Divadelní noviny Aktuální vydání 8/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

8/2024

ročník 33
16. 4. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Burza Festivaly

  Ve středu začíná Letní Letná

  Patnáct let již udává Letní Letná krok novému cirkusu v České republice. Během té doby se stala nedílnou součástí nejen české, ale i evropské kulturní mapy. Od samého počátku představuje festival českému publiku špičkové zahraniční soubory, neúnavně podporuje a pomáhá rozvíjet domácí scénu a řadě domácích souborů pomohl otevřít pomyslné dveře do „šapitó“ celého světa. Letošní 15. ročník mezinárodního festivalu Letní Letná se bude konat od 15. srpna do 2. září – jako vždy – v pražských Letenských sadech.

  Když jsme začínali, upřímně jsem věřil, že nový cirkus je nádherný, svobodomyslný, romantický, kreativní a vzrušující. Věřil jsem, že má budoucnost a že má smysl o tom přesvědčovat širší publikum. A mé přesvědčení stále trvá!, konstatuje Jiří Turek, ředitel a zakladatel Letní Letné. V průběhu čtrnácti minulých let uvedl festival na 1500 přestavení, které vidělo více než 320 000 diváků. Zavzpomínat bude letos možné na výstavě fotografií, která bude k vidění v areálu.

  Jubilejní ročník slavnostně odstartuje ve středu 15. srpna velkolepým narozeninovým open air programem. Více než třicet artistů, klaunů, tanečníků a muzikantů z České republiky i ze zahraničí pod vedením ve Francii usazeného kanadského režiséra Daniela Gulka předvede své schopnosti v show, která vznikla speciálně pro tuto příležitost. Nese název De Nova Stella, neboli Nová hvězda. Je inspirována dílem astronoma Tycha de Brahe. Show bude uvedena dvakrát – ve středu 15. a ve čtvrtek 16. srpna. Vstup je zdarma.

  V průběhu dalších více než dvou týdnů čeká na návštěvníky nabitý program plný zahraničních souborů
  i domácích umělců. Mezi události festivalu by měli patřit Baro d´Evel Cirk Cie a jejich představení Bestias. Elegantní tanečníci, zkušení akrobaté, hudebníci a spolu s nimi hrdí koně, rozpustilé andulky
  i zlomyslná vrána diváky vtáhnou do svého světa, ze kterého se už nebudou chtít vrátit zpátky do všední reality. Adrenalinoví dobrodruzi Cirque Inextremiste dostojí svému jménu a přivezou show, z níž by měl běhat mráz po zádech. S čerstvou novinkou přijede populární francouzský soubor Akoreacro. Ve své produkci Dans ton cœur vypráví příběh a umně propojuje špičkovou akrobacii s velkou dávkou humoru. Bêtes de foire – petit theatre de gestes v kouzelném rodinném šapitó před očima diváků oživí svět kočovného cirkusu. S jemností a přirozeností kombinuje klaunskou komiku, žonglování, kouzla i loutky.

  Diváci se mohou těšit i na řadu premiér. Losers Cirque Company uvedou zbrusu novou inscenaci Vzduchem, jež je inspirovaná slavnou novelou amerického spisovatele Richarda Davida Bacha Jonathan Livingston Racek. Vít Neznal & kol. pro změnu se svou premiérou Nesnesitelná tekutost bytí zamíří pod vodní hladinu. Divadlo Bolka Polívky přiveze klaunérii Letem sokolím, na jejíž přípravu principál divadla osobně dohlédl a z níž vyplyne, že lhát se nemá, ani když víte, že máte pravdu. Bratři v tricku spojí své síly s Holektivem a představí společnou mysliveckou romanci plnou cirkusových trofejí s názvem Lov. Dále se představí skupiny Vosto5, Squadra Sua, Cink Cink Cirk, Collective Momentum a další.

  V rámci Letní Letné se letos uskuteční i mezinárodní konference Circus and Its Others II., která se koná od 27. do 29. srpna v divadle Disk. Konference, jejímž hlavním pořadatelem je Cirqueon – Centrum pro nový cirkus, se bude soustředit zejména na problematiku „podoby a proměny“ současné (novo)cirkusové praxe.

