoucna rukojmí politiků.

  ///

  Více na i-DN:

  Dopis ministrovi Jiřímu Balvínovi

  Vyjádření ND moravskoslezského k odvolání Jana Buriana

  Několik slov k odvolání Jana Buriana

  Stanovisko výboru Jednoty hudebního divadla Praha k odvolání Jana Buriana

  Názor expertní komise na odvolání Jana Buriana

  Prohlášení vedení opery ND k odvolání ředitele

  Jan Burian si ani nevybalil svačinu

  Ředitelem ND jeden den

  • Autor:
  • Publikováno: 2. srpna 2013

  Komentáře k článku: Jan Burian opět ředitelem ND

  1. Josef Herman

   Josef Herman

   Už do omrzení opakuji,
   co je snad nyní zřejmé a možná v této chvíli i dosažitelné: zásadně omezit politizování Národního divadla (uměleckých institucí vůbec) lze jen proměnou jejich právního postavení, z něhož vyplývá právní postavení i ředitele a zaměstnanců. To nás zásadně odlišuje od běžné zahraniční praxe. Panu Burianovi bych poradil, aby už nepřistupoval na žádné sliby a dohody vrchnosti, ale trval na řádné pracovní (manažerské) smlouvě, která by garantovala jeho ředitelování. Pak budou mít utrum jak balvínové, tak kolářové a šmídové a dolanští, pak se budou moci se ctí vrátit i donutilové a krajčové, jichž si za jejich postoje v této chvíli velmi vážím. Manažerská smlouva ředitele se nyní prosadit dá, a vše ostatní musí následovat – proměna ND, obnovení normálního fungování.
   Mimochodem – nejvíc jde přece o to, zda současné střední a mladé generaci, nadějným kumštýřům, zůstane možnost tvořit hodnoty a držet tradici, vznešeně řečeno. Dosud tomu překážejí vyžírkové i politikové.

   02.08.2013 (15.00), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,