Divadelní noviny Aktuální vydání 8/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

8/2024

ročník 33
16. 4. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Zprávy

  Jednatel Divadel Kladno, s.r.o. odvolán

  Rada města Kladna 1. července 2019 odvolala Jana Krafku, jednatele společnosti Divadla Kladno, s.r.o., jež spravuje Městské divadlo Kladno a Divadlo Lampion. Krafka byl ve funkci od října 2016. Město na post jednatele vypíše výběrové řízení. Do jeho ukončení bude funkci zastávat primátor Dan Jiránek.

  Bývalý jednatel společnosti Divadla Kladno, s.r.o. Jan Krafka Foto archiv divadla

  Rada odvolání Jana Krafky odůvodnila ztrátou důvěry v jeho manažerské dovednosti v ekonomické stránce divadelního provozu (celá tisková zpráva zde). Zároveň oznámila, že herci nabídla post personálního ředitele uměleckých souborů Městského divadla Kladno a Divadla Lampion. V rámci struktury Divadel Kladno s.r.o. se jedná o úplně novou pozici, jejíž kompetence jsou zatím nejasné.

  Vedení dotyčných divadel s odvoláním svého jednatele nesouhlasí. Umělecký šéf Městského divadla Kladno Jaroslav Slánský a umělecká šéfka Divadla Lampion Lucie Radimerská vydali ještě před jeho definitivním odvoláním jménem zaměstnanců prohlášení, v němž se ohrazují proti způsobu, kterým radní o věci rozhodují. Považujeme za nepřípustné, aby se stávající vedení divadla a jeho zaměstnanci o takto zásadních připravovaných změnách dozvídali neoficiální cestou. Pokud by nedošlo k úniku informací na internet, zřejmě by se v divadle o tomto plánovaném postupu nevědělo doteď, píše se mimo jiné v prohlášení.

  Situace na Kladně je nepřehledná a kvůli absenci otevřené diskuse a konkrétních, doložených dat svádí k ukvapeným závěrům. Odvolání Jana Krafky se může jevit i jako symptom politických změn v městském zastupitelstvu. Po komunálních volbách v říjnu 2018 se bývalé vedení v čele s Milanem Volfem, lídrem platformy Volba pro Kladno, dostalo do opozice, ačkoliv obdrželo nejvíce hlasů ze všech kandidátů. Na radnici nakonec usedla koalice složená ze stran ODS a SPD, z uskupení KLADEŇÁCI a z hnutí ANO v čele s primátorem Danem Jiránkem z ODS.

  Z vydaných tiskových zpráv (z 26. června a 1. července 2019) lze vyčíst, že se nová rada města hodlá zasadit o snížení dotace dosud poskytované společnosti Divadla Kladno, s.r.o. Od roku 2016 se ztráta společnosti zvýšila o 25 mil. korun. Nárůst nákladů byl nicméně způsoben i tím, že se Městské divadlo Kladno po vleklé šestileté rekonstrukci historické budovy vrátilo na vlastní scénu (během rekonstrukce působilo v Divadle Lampion), proměnilo herecký soubor, znovu otevřelo krejčovnu a najalo další zaměstnance potřebné k samostatnému provozu.

  ///

  Více na i-DN:

  Kladenská radnice likviduje Městské divadlo?

  Prohlášení kladenských divadel k odvolání jednatele Jana Krafky

   

  • Autor:
  • Publikováno: 2. července 2019

  Komentáře k článku: Jednatel Divadel Kladno, s.r.o. odvolán

  1. Josef Herman

   Josef Herman

   Primátor ve funkci ředitele divadla?
   Podobné humorné historky popisuje Václav Štech v proslulé knize Vinohradský případ. Je to přímo učebnice, kterak se může, ale nemá radnice chovat ke svému divadlu. Doporučuji pro pobavení i poučení. Radní všech měst, co provozují divadlo, by to měli znát jako povinnou literaturu.

   02.07.2019 (14.10), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,