Divadelní noviny Aktuální vydání 4/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

4/2024

ročník 33
20. 2. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Zprávy

  Jde stále o stejnou principiální otázku

  Část odborářů Národního divadla zastupující operu chce výběrové řízení na ředitele první české scény. Stávajícího ředitele Jana Buriana ve středu 4. září vyzvali, aby požádal ministra kultury Lubomíra Zaorálka o vyhlášení konkurzu na svůj post. Burian oponuje, že byl jmenován řádně a že se bouřící odboráři snaží poškodit divadlo. Ředitele podporuje činohra i balet.

  Videomapping na budově Národního divadla 28. října 2018 k oslavám 100 let republiky. Foto Dimír Šťastný

  Pan ředitel Burian ve své reakci na otevřený dopis zaměstnanců a výkonných umělců Opery Národního divadla a Státní opery z 13. května tohoto roku a na vyhlášení stávkové pohotovosti k 26. červnu uvedl, že naše stávková pohotovost plyne z neznalosti a hloupého úmyslu. Co si z toho mohu vzíti? Sociální partner je panem ředitelem považován za lháře a hlupáka? Pan ředitel se ani jednou neobtěžoval, aby s námi navázal kontakt a situaci řešil, uvedl podle iDnes (zde) předseda odborového svazu profesionálních zpěváků Jakub Hrubý.

  Odboráři nyní poukazují i na netransparentnost mandátu samotného ředitele Národního divadla. Loni mu jej tehdejší ministr kultury Antonín Staněk prodloužil o dalších šest let na základě doporučení garanční rady. Mandát byl před rokem prodloužen o šest let bez výběrového řízení, rok před skončením mandátu a bez řádně zpracované koncepce. Můžeme si o tom každý myslet co chceme, jmenování je zastřeno výrazným uspěcháním, řekl Hrubý.

  Taktické cvičení Národní divadlo zase hoří!, 2003. Foto archiv HZS hl. m. Prahy/R. Krahulík

  Odbory dávají Burianovi sto dní, aby ministra oslovil. Jak budou dále postupovat, pokud jim ředitel nevyhoví, Hrubý specifikovat nechtěl. Stužky jsou první krok, tiché upozornění na to, co se děje. Další kroky máme promyšlené, ale nechceme, aby to odnášeli diváci, řekl.

  S problémy svých kolegů z opery nechtějí být spojováni zástupci Činohry ani Baletu Národního divadla. Jak sdělila ČTK, odmítli prohlášení části odborů o krizi v celém Národním divadle. Soubor činohry nesouhlasí s odbory operního sboru. Operní sbor nemá co diktovat ministrovi kultury, kdo bude vést Národní divadlo, prohlásil předseda odborů Činohry Jiří Štěpnička.

  K situaci se vyjádřil i ředitel ND Jan Burian.

  Oba dokumenty – Vyjádření odborových organizací Opery ND a SO a reakci ředitele ND Jana Buriana – nabízíme:

  Vyjádření odborových organizací Opery ND a SO k situaci v Národním divadle dne 4. 9. 2019

  OO vyhlásily 26. června 2019 stávkovou pohotovost z důvodů netransparentního a nekoncepčního řízení Národního divadla, které ohrožuje stabilitu Opery ND a SO i hospodářské a sociální zájmy zaměstnanců. Stávková pohotovost trvá!

  Vzhledem k důvodům vyhlášení, které se týkají

  1. Jmenování uměleckého ředitele P. B. Hansena
  2. Garanční rady ND
  3. Výběrového řízení na ředitele ND

  OO jsou vysoce znepokojené počínáním ředitele ND Jana Buriana, který rozpoutal mediální kampaň, jejímž účelem je marginalizovat důvody stávkové pohotovosti v Národním divadle, snížit význam otevřeného dopisu více než 350 zaměstnanců opery ND a dalších osobností, které se k dopisu připojily, a odvrátit tak pozornost od problematiky a problémů Národního divadla s ohledem na politickou situaci v tomto rezortu.

