Divadelní noviny Aktuální vydání 8/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

8/2024

ročník 33
16. 4. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Zprávy

  Kladno vypíše výběrové řízení…

  Situace kolem odvolání herce Jana Krafky z funkce jednatele společnosti Divadla Kladno, s.r.o. je nadále napjatá. Dostali jsme vyjádření zaměstnanců společnosti (tedy Městského divadla Kladno a Divadla Lampion) i samotného Jana Krafky. Pro přehlednost na úvod přetiskujeme oficiální vyjádření Magistrátu města Kladna k odvolání dosavadního jednatele Jana Krafky.

  Foto Magistrát města Kladno

  Kladno vypíše výběrové řízení na post jednatele společnosti Divadla Kladno

  /Oficiální vyjádření Magistrátu města Kladna k odvolání dosavadního jednatele Jana Krafky ze dne 1. 7. 2019/

  Město Kladna vypíše výběrové řízení na místo jednatele společnosti Divadla Kladno, s.r.o. Ve funkci k 1. červenci končí Jan Krafka, který ji zastával od října 2016. Rada města ho odvolala po předchozí dohodě z důvodu ztráty důvěry v jeho manažerské dovednosti v ekonomické stránce divadelního provozu. Janu Krafkovi naopak nabídla pozici personálního ředitele uměleckých souborů.

  Rada města Kladna k dnešnímu dni odvolala z funkce dosavadního jednatele společnosti Divadla Kladno s.r.o. Jana Krafku. Důvodem je nespokojenost v manažersko-ekonomické oblasti.  Na místo jednatele vypíše výběrové řízení. Do jeho ukončení bude funkcí jednatele pověřen primátor Dan Jiránek.

  Zatímco ještě v roce 2016 činila ztráta společnosti DK přes 31,1 mil. korun, v loňském roce již vykázala schodek o téměř 25 mil. vyšší. Loni divadlo obdrželo nejvyšší částku na pokrytí ztráty od roku 2004. Je samozřejmé, že divadelní provoz je pro zřizovatele ztrátový, ale i ztráta musí mít maximální hranici. Jednatel v rozporu se zakladatelskou listinou nepředkládal radě města ke schválení platy ani odměny vedoucích zaměstnanců divadla. Město na letošní rok vyčlenilo v rozpočtu na divadelní provoz 58 mil. korun, ještě více než v loňském roce. Je to zhruba tisíc korun na jednu vstupenku. Přesto jednatel v rozporu s doporučeními dozorčí rady i rady města nevyplácel zaměstnancům divadla část odměn, i když na to měl od města dostatek prostředků a mylně informoval zaměstnance o situaci, uvádí primátor města Kladna Dan Jiránek a dodává: Divadlo jen za loňský rok rozdalo volné vstupenky za téměř 400 tisíc korun. Ekonomicky nevýhodné byly některé výdaje za IT služby, reklamu a propagaci, dokonce o více než polovinu předražené.  I když jednatel na tlak města začal navrhovat v posledních týdnech nápravné kroky, rada města už v jeho ekonomicko-manažerskou způsobilost, bohužel, ztratila důvěru.

  Janu Krafkovi byla nabídnuta funkce personálního ředitele uměleckých souborů Městského divadla Kladno a Divadla Lampion a samozřejmě herce. Jak jsem již řekl, velmi si vážíme uměleckého přínosu Jana Krafky, jako zkušeného hereckého matadora, pro divadelní soubor, jeho práce na espritu a souznění hereckých kolektivů. Budeme velmi rádi, pokud v nové funkci naplno využije tento svůj neoddiskutovatelný potenciál k dalšímu rozvoji divadla, potvrdil Dan Jiránek.

  Manažerskou stránku pozice jednatele by město rádo svěřilo odborníkovi s ekonomickým nebo právním vzděláním, který se zároveň orientuje v divadelním prostředí. Na místo jednatele proto vypíše výběrové řízení.

  Ing. Dan Jiránek, primátor Statutárního města Kladna

  ///

  Severovýchodní část kladenského náměstí Starosty Pavla s komplexem magistrátu (vpravo radnice, vlevo bývalý hotel Bílý beránek). Foto Wikipedie

  Město Kladno zdůvodňuje odvolání jednatele divadla nepravdivými údaji

  /Tisková zpráva MD Kladno a Divadla Lampion ke včerejšímu odvolání Jana Krafky z pozice jednatele společnosti Divadla Kladno s.r.o./

  Jakožto zaměstnanci společnosti Divadla Kladno s.r.o. (tedy Městského divadla Kladno a Divadla Lampion) považujeme odvolání Jana Krafky z pozice jednatele společnosti Divadla Kladno s.r.o. za politický tah a ostře se proti tomuto kroku vymezujeme.

   Město zdůvodňuje odvolání jednatele divadla nepravdivými a zavádějícími údaji. Uváděné ekonomické důvody (špatné hospodaření společnosti, domnělé snižování mezd atd.) pak mají tento tah ospravedlnit před veřejností a před obyvateli města Kladna. Divadlo hospodařilo a hospodaří s vyrovnaným rozpočtem řádně schváleným zastupitelstvem města.

   Veškeré audity byly schváleny Radou města, včetně toho posledního, který již schvalovala nynější Rada města.

