Divadelní noviny Aktuální vydání 4/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

4/2024

ročník 33
20. 2. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Rozhovor

  Jaroslav Slánský: Nejde o hru na vítěze

  Dnes, 11. září 2019, by Městské divadlo Kladno zahajovalo novou sezonu. Kvůli krizové situaci spjaté s odvoláním dosavadního jednatele Divadel Kladno s.r.o. Jana Krafky a s dosazením vítězky výběrového řízení Ireny Žantovské se zde však začne hrát až o necelý týden později. Příznivci MD Kladno a Divadla Lampion proto zorganizovali alespoň symbolické setkání Divadlo bez divadla (už druhé v pořadí), které proběhne 11. září od 17 hodin na nádvoří vedle restaurace Zanzibar. Přítomen bude i Jaroslav Slánský, který v městském divadle téměř čtyři roky působil jako umělecký šéf. K 1. září ale podal výpověď (stejně jako herečka Zuzana Mixová a dramaturgyně Anna Smrčková a Kristýna Čepková). Jak hodnotí další vývoj situace dva měsíce od prvního rozhovoru?

  Jaroslav Slánský FOTO ARCHIV DIVADLA

  Proč jste podal výpověď?

  Nesouhlasím s nahrazením Jana Krafky paní Irenou Žantovskou. Tato výměna je korunována nesmyslným výběrovým řízením, které bylo navíc špatně a amatérsky vedené. Další věcí je, že v takto napjaté atmosféře se v našem oboru nedá dost dobře pracovat. Zpočátku chodila paní Žantovská na porady s právníkem, pak se zástupkyní z města, teď už konečně můžeme jednat sami a korektně. Také jsem dosud nebyl seznámen s vítěznou koncepcí. Zřejmě je přísně tajná. Jak mám ale řídit umělecký provoz, když ani nevím, kam chce nová jednatelka divadlo směřovat? Začínám mít z toho celého pocit, že koncepce nikdy neexistovala nebo je velmi špatná. Jiné vysvětlení nemám.

  Nebyl jste navržen jako člen výběrové komise?

  Členství jsem odmítl. Nechtěl jsem se podílet na celé frašce a spoluvytvářet chybný krok radnice. Ale oficiální pozvání jsem beztak nedostal. Navrhli mě, ale nedali mi to vůbec vědět, dozvěděl jsem se to až z oficiálního zápisu z jednání Rady města asi s týdenním zpožděním. Pak výběr členů stejně revokovali, protože si prý spletli Hereckou asociaci, jejíž zástupce byl v zápisu chybně uveden jako člen komise, s Asociací profesionálních divadel (ta členství odmítla). Zvolili druhou komisi, ale zase se jim nepodařilo spojit s Lucií Radimerskou, uměleckou šéfkou Lampionu, ostatně ji „oslovili“ podobným způsobem jako mě. Nakonec v komisi zasedlo pět lidí – čtyři lidé z radnice (Robin Tesárek, Petr Kratochvíl, Václav Šubrt, Oldřich Černý) a vedoucí Odboru kultury a památkové péče Středočeského kraje Kateřina Pešatová. I časové rozpětí výběrového řízení bylo nestandardní a v období dovolených nesmyslné.

  Vypsáno bylo k 8. červenci, uzávěrka přihlášek byla stanovena už na 5. srpna, nová jednatelka (a jediná uchazečka), paní Irena Žantovská, byla jmenována 12. srpna.

  Ale přitom s radnicí konzultovala situaci kladenských divadel už dlouho předtím. Proč o tom pan Krafka nevěděl, když byl jednatelem? Za jeho zády se něco dělo a 1. července bylo dokonáno. Podle oficiální verze byla paní Žantovská oslovena, aby provedla ekonomickou analýzu a byla nápomocná při hospodářské stabilizaci městského divadla, což po odvolání Jana Krafky padlo, zato se otevřela možnost ucházet se o jednatelství. Hlavně to ale potvrdilo to, co jsme říkali hned na začátku, že jméno jednatelky je již známo. Ale radnice to popřela.

  Irena Žantovská. Foto archiv Městský úřad Kladno

  Lze ale vůbec výběrové řízení napadnout těmito námitkami?

  Trvá nejzásadnější námitka: v podmínkách výběrového řízení stálo, že uchazeč by měl alespoň pět let zastávat vedoucí funkci v divadle. Což paní Žantovská podle dostupných životopisů nesplňuje, jakkoliv nesmyslná podmínka to je. Nicméně to tam stojí černé na bílém.

  Radnice přitom může dosadit nového jednatele i bez výběrového řízení.

  Mám dojem, že radnice chtěla původně rovnou dosadit svého člověka, jenže pak došlo k úniku informací o odvolání Jana Krafky – pomsta opozici se jim trochu vymkla z ruky. Naoko tedy udělali výběrové řízení, snad aby nám vyšli vstříc. Aby uchlácholili zaměstnance divadla i veřejnost. I proto nabídli Janu Krafkovi zbytečnou funkci personálního ředitele. Taky počítali s tím, že o prázdninách to projde snáz. Nečekali, že se vzedme taková vlna odporu. Reagují na ni dost impulsivně, nepromyšleně. A hlavně s námi nejednají, přestože bez ustání tvrdí, že právě o to jim jde. Necelé dva měsíce byl jednatelem sám primátor Dan Jiránek a ani jednou jsme se nedomluvili na schůzce. Náhodně jsme se potkali v divadle. Podcenil to. A některými kroky divadlo vyloženě poškodil. Kavárna nebude zatím otevřena, bufet pro diváky se řeší velmi pozdě, vypovězením smlouvy uvrhl novou jednatelku do problémů s IT a podobně. Mnozí lidé včetně mě v tom vidí jen pomstu bývalému primátorovi. Zadupat vše, na čem se podílel. A pan Krafka a já jsme s bývalou radnicí měli dobré vztahy. To se neodpouští.

  Nevzdáváte se. Je ale ještě vůbec reálná šance zvrátit rozhodnutí radnice?

  Upínáme se k nejbližšímu zasedání Zastupitelstva města Kladna 16. září. Chceme vše projednat veřejně. Mnoho lidí z Kladna se o celou situaci zajímá. Snad si na radnici konečně uvědomí, co způsobili, že zbytečně přerušili téměř čtyři roky smysluplné práce. Divadlo fungovalo, teď se začíná rozkládat. Další výpovědi se bohužel chystají. Přesto pevně věříme, že se konečně najde řešení, jak pokračovat v nastaveném kurzu. Mám pocit, že radnice hraje hru, kdo zvítězí. Ale o to nejde. Vítěz nebude ani jeden, spíše prohrává kladenské divadlo jako takové. Krásně to popsala režisérka Věra Herajtová: Vlak zatím nevykolejil, jen se prudce zastavil, poté, co jeden nešika zatáhl omylem za záchranou brzdu.

  Za jakých podmínek byste byl ochoten výpověď stáhnout?

  Stále trvám na tom, aby se do funkce vrátil Jan Krafka. Měl by mít možnost ukázat, že jeho kroky byly správné a byly přerušeny předčasně. Jsem přesvědčen, že tato sezona by to jen potvrdila. Město by mělo dále komunikovat, jak vidí usazení kladenského divadla v regionu, co bychom měli pro město plnit a v jakého horizontu. Taková debata v Kladně neexistuje a byla možná chyba, že jsem ji neinicioval. Měli bychom si vytyčit společné cíle. Je to ale nesmírně těžké, když víte, že radní pro kulturu v divadle ještě nebyl a o svých kvalitách rozhodně nepřesvědčil. Potřebujete nějakého fundovaného a osvíceného člověka, se kterým o tom budete diskutovat.

  Z prvního setkání Divadlo bez divadla, které se uskutečnilo 3. září FOTO Facebook Přátelé Městského divadla Kladno

  V divadle jste iniciovali petici proti odvolání Jana Krafky a také jste založili odbory. Jak se vyvíjí stávková pohotovost, kterou v reakci na jmenování jednatelky vyhlásil 14. srpna předseda Odborové organizace zaměstnanců Divadla Kladno s.r.o. Tomáš V. Hron?

  Stávková pohotovost pořád trvá. Bylo důležité dát najevo, že nejde jen o pár hysterických herců, jak se v těchto situacích s oblibou říká. V odborech je zastoupeno přes sedmdesát procent zaměstnanců. Stávka měla připadnout na první představení 11. září, které bylo ovšem zrušeno. Momentálně čekáme, jak proběhne zasedání Zastupitelstva 16. září. Pak zvážíme další kroky.

  Na webu jste upozornili, že pan Jiránek nařídil v divadle cenzuru – čeho se to týkalo? Souvisí s tím nějak trestní oznámení, které se podle posledních informací paní Žantovská chystá z pověření Rady města podat na zaměstnance divadla?

  Šlo o velmi špatně formulovaný pokyn jednatele, kdy vyzývá – kromě jiného –, aby zaměstnanci zveřejňovali články, zprávy a podobně až po konzultaci s tiskovým oddělením magistrátu města. A aby předali přístupové kódy k webům a sociálním sítím, na kterých komunikují s veřejností – bez upřesnění, zda by mělo jít pouze o oficiální kanály divadla. Zřejmě šlo o nepovedenou formulaci, protože pokud by byl pokyn dodržen v plném rozsahu, pak by šlo o nehorázný cenzorský a protizákonný zásah. Druhá věc je žaloba kvůli domnělému odcizení facebookových stránek neznámým pachatelem. Facebookový profil nikdy nebyl oficiální, nemohl být tedy divadlu odcizen. Ale myslím, že je kolem toho zbytečná hysterie a určitě se to během pár dnů vysvětlí.

  Zastalo se vás několik významných osobností z divadelního světa včetně izraelské dramatičky Hadar Galron – co pro vás znamená jejich podpora?

  Je to nesmírně důležité. Pomáhají nám vysvětlovat celou situaci s odstupem. Například vyjádření Miroslava Hanuše je neskutečně trefné. Je krásné v naší situaci slyšet moudré lidi. My už jsme do celé záležitosti extrémně ponořeni a můžeme pak celou věc zbytečně zatěžkávat a znepřehlednit. To spojení mezi zaměstnanci, přáteli, osobnostmi a diváky je nám neuvěřitelnou podporou.

  Podobná situace nedávno nastala i ve Slovenském národním divadle, kde byl z funkce ředitele činohry odvolán Michal Vajdička, dále rezignoval šéf opery Slezského divadla Opava Lubor Cukr, kvůli nástupu nového šéfa P. B. Hansena se zase bouří Opera pražského Národního divadla. Není na pořadu dne systémová změna?

  Na Kladně všechny problémy zvýrazňuje to, že fungujeme jako společnost s ručením omezeným. Půlka zainteresovaných si tedy představuje, že budeme postupovat tvrdě komerčně a budeme s divadlem nakládat jako s regulérní firmou. Další věc je, že kultura je resort, který vždycky zbude, na státní i komunální úrovni. A na řídících místech to podle toho vypadá. Dokud nebude divadelní činnost ošetřena zákonem, o kterém se jen léta mluví, není šance na zlepšení situace.

  ///

  S nabídkou rozhovoru jsme oslovili také paní Irenu Žantovskou. Přislíbila, že zašle odpovědi o víkendu.

  ///

  Více na i-DN:

  Kladenská radnice likviduje Městské divadlo?

  Prohlášení kladenských divadel k odvolání jednatele Jana Krafky

  Jednatel Divadel Kladno, s.r.o. odvolán

  J. Slánský: Napadají nás ty nejhorší scénáře

  Kladno vypíše výběrové řízení…

  Irena Žantovská jednatelkou Divadla Kladno

  Stávková pohotovost v kladenském divadle

  Nic není uzavřeno

  Městské divadlo Kladno


  Komentáře k článku: Jaroslav Slánský: Nejde o hru na vítěze

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,