  OO vycházejí z toho, že již šestým rokem je Národní divadlo destabilizováno ze zcela prostého a jednoznačného důvodu, tedy důvodu neobsazení postu ředitele ND výběrovým řízením.

  OO se usnesly na tomto východisku:

  Vyzýváme ředitele Jana Buriana, aby bez zbytečného odkladu, požádal ministra kultury Lubomíra Zaorálka o vyhlášení transparentního výběrového řízení na ředitele Národního divadla ve smyslu Příkazu ministra č. 13/2018, kterým se stanoví postup při jmenování ředitelů státních příspěvkových organizací zřizovaných Ministerstvem kultury.

  /Tisková zpráva Odborových organizací Národního divadla a Státní opery ze 4. 9. 2019/

  Reakce ředitele ND Jana Buriana

  Byl jsem řádně jmenován na druhé funkční období, v souladu s interní směrnicí ministerstva kultury, která umožňuje prodloužení mandátu na základě evaluace a doporučení odborníků. Jde o obvyklou praxi.

  Ve většině ostatních resortních příspěvkových organizací jsou ostatně ředitelé jmenováni na dobu neurčitou.

  Jde stále o stejnou – jednoduchou, ale principiální otázku: jestli smí ministr kultury jmenovat po poradě se svým odborným poradním orgánem a v souladu s interní směrnicí ředitele Národního divadla, nebo jestli je toto jmenování podmíněno souhlasem vedení některých odborových organizací.

  V květnu jsem obdržel dopis od zaměstnanců se souborem otázek, který jsem obsáhle zodpověděl. V červnu byla vyhlášena stávková pohotovost operních odborů proti jmenování Per Boye Hansena uměleckým ředitelem Opery. Dnes je požadován konkurz na mou pozici. Nic takového se v dopise zaměstnanců neobjevilo. O co tedy jde opravdu?

  S odborovými organizacemi se scházíme pravidelně, v minulé sezoně se uskutečnilo devět jednání vedení Národního divadla s předsedy odborových organizací. Naposledy jsme se sešli včera za účasti náměstkyně ministra kultury, které byl ale na jednání zástupci odborových organizací přístup odepřen.

  O nových požadavcích se však dozvídáme z médií. Zjevně tedy nejde o snahu řešit nějaký problém, ale o další pokus poškodit Národní divadlo. Odborové organizace mají v Kolektivní smlouvě dostatek nástrojů, jak řešit spory, aniž by byla nutná zbytečná mediální kampaň.

  Praha, 4. 9. 2019

  Jan Burian, ředitel ND

  /Pro i-DN z více zdrojů připravil a zpracoval hul/

  ///

  Více na i-DN:

  Operní umělci ND píší řediteli Janu Burianovi

  Umělecký ředitel Opery ND rezignoval

  Ředitelka Opery ND a SOP rezignovala

  Ředitel ND odpověděl na dopis zaměstnanců

  Operní umělci ND odpovídají Janu Burianovi

  Vyhlášení stávkové pohotovosti operních souborů ND

  Nastupuje nový umělecký ředitel Opery Národního divadla a Státní opery

  Komentáře šéfredaktora DN Josefa Hermana najdete v DN 11/2019, resp. DN 14/2019:

  Poměry v Opeře Národního divadla

  Otevřený dopis starého kritika

  Stávka!

  • Autor:
  • Publikováno: 6. září 2019

  Komentáře k článku: Jde stále o stejnou principiální otázku

  1. Tomáš Froyda

   Avatar

   Pro mě je zcela nepochopitelné,
   jak může byt šéfem odborů zpěváků ND někdo, kdo v ND vůbec nepracuje a v Národním divadle (sboru) ani nezpívá!!! Pan Hrubý není zaměstnanec ND, tak jak může smysluplně plnit svoji roli?
   Tomáš Froyda

   06.09.2019 (22.26), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,