  Letní Letná je již 15 let nedílnou součástí letní Prahy. Setkávají se na ní Pražané i návštěvníci metropole, aby se nechali na několik hodin unést do kouzelného světa nového cirkusu. I letos se můžeme těšit na dechberoucí představení světových hvězd nového cirkusu, největší přehlídku českých souborů, klaunérie, žonglování, open air představení, hudební program, workshopy, debaty, výstavy, večerní koncerty a každodenní bohatý program pro děti.

  Who is who aneb O produkcích

  Inscenace Bestias je založená na tenké hranici mezi lidmi a zvířaty, na zvířeti v nás, na inteligenci
  a emocích, kterých jsou zvířata schopná, na křehkých poutech vzájemného respektu a něhy.
  V představení, které vypadá jako živý sen plný koní, ptáků, tanečníků, akrobatů a hudebníků, se před našima očima pomalu splétá tenounké vlákno příběhu. Baro d´Evel pod vedením dvojice Camille Decourtyová a Blaï Mateu Trias rozehrává jedinečné představení, které je skutečnou poctou divadlu a (novo)cirkusovému umění.

  Akrobati z Cirque Inextremiste, které návštěvníci Letní Letné dobře znají z roku 2015 z jejich produkce Extrêmités, se vracejí a ve své novince Extension jsou extrémnější než kdy dříve. Rémi tentokrát své kolečkové křeslo vymění za bagr, a jako když si Ironman oblékne svůj proslulý „superoblek“, stane se tento stroj jeho součástí. Dodá mu neskutečnou sílu a překvapující přesnost. Společně roztáčejí kolotoč neuvěřitelných akrobatických kousků, ze kterých bude místy běhat mráz po zádech.

  Se zbrusu novou produkcí Dans ton cœur, která měla letos evropskou premiéru v Antverpách, přijede na Letnou francouzský soubor Akoreacro, který před třemi lety hostoval na Lední Letné. Tentokrát uvede čerstvou novinku, ve které špičkovou akrobacii opět kombinuje s notnou dávkou humoru a nechybí ani živá hudba, jež je nedílnou součástí jejich novocirkusových příběhů. V cirkusu hledáme zbytky lidového umění, na které jsme na scénách  s pozlátkem už zapomněli. Sníme o kulaté scéně připomínající antickou arénu. Sníme o pouťové oslavě plné veselí, které v nás pohled na šapitó okamžitě vyvolává, zve na svou novou inscenaci Jeff Pyka z Akoreacro.

  Ze země galského kohouta pochází i soubor Bêtes de foire – petit theatre de gestes, který
  v rodinném šapitó oživuje svět kočovného cirkusu. Jejich malý cirkus je poctou komediantské poezie a kreativity. Laurent Cabrol a Elsa De Witte et Sokha se svým představením Bêtes de foire stvořili místo, kde je možné snít, smát se i obdivovat.

  Největší přehlídka českého nového cirkusu

  Populární ansámbl Losers Cirque Company připravil pro letošní Letní Letnou premiéru projektu Vzduchem na motivy novely amerického spisovatele Richarda Davida Bacha Jonathan Livingston Racek. V inscenaci budou diváci sledovat postavu, která našla radost a vášeň pro let, jež jí dovolují „jít do všeho po hlavě a posouvat hranice“.

  Vít Neznal & kol. uvedou hned dvojici inscenací. Exkluzivní premiéru produkce Nesnesitelná tekutost bytí, ve kterése  téma věčné nejistoty a tekuté modernity bude hledat, definovat a přelévat
  v obrovském akváriu, budou mít možnost diváci vidět na vedlejší scéně Letní Letné, která bude na Jatkách78. Představení Chyba bude pak k vidění tradičně ve festivalovém areálu na Letné.

  V klaunérii Divadla Bolka Polívky Letem sokolím jde o podivuhodné přátelství dvou klaunů, náčelníka župy Břéti a jejího jediného aktivního člena Čeňka, kteří se ve staré sokolovně urputně snaží připravit na Všesokolský slet.