  Vedení města uvádí jako jeden z důvodů odvolání Jana Krafky z pozice jednatele snižování mezd a odměn. Tato informace je však nepravdivá. Bývalý jednatel svým podřízeným mzdy nesnižoval a standardní odměny jim byly vypláceny.

  Definitivní rozhodnutí o odvolání Jana Krafky, které padlo 1. 7. v rámci zasedání Rady města, nebylo jemu samému oficiálně oznámeno. Jan Krafka momentálně pobírá řádnou dovolenou. Načasování tohoto kroku v době začínajících divadelních prázdnin považujeme za netransparentní, překotné a nesystémové.

  Funkci jednatele od 1. 7. prozatímně převzal primátor města Ing. Dan Jiránek, což považujeme za přímý krok k politickému vlivu v této instituci.

  V pondělí 1. 7. a v úterý 2. 7. jsme se my, zaměstnanci, shromáždili před městskou radnicí spolu s několika občany Kladna a setkali se tam s panem primátorem Danem Jiránkem a statutárním náměstkem primátora panem Tomášem Kutilem. Na žádnou z položených otázek nám nebyli schopni dát uspokojivou odpověď. Přes opakované dotazy nám nebylo sděleno, kdy přesně bude nové výběrové řízení vypsáno, ani jaké požadavky musí uchazeč/uchazečka o post jednatele společnosti splňovat. S otazníkem zůstává také složení komise, která bude nového jednatele vybírat. Zároveň nám ale bylo oznámeno, že uzavření výběrového řízení bude 5. 8. 2019. Jakýkoliv uchazeč/uchazečka na pozici jednatele, tak bude mít velmi šibeniční termín na to, aby zodpovědně vypracoval/a plnohodnotnou koncepci adekvátní pro instituci jakou jsou právě Divadla Kladno s.r.o. Podobně se nám nedostalo odpovědi na otázku, co by mělo být náplní nově vytvořené funkce tzv. personálního ředitele, kterou chtěla radnice odvolaného Jana Krafku pověřit. Na otázku, co se stane, pokud tuto pozici Jan Krafka nepřijme, nám bylo odpovězeno, že v tom případě tato pozice vůbec nevznikne. Tím se jen potvrdily naše obavy, že vytvoření této nové pozice (a tedy i nové mzdy) slouží jako nástroj k uklidnění zaměstnanců divadla a především veřejnosti.

  Na naše argumenty ohledně nepřesností, které vyšly v oficiální tiskové zprávě města Kladna dne 1. 7., nebylo reagováno. Požádali jsme vedení města Kladna, aby byla vydána nová tisková zpráva, v níž budou chybně uvedené informace nahrazeny pravdivými fakty.

  ///

  Jan Krafka na jednání kladenských zastupitelů 21. září 2016, na kterém byl jmenován jednatelem Divadel Kladno, s.r.o. Foto Josef Seifert

  Odvolání považuji za politický tah

  /Vyjádření Jana Krafky k jeho odvolání z pozice jednatele městské společnosti Divadla Kladno s.r.o./

  Odvolání považuji za politický tah a ekonomické důvody ho mají ospravedlnit před veřejností. Ekonomické argumenty Rady města k mému odvolání překrucují realitu.

  Například na většinu volných vstupenek za čtyři sta tisíc korun za tři roky podalo objednávku statutární město Kladno a byly určeny pro domov seniorů, městské organizace, spolky a další.

  Rozšíření smlouvy na IT služby, kterou jsem zdědil po bývalém vedení společnosti, bylo schváleno tehdejší městskou radou.

  Mzdy jsem zaměstnancům prokazatelně nesnížil a běžné odměny byly vypláceny. S motivačními odměnami pro zaměstnance jsem čekal, až jak si společnost ekonomicky povede. Budou vyplaceny ve mzdách za červen.

  Nárok na služební vůz pro jednatele vyplývá ze smlouvy mezi Radou města a jednatelem. Jednatel platí za tento bonus pohonné hmoty a daně dle zákona.

  Vždy jsem pracoval s vyrovnaným rozpočtem nebo dokonce jisté finanční prostředky ušetřil. Například na rok 2018 jsem žádal o pět miliónů méně než na rok 2017. Mnou navrhovaný rozpočet vždy schválilo zastupitelstvo v rámci rozpočtu města.

  Na závěr: Městské společnosti mají povinnost auditu. To znamená, že Rada města objedná a schválí auditorskou firmu. Její auditoři pak dělají hloubkovou kontrolu ekonomiky a účetnictví těchto městských firem.

  Během tří auditů, které jsem v pozici jednatele absolvoval, se nenašlo žádné zásadní pochybení a všechny byly schváleny Radou města, včetně posledního auditu, který již schvalovala nynější Rada města.

  Jan Krafka

  Jan Krafka (vlevo)  v TV seriálu Policajti z centra, díl Bratr; vpravo Petr Klimeš. (r. Tibor Szilvási, ČT 2012). Foto archiv ČT

  ///

  Více na i-DN:

  Kladenská radnice likviduje Městské divadlo?

  Prohlášení kladenských divadel k odvolání jednatele Jana Krafky

  Jednatel Divadel Kladno, s.r.o. odvolán

  Jaroslav Slánský: Napadají nás ty nejhorší scénáře

  • Autor:
  • Publikováno: 2. července 2019

  Komentáře k článku: Kladno vypíše výběrové řízení…

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,