Divadelní noviny Aktuální vydání 7/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

7/2020

ročník 28
31. 3.–13. 4. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Zprávy z letenských šapitó 2018 (No.7)

  Jedna z nejočekávanějších premiér českých novocirkusových souborů proběhla 23.srpna. Losers Cirque Company vládne nejen značnou technickou zdatností a pohybovou kulturou, ale zároveň nezanedbává příběhovou stránku.  Nepřekvapí tedy, že supervizorem jejich nejnovějšího projektu Vzduchem je tvůrčí dvojice Skútr.

  Losers Cirque Company – nejnovější premiéra Vzduchem. Foto Facebook Losers

  Hlavním tvůrcem inscenace je choreograf Matyáš Ramba, který je rovněž podepsán pod námět. Volně se inspiroval útlou knížkou Richarda Bacha Jonathan Livingston Racek, týkající se mj. překonávání hranic v různém smyslu slova. Pro letošní ročník dobře zvolené téma, připomeneme-li prolínání lidského světa a světa fauny v Bestias, ale i v českém Lovu. Ve svých touhách se lidé od zvířat zas tolik neliší, i když je většinou ve svém jednání neprojevují tak přímočaře. K působivého vizuálnímu tvaru inscenace přispěla nejen scéna Petra Horníčka, light design Michaela Bláhy, ale potřebnou atmosféru vyvolává také hudba Vladimíra Mikláše propojená s přírodními zvuky. Pětice performerů – tedy Kristýna Stránská, Vítězslav Ramba, Tomáš Pražák, Vojtěch Glaser, Michal Heriban (Vladimír Mikláš je podporuje živě hranou hudbou) – je bezpochyby dostatečně disponovaná k tomu, aby si mohla se scénickými dispozicemi volně pohrávat a obtížné prvky zvládat (vesměs) s lehkostí.

  Losers Cirque Company – Vzduchem. Výborné výkony performetrů podtrhuje i light design. Foto Facebook Losers

  Vše začíná na prázdné scéně, která je ohraničena žebříky připomínajícími křídla. Není to jediný symbol křídel na scéně. Na začátku letí vzduchem papírová vlaštovka, na konci je prostor papírovými vlaštovkami doslova zavalen… V mezidobí je člověk, toužící po svobodě vzletu, postupně vtahován do světa ptáků, a to včetně různých varování a mnohdy brutální „výuky“. Není snadné být ptákem, volný pohyb má v sobě eufórii, adrenalin a závratnost možností, na druhé straně však drsnost, odpovědnost a stále hrozící nebezpečí. Převážně mužský svět je doplněn o přitažlivý ženský element, který dodává vzájemným prostorovým vztahům určité napětí, poetické, ale též erotické podtexty.

  Vzduchem – figury, při kterých se tají dech. Foto Facebook Losers

  I když při pohybových variacích na zemi i na tyčích se mnohdy tajil dech, nejpůsobivějším scénickým prvkem a metaforou zároveň se stala velká síť. Ta nejprve uvězní jednoho z racků, doslova ho uzemní. Ale posléze se právě vítězství nad sítí (která se proměňuje v obrovskou trampolínu) stává symbolem svobodného radostného pohybu.

  Svoboda lapená do sítě. Foto Facebook Losers

  Téma produkce a její tanečně-akrobatické provedení nabízí, aby si každý z diváků vytvořil svůj vlastní výklad. V této poetické paralele života objevíme motivy hledání vlastního já, rozmanité, mnohdy nesplněné a nesplnitelné touhy, ale také různé formy vztahů, vzájemné solidarity i řevnivosti atd. atp. Losers Cirque Company touto inscenací přinesli do programu letošní Letní Letné další zajímavou barvu.

  ///

  Více na i-DN:

  Ve středu začíná Letní Letná

  Zprávy z letenských šapitó 2018 (No. 1)

  Zprávy z letenských šapitó 2018 (No. 2)

  Zprávy z letenských šapitó 2018 (No. 3)

  Zprávy z letenských šapitó 2018 (No. 4)

  Zprávy z letenských šapitó 2018 (No. 5)

  Zprávy z letenských šapitó 2018 (No. 6)

  ..

   


  Komentáře k článku: Zprávy z letenských šapitó 2018 (No.7)

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,