Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2020

ročník 29
23. 6.–1. 9. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Několik slov k odvolání Jana Buriana

  Nejprve to, co čtenáři tohoto příspěvku asi vědí i beze mne: Jan Burian byl do pozice ředitele Národního divadla vybrán řádnou expertní komisí, řádně jmenovanou předchozí ministryní kultury. Předložil řádnou a smysluplnou koncepci, která byla řádně posouzena a přijata. Jana Buriana v den plánovaného nástupu do funkce odvolal člen Rusnokovy vlády, zatím stále bez parlamentní důvěry, nový ministr kultury Jiří Balvín.

  Netroufám si posuzovat personální obměny, které tzv. úřednická vláda bez důvěry provádí v jiných oborech,  jež ale ani nezúčastněnému pamětníku nemohou nepřipomenout normalizační čistky z dávných let 1969 -1971. Vím však jistě, že odvolání Jana Buriana z funkce ředitele Národního divadla (nacházejícího se v krizi vinou podobně diletantského rozhodnutí ministryně Hanákové – viz nastavování procesů při odvolání Ondřeje Černého) je skandální, nekvalifikované „chucpe“ rozhodnoutí, které vypovídá vše o odborné způsobilosti a morálním kreditu Jiřího Balvína; mnohem závažnější však je, že uvrhá Národní divadlo do ještě hlubší krize, která může přinejmenším na  sezonu Národní divadlo doslova pohřbít – viz avizované odchody jeho předních tvůrců a hereckých hvězd.

  Je opravdu údělem současné české divadelní kultury, aby o její existenci rozhodovali lidé hloupí či bezectní, jak jsme tomu svědky v posledních letech? Všem, jímž je takové jednání proti srsti, navrhuji solidarizovat se s Národním divadlem.

  Divadelní noviny o prázdninách nevycházejí. V prvním poprázdninovém čísle budeme však této – opakuji – skandální události věnovat výraznou kritickou pozornost.

  Jan Kolář, šéfredaktor Divadelních novin


  Komentáře k článku: Několik slov k odvolání Jana Buriana

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,