Divadelní noviny Aktuální vydání 11/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

11/2024

ročník 33
28. 5. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Zprávy

  Zemřel Vladimír Marek

  Foto archiv

  Vladimír Marek

  6. 8. 1951 Praha – 29. 7. 2021 Praha

  Herec a loutkoherec spjatý se „zlatou érou“ Josefa Krofty v divadle Drak a od devadesátých let s pražským Divadlem Na zábradlí.

  V roce 1952 s rodiči. Foto archiv

  Vystudoval loutkoherectví na DAMU. V letech 1973-1991 hrál v královéhradeckém Divadle Drak. Od roku 1991 měl stálé angažmá v Divadle Na zábradlí. Pozval jej tam tehdejší umělecký šéf Jan Grossman. Po jeho smrti v roce 1993 úzce spolupracoval – až do jeho smrti v roce 1999 – i s následujícm uměleckým šéfem Petrem Léblem. Členem DNz pak byl i dál, významné role v tomto divadle ale již nedostával. Poslední jeho rolí zde byl Pan Loyal v inscenaci režiséra Jana Friče Tartuffe Games (prem. 30. 10. 2009). V roce 2013 tam ještě účinkoval v inscenaci Daniela Špinara Kabaret Kafka aneb Franz píše tatínkovi, kterou umělecký šéf divadla Jan Mikulášek přenesl z Brna do Prahy. Mezi jeho další aktivity patřilo účinkování v muzikálech Cabaret, Johanka z Arku, Excalibour nebo Kvaska. Účinkoval také v Richardu III. (v roli Královny Alžběty) režiséra Vladimíra Morávka v divadle Globe na pražském Výstavišti (2001). Vystupoval v televizi a spolupracoval i s dalšími soubory a divadly (Letí, Kalich. Hybernia, Akropolis, MDP, NdB/Reduta, NaHraně, DS Továrna…). Měl i sólová představení, jimiž navazoval na své slavné produkce s monodramaty Daria Fo.

  V době studií na DAMU. Foto archiv

  S loutkami v dobách Kroftova Divadla Drak. Foto archiv

  Spolupracoval i s Divadelními novinami. V roce 2010 s ním Jan Kerbr připravil text o jeho kulturních zájmech (zde). V DN 2/2013 s ním Vladimír Hulec publikoval velký rozhovor Ochutnal jsem všechno, co je lákavé, po kterém následovalo ještě několik navazujících textů Tváře a jizvy Vladimíra Marka No. 1No. 2, No. 3 a No. 4. Naposledy přispěl do DN 13/2016 do rubriky Dotazník (zde). Záhy poté, den před premiérou Večera tříkrálového na Pražském hradě 27. června, upadl a vykloubil si levé rameno. Podstoupil operaci, přesto měl od té doby trvale poškozený ramenní nervový svazek. Ochrnula a znetvořila se mu levá ruka a hraní musel opustit.

  V roli Kafky v poslední inscenaci Jana Grossmana Kafkovo brko (autor Alan Bennett, Divadlo Na zábradlí Praha, prem 22. 1. 1993). Foto Jaroslav Krejčí

  Jakov v Čechovově Rackovi (r. Petr Lébl, prem. 20. 4. 1994, DNz). Foto Viktor Kronbauer

  V inscenaci Kabaret Kafka (r. Daniel Špinar, prem. 2. 11. 2012, NdB/Divadlo Reduta). Foto Jana Hallová

  Kapitán ve Večeru tříkrálovém (r. Jana Kališová, prem. 28. 6. 2016, Nádvoří Starého purkrabství Praha). Kvůli zranění v den premiéry si tuto roli nikdy na jevišti nezahrál (snímek je ze zkoušek). Foto archiv

  Netajil se tím, že je gay. Přesto žil v osmdesátých letech dva roky s herečkou Bárou Štěpánovou. Lásku prožil též s přítelem Jiřím Horským, který však zemřel na AIDS. Marek o něj do konce jeho života pečoval. Právě o tom vyprávěl v pořadu ČT Třináctá komnata. Vztah plný zvratů a emocí měl později i s fotografem Martinem Kámenem.

  V roce 2019. Foto archiv

  Kvůli částečnému ochrnutí téměř nevycházel ze svého bytu. To, že opustil tento svět, zjistil jeho kamarád, operní pěvec Radek Krejčí. Od víkendu se nikomu neozýval. Tak jsem šel po všech možných institucích – nemocnice, přátelé, sousedé… Nakonec jsem nechal otevřít byt hasiči. Bohužel už byl Vláďa mrtvý, napsal Krejčí na svém Facebooku (zde). O jeho úmrtí informovala včera na svém Facebooku také Jana Burianová (zde).

  /Pro i-DN z více zdrojů připravil a zpracoval hul/

  • Autor:
  • Publikováno: 30. července 2021

  Komentáře k článku: Zemřel Vladimír Marek

  1. Vladimír Hulec

   Vladimír Hulec

   Vladimíre,
   byl jsi skvělý loutkoherec, charismatický herec, frajer a borec. Svůj život – profesní i osobní – jsi žil divoce a plně. Tak to má být. Občas jsme si mailem psali, poslední dva tři roky už ne. Zrovna nedávno jsem šel poblíž pražského domu, kde jsi bydlel, ale netroufl si zazvonit. Co jsme si měli říct, bylo řečeno.
   Zdravím Tě. Bylo s Tebou fajn.
   R.I.P.

   30.07.2021 (10.33), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,