  Bratři v tricku se na Letní Letné představí třikrát. V rámci open air uvedou svou populární produkci Běžkařská odysea a v Českém stanu uspořádají Funus, pohřební koktejl černé grotesky a poetických obrazů namíchaný pomocí cirkusových disciplín. Do třetice pak spojí své síly se souborem Holektiv a společně uspořádají Lov.

  Dvě holé židle a fyzický dialog na pozadí lidských vztahů, to je Bibi2 česko-italského dua Circo Frico. Skupina Feel the Universe Circus Company bude zkoumat nejednoznačný fenomén spolupráce
  v závislosti na jejím směřování a cíli v představení se stručným a jasným názvem Collaboration/Kolaborace. Soubor Cie Pieds Perchés předvede v pražské premiéře akrobatickou produkci Mezi řečí, svéráznou komedii na laně o WhatsAppu nebo Instagramu, která na pomezí nového cirkusu a pohybového divadla zkoumá, co vše si v 21. století na dálku (ne)říkáme. Collective Momentum divákům ukáže Pokoj, který bude dle slov tvůrců plný touhy, obav, vzpomínek, snů a v neposlední řadě závěsné akrobacie. Víťa Marčík uvede inscenaci Robinson Crusoe, která vznikla na motivy stejnojmenného románu Daniela Defoe.

  Nový cirkus pod letní oblohou

  Jedinečnou atmosférou, originálními příběhy i vynikajícími artistickými výstupy lákají open-air představení Letní Letné každoročně tisíce diváků. I v letošním roce chystají organizátoři několik venkovních představení, která stojí za to vidět. Chybět nebude oblíbená Vosto5 a jejich Stand’artní kabaret. Letos na Letné představí i osudový příběh nejúspěšnějšího českého lyžaře Bohumila Hanče a jeho přítele Václava Vrbaty v loutkohereckém pozdravu s názvem Slzy ošlehaných mužů. Squdra Sua nabízí představení na způsob grotesky, marinované v klauniádě s názvem Happy Hour. Cink Cink Cirk v představení s názvem Dukto oslaví léto, odlišnost a šílenství. Studenti CIRQUEONu pod uměleckým vedením Stéphanie N’Duhirahe a Cécile da Costa se představí jako Cirquonauti.

  Tři tematické festivalové večery

  Stejně jako v předchozích letech připravili organizátoři komponovaný program zaměřený na nastupující generaci novocirkusových artistů s názvem Cirksession (27.8.). O den dříve se uskuteční žonglérské Galashow (26.8.), na které vybraní hosté předvedou žonglérská čísla, která publikum přesvědčí o tom, že žonglování je svébytný umělecký směr a nejen klaunské klišé. Do třetice bude večer 16. srpna patřit pantomimě. Jak ostřílení profíci tak nastupující mladá generace mimů představí ve večeru tradičně nazvaném Mimsession krátké výstupy na téma 100 let republiky.

  Letní Letná dětem

  Pestrý program je připraven tradičně také pro děti. Představení pro ně začínají vždy od 11:00, 14:00, 15:30 a 17:00 a vystřídají se takřka všechny kvalitní české soubory a umělci pracující s malými diváky. Jmenujme namátkou Václava Strassera, Divadlo Víti Marčíka, Divadlo KAKÁ, LokVar, Divadlo Tondy Novotného, Bratry v tricku či Loutky bez hranic. Chybět nebudou ani oblíbené dílničky, Bibliobus Oskar a další doprovodný program.

  Malé i velké návštěvníky jistě potěší interaktivní instalace souboru Guixot de 8. Jde o je první katalánský (pravděpodobně i celosvětový) soubor, který mění interaktivní instalace na pouliční představení prostřednictvím “hraček” vytvořených Joan Rovirou z materiálů ze sběrných dvorů. “Hračky” tak přetvářejí ulici v hravý prostor pro návštěvníky jakéhokoliv věku i zručnosti.

  Program 15. Letní Letné: http://www.letniletna.cz/2018/program?filter=night

  Trailer 15. Letní Letné: https://www.youtube.com/watch?v=6jioy5aY-qU

  Facebook: https://www.facebook.com/pg/LetniLetna

  Informace a předprodej vstupenek: www.letniletna.cz.

  • Autor:
  • Publikováno: 11. srpna 2018

  Komentáře k článku: Ve středu začíná Letní Letná

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,