Divadelní noviny Aktuální vydání 4/2021

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

4/2021

ročník 30
16. 2.–1. 3. 2021
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Stávková pohotovost v kladenském divadle

  Spor vedení města se soubory Městského divadla Kladno a Divadla Lampion se 14. srpna 2019 vyostřil vyhlášením stávkové pohotovosti. Došlo k tomu v  reakci na výsledek výběrového řízení, na jehož základě byla jednatelkou společnosti Divadlo Kladno s. r. o. od 19. srpna jmenována Irena Žantovská.

  Dosavadní jednatel společnosti a primátor statutárního města Kladno Dan Jiránek (ODS) s okamžitou platností zakázal zaměstatncům divadla komunikovat s veřejností prostřednictvím webu a sociálních sítí divadla, písemný příkaz byl anonymně zveřejněn na soukromé FB stránce a na stránkách zaměstnanců divadla:

   

  Zaměstnanci divadla zřídili soukromý web, na kterém komentují vývoj situace a kde je k dispozici petice Nesouhlas s odvoláním jednatele společnosti Divadla Kladno s. r. o. pana Jana Krafky. Kromě nesouhlasu s odvoláním Jana Krafky zaměstnanci zpochybňují vyhlášení a průběh otevřeného výběrového řízení, upozorňují na to, že jeho jediná účastnice a vítězka Irena Žantovská už na jaře komunikovala s vedením