Divadelní noviny Aktuální vydání 20/2023

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

20/2023

ročník 32
28. 11. 2023
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Festivaly

  S hlavou v oblacích (No. 2)

  Katalánský šarlatový cirkus – Escarlata Circus alias Bet&Aspa – přivezl do Prahy „kulinářskou show“ Devoris Causa (Příčina vyčerpání). I když anonce praví, že: nejsou v novocirkusovém světě žádnými nováčky a jejich soubor funguje už třicet let, to, co si většina z nás představí pod pojmem nový cirkus, v jejich představení nenajdeme. Totiž, svým způsobem ano, ale neprovádí  to herci, nýbrž ZELENINA!

  Soubor Escarlata Circus přivezl kulinářsko-loutkovou show FOTO ARCHIV FESTIVALU

  Do směsice nabídky různorodých letních show přidávají cosi značně bizarního, surreálného, podivnou směsici trapnosti, černého humoru a poezie vonící senem. Když se tlačíme před malým cirkusovým stanem a dohadujeme se, jestli se tam všichni vejdeme, objeví se trochu ucouraná ženská v zástěře, s pinetkami ve vlasech a nějakou dobu se snaží umístit nad vchod nápis  Escarlata Circus. Pak nás konečně vpouští do miniaturní verze ďáblovy kuchyně. Zem je pokrytá senem, tedy nic pro alergiky, ale mi to přináší vzpomínku na dětství a venkov.

  Diváci se tísní kolem kuchyňského pultíku, kde tělnatý kuchař se svítilnou na čele a snítkou petržele v puse dodělává na velké pánvi pokrm. Následně jej s výkřiky kukača dávkuje do papírových kornoutů. Dostane se na každého, kdo chce ochutnat. Šaškování kolem tohoto drobného pohoštění ještě chvíli trvá. A když už nedoufáme v nic víc, najednou se kolem nás vyhrnou závěsy a my můžeme usednout do malého půlkruhu kolem „manéže“. Na sedadlech na nás čekají lžičky, abychom mohli z kornoutů vyškrábat zbytky. Následuje trochu pokleslá klaunérie se sbíráním lžiček, čarováním a laškovným obviněním některých diváků, že lžičky ukradli.  No, zatím nic moc… Následně zjišťujeme – tady se bude vařit. Chvíli se žongluje se zeleninou a dvojice ji přebírá jako na trhu. Co to tu máme? Hlávku kapusty, cibuli, baklažán, cukety, svazečky chřestu. A opět chvíle šaškování, pobíhání, trhoveckého poměřování zeleniny.

  Kuchař se schová pod plachtu, aby se vzápětí vynořil společně se zeleninovým panáčkem. Má cibulovou hlavu, velké kapustové břicho, ručičky z chřestu, nohy z cukety a fialové baklažánové botičky. Už je jasné, že tady se velkých cirkusáckých kousků nedočkáme. Něco ovšem zastane zeleninový panáček. Animací se dává do pohybu, šplhá, tančí téměř revuálně, nakrucuje se až lascivně, sem tam uloupne list ze svého kapustového kabátku. Dva nešikovní kuchaři, či spíše kuchař a jeho žínka, vesele tančí s ním, chvílemi se přiodívají do pestrých kabaretních kabátků a masek.  Ještě zeleninový panáček proskotačí po hlavách diváků (zvláště se mu líbí na jedné holohlavě), a pak nastává jeho tušený konec. Jsme svědky postupné likvidace a proměny antropomorfizované zeleniny v ingredience pro pokrm.

  Opona se zatahuje a my přes ni můžeme sledovat tajemství téhle roztodivné kuchyně. Otesánek naruby… To my – diváci – jsme na počátku snědli dítě, stali se zeleninovými kanibaly. A po nás přijdou další.  Koloběh života – jen tak si trochu výsknout a proměnit se v potravu… Drsné poselství pro lidové publikum. Tak nevím, je to pro rodinné publikum? Pro děti? Pro dospělé? Podle recenzí (show vznikla už v roce 2011) probouzí tato show základní instinkty a intuici: vůně, chutě, pocity, obavy, smích a jídlo. Ano, to všechno tam je.  Prostě venkovská kulinární show, nic víc, nic méně.

  ///

  Ostatní díly letošních festivalových zpravodajství:

  S hlavou v oblacích (No. 1)

  S hlavou v oblacích (No. 3)

  S hlavou v oblacích (No. 4)

  S hlavou v oblacích (No. 5)

  S hlavou v oblacích (No. 6)

  S hlavou v oblacích (No. 7)

  ///

  Více na i-DN:

  Letní Letná spouští předprodej

  Letní Letná nabídne novocirkusový kaleidoskop


  Komentáře k článku: S hlavou v oblacích (No. 2)

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,