Divadelní noviny Aktuální vydání 4/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

4/2024

ročník 33
20. 2. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Zprávy

  Operní umělci ND píší řediteli Janu Burianovi

  Zaměstnanci a výkonní umělci Opery Národního divadla a Státní opery vyjadřují otevřeným dopisem vážné znepokojení nad současnou kritickou situací v Opeře Národního divadla a Státní opery.

  Nespokojenost umělců a zaměstnanců ND je způsobena netransparentním výběrem nového uměleckého ředitele Opery Národního divadla a Státní opery Per Boye Hansena. Foto Národní divadlo

  Tato situace byla způsobena netransparentním výběrem nového uměleckého ředitele Opery Národního divadla a Státní opery, Per Boye Hansena, od sezony 2019/2020. Pro sezonu 2018/2019 byl pan Per Boye Hansen jmenován poradcem ředitele Národního divadla. Za jeho devítiměsíční působení v této funkci, které mělo být přípravným krokem k nástupu do jeho funkce ředitelské, nepředstavil základní vizi a uvedl soubor opery do krizového stavu. Doposud se věnoval úzkému segmentu (zejména výměně českých sólistů za sólisty ze zahraničí) a neseznámil se s českou legislativou, vnitřním chodem divadla a uměleckým provozem. Do dnešního dne není definovaná nová organizační struktura opery, vymezení kompetencí a odpovědností za kroky, které se v souboru odehrají od 1. 8. 2019.

  Řada otázek, které opakovaně pokládalo vedení a umělecké rady orchestrů, sborů a sólistů, nebyla dosud zodpovězena, proto níže podepsaní volí tuto formu otevřeného dopisu řediteli Národního divadla, prof. Janu Burianovi.

  Otevřený dopis k dnešnímu dni podepsalo 339 osobností včetně stávajícího vedení Opery, sólistů, dirigentů, členů orchestru ND, členů orchestru SO, členů sboru ND, členů sboru SO a řady dalších významných osobností.

  Text dopisu a podepsané archy v pdf: Otevřený dopis souboru Opery ND řediteli ND prof. MgA. Janu Burianovi , 13. 5. 2019

  Tiskový mluvčí Národního divadla zaslal následující vyjádření: 

  Ředitel Národního divadla obdržel dnes ráno dotazy zaměstnanců. Připravíme formou otevřeného dopisu odpověď, která bude obsahovat i ta fakta, která jsou všeobecně známa z otevřených zdrojů, nebo o kterých jsme měli za to, že jsme soubor Opery informovali prostřednictvím ředitelky Opery Národního divadla a Státní opery.

  Doufáme, že jde o upřímnou starost o budoucnost Opery, nikoliv o snahu zbytečně zkomplikovat nástup nového uměleckého ředitele, který byl řádně jmenován, mimo jiné na základě doporučení ředitelů oper ve Stockholmu, Curychu a Frankfurtu a na základě doporučení týmu odborníků pod vedením výkonného ředitele Opera Europa Nicholase Payna. Nový umělecký ředitel Per Boye Hansen nastoupí do Národního divadla se začátkem příští sezony, jejíž program byl navržen současným vedením Opery a jako takový mnou schválen.

  prof. MgA. Jan Burian, ředitel Národního divadla

  ///

  Zdroje – tiskové zprávy z minulých měsíců, které obsahují většinu informací:

  https://www.narodni-divadlo.cz/cs/tiskova-zprava/umeleckym-reditelem-opery-bude-od-sezony-2019-2020-per-boye-hansen

  https://www.narodni-divadlo.cz/cs/tiskova-zprava/per-boye-hansen-predstavil-noveho-hudebniho-reditele-a-umelecke-plany

  https://www.narodni-divadlo.cz/cs/tiskova-zprava/narodni-divadlo-predstavuje-divadelni-sezonu-2019-2020

  ///

  Více na i-DN:

  Pociťuji velkou motivaci

  Nové vedení Opery ND představuje své plány

  Skončí to dobře?

  • Autor:
  • Publikováno: 13. května 2019

  Komentáře k článku: Operní umělci ND píší řediteli Janu Burianovi

  1. Josef Herman

   Josef Herman

   Operní odboráři
   protestují proti Janu Burianovi po celou dobu jeho ředitelování. Mnozí z operní obce, já rozhodně, řediteli Burianovi vytýkali nekoncepční vedení obou operních souborů, velmi problémové inscenační výsledky (s výjimkou řady soudobých oper), které jsme, já osobně určitě, spojovali s tím, že post ředitelky Opery Burian obsadil zcela nekompetentní Silvií Hroncovou, že do opery nehledal špičkové vedoucí osobnosti a neřešil problémy struktury a provozu Národního divadla tak, aby to vedlo k poměrům obvyklým ve velkých evropských domech.
   Do funkce ředitele Opery Burian před necelým rokem jmenoval od nové sezóny nesporného odborníka, Per Boye Hansen se může prokázat prací a výsledky v prestižních evropských divadlech. A Burian se kvůli tomu nechal ministrem Antonínem Staňkem bez konkursu narychlo jmenovat ředitelem na další období.
   Otevřený dopis proti angažmá Hansena nyní podepsala i Silvia Hroncová a další vedoucí činovníci Opery ND. Těžko si to vysvětlovat jinak než strachem o své dosavadní posty, počínaje ředitelkou a konče posledním elévem. Svědčí to o zřejmě absurdních poměrech v Opeře ND, které Burian bagatelizoval a neřešil. Svědčí to o tom, že v tom zcela selhala Garanční rada, která opakovaně coby poradní orgán ministra odmítla svá stanoviska zveřejnit, pokud jaká ovšem vůbec měla.
   Co k tomu poznamenat jiného, než že ctnostný muž by v takovém případě odstoupil, a pokud ne, spravedlivý ministr kultury by ho na hodinu zbavil funkce myslím z podstatně závažnějších důvodů, než pro které sesazoval pány Fajta a Soukupa. Které, vyčísleny ekonomicky, by podstatně přesáhly nějaký milionový honorář.
   Co se týče Opery Národního divadla, došlo to tak daleko, že nejlepším řešením by bylo vyhlásit reorganizaci. Per Boy Hansen by ji jistě zvládl. A jestli chce Burian znovu získat kredit, s nímž do Národního divadla nastupoval, a já mu v tom v dobré víře pomáhal, tedy cítím za situaci osobní zodpovědnost, měl by s Hansenem konečně v Opeře udělat pořádek. Nebo opravdu s omluvou odejít.
   Je mi moc líto slov, která jsem musel napsat…

   13.05.2019 (15.53), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,