Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2024

ročník 33
25. 6. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Festivaly

  S hlavou v oblacích (No. 4)

  Jednou z největších hvězd letošního festivalu Letní Letná se stal belgicko-francouzský soubor Collectif Malunés s inscenací Forever, happily… Již název naznačuje jistý ironický nádech, anotace tento dojem potvrzuje a první minuty představení zcela předčí očekávanou dávku sarkasmu. Různé pohádkové světy tu totiž slouží jako základ pro ostrou a současnou výpověď s možnou feministickou interpretací.

  Forever, happily… je novocirkusová inscenace s pohádkovým rámcem a ostrou společenskou výpovědí FOTO FRANTIŠEK ORTMANN

  Jistě, tlumočit feministické myšlenky pomocí překroucených pohádek je už tak trochu klišé, a to v umění i showbyznysu. Navíc si dnes už snad nemusíme připomínat, že žena nemusí být vdaná, krásná ani milá, a nemusí o tyto „kvality“ ani stát. Inscenace Forever, happily… ale překvapuje svou upřímností a odhodláním, díky čemuž se dostává za hranice mnohých, ještě stále přetrvávajících stereotypů o tom, co je to „mužské“ a „ženské“ chování. Příběhy Sněhurky, Červené karkulky a Malé mořské víly jsou zde tlumočeny jenom v náznacích, prostřednictvím stylizovaných emblematických scén a s pořádnou dávkou humoru. Scény spolknutí otráveného jablka, návštěvy nemocné babičky či vytažení obnažené ženy s nohami svázanými potravinářskou fólií do rybího ocasu – to jsou jediné minuty, které sledují původní námět. Sněhurka ovšem prince razantně odmítá a je pohoršena sexuálním obtěžováním v době, kdy byla v kómatu. Karkulka s cigaretou v puse zase musí neschopnému vlkovi vysvětlovat, jak ošálit babču. Malá mořská víla si rozhodně nehraje na žádnou krasavici – ostatně, když nemůže ani chodit, má jistě jiné starosti. A co muži? S těly žen zachází jako s pytlem brambor a místo aby hrdinsky zachraňovali svět, raději si obnažují své svaly a pomrkávají na dámy v hledišti. Po tom, co všechny tři pohádkové sufražetky dají jasně najevo, že nechtějí mít žádného z nich na krku, se celá pánská část souboru obleče do svatebních rób a vydá se na smutný pochod jevištěm coby nevěsty na ocet.

  Inscenace často nabírá díky mnoha hudebním vstupům kabaretní ráz FOTO FRANTIŠEK ORTMANN

  Kromě bystrého humoru potěší inscenace i výjimečnými akrobatickými výkony, a to na zemi i ve vzduchu, na hrazdě i teeterboardu – zkrátka, všemi možnými způsoby a bez jediné chybičky, s obrovským nasazením a schopností vtáhnout diváky přímo do vzrušujícího světa nebezpečí. Inscenace často nabírá díky mnoha hudebním vstupům kabaretní ráz. Zpěváci a muzikanti dokážou díky širokému repertoáru od jemných šansonů po tvrdé elektro rozehrát každou situaci. No a největší perlička na závěr – téměř po celou dobu mluví všichni česky, a to i v případě rozsáhlejších a komplikovanějších dialogů.

  Jedinou výtkou by snad mohla být převaha revuálních zábavných prvků nad uměleckými aspekty, ale to už z povahy novocirkusové produkce vyplývá. Nejvíc tato snaha o pobavení převálcovala umělecké ambice v závěrečné scéně, ve které se všichni performeři octli v kostýmech babiček a oddali se naprostému a nekontrolovatelnému šílenství a chaosu. Přesto ale inscenace vykračuje ze stereotypních představ o novém cirkusu a dokazuje, že i tento převážně formální žánr může nést současné a společenské poselství.

  ///

  Ostatní díly letošních festivalových zpravodajství:

  S hlavou v oblacích (No. 1)

  S hlavou v oblacích (No. 2)

  S hlavou v oblacích (No. 3)

  S hlavou v oblacích (No. 5)

  S hlavou v oblacích (No. 6)

  S hlavou v oblacích (No. 7)

  ///

  Více na i-DN:

  Letní Letná spouští předprodej

  Letní Letná nabídne novocirkusový kaleidoskop


  Komentáře k článku: S hlavou v oblacích (No. 4)

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,