Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2020

ročník 29
23. 6.–1. 9. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Hlavní cestou je cesta k navyšování výnosů

  Kladenští koaliční zastupitelé na svém jednání v pondělí 16. září nepodpořili návrat bývalého jednatele společnosti Divadla Kladno s.r.o. Jana Krafky do funkce (celé jednání lze přehrát zde, o divadle je řeč zhruba od 48. minuty). Hlasovalo se na návrh opoziční Volby pro Kladno. Město vede koalice ODS, Kladeňáci, SPD a ANO. O případné stávce divadelníků se bude podle vedoucího divadelních odborů Tomáše Hrona ještě jednat. Městské divadlo Kladno je stále ve stávkové pohotovosti (více zde).

  Jednání městského zastupitelstva Kladno 16. září 2019. Foto Youtube

  Sál byl při jednání zastupitelů plný. Na místě byly tři stovky lidí, ne všichni ale přišli protestovat proti odvolání Krafky. V diskusi vystoupil odcházející umělecký šéf Jaroslav Slánský a několik dalších členů souboru divadla. Krafka na jednání byl, ale veřejně nevystoupil. Podle kladenského primátora Dana Jiránka (ODS) nebyly za Krafkova vedení dodržovány právní předpisy. Podle opozičního zastupitele a bývalého primátora Milana Volfa (Volba pro Kladno) byl Krafka jako jednatel bravurní. Kdo chce psa bít, hůl si vždycky najde, uvedl. Opoziční zastupitelé se po přestávce nevrátili na pokračující jednání zastupitelstva.

  Mluví Ireba Žantovská. Foto Youtube (na záznamu 1:21:05)

  Nová jednatelka divadla Irena Žantovská představila ve stejný den své návrhy, jak by společnost Divadla Kladno s.r.o. měla fungovat v příštích letech. Počítá se zachováním obou stálých souborů, tedy činohry (Městské divadlo Kladno) a loutkového souboru (Divadlo Lampion), který se zaměřuje na dětské diváky. Tou hlavní cestou je cesta k navyšování výnosů, řekla Žantovská. Zařadila do ní například zvyšování průměrné návštěvnosti, zvyšování počtu zájezdů a tržeb z pronájmu prostor divadla. Vedení divadla bude podle ní také hledat cesty, jak aktivně získávat dotace, například od Středočeského kraje.

  Jedním z témat jednání bylo i podání trestního oznámení na neznámého pachatele kvůli podezření, že sociální sítě zřízené k propagaci divadla sloužily k soukromým aktivitám, například šíření názorů zaměstnanců divadla. Žantovská oznámila, že trestní oznámení nepodala, protože zatím není schopná vyhodnotit, zda by mohlo jít o trestný čin, nebo ne.

  Oba soubory divadla nyní zkouší inscenace pro nastávající sezonu. Nezastírám, že situace v činoherním souboru je emočně vypjatá, konstatovala Žantovská. Podle ní má divadlo nadále zájem o stálou spolupráci s Krafkou, který ale na začátku září požádal o ukončení hereckých závazků dohodou. Kromě Krafky a uměleckého šéfa Jaroslava Slánského podaly výpověď dramaturgyně Anna Smrčková a Kristýna Čepková a herečka Zuzana Mixová. Proto bylo zrušeno několik představení, musel být upraven dramaturgický plán a sezona začala o několik dní později, a to v úterý 17. září reprízou inscenace Žena v černém (více zde) na malé scéně. První premiérou sezony bude 19. října muzikál Miluji tě, ale.

  /Z webu Divadlo.cz převzal a upravil hul/

  ///

  Přehled událostí kolem kauzy Divadla Kladno s.r.o.zde

  Více na i-DN:

  Kladenská radnice likviduje Městské divadlo?

  Prohlášení kladenských divadel k odvolání jednatele Jana Krafky

  Jednatel Divadel Kladno, s.r.o. odvolán

  J. Slánský: Napadají nás ty nejhorší scénáře

  Kladno vypíše výběrové řízení…

  Irena Žantovská jednatelkou Divadla Kladno

  Stávková pohotovost v kladenském divadle

  Nic není uzavřeno

  Jaroslav Slánský: Nejde o hru na vítěze

  Městské divadlo Kladno

  • Autor:
  • Publikováno: 20. září 2019

  Komentáře k článku: Hlavní cestou je cesta k navyšování výnosů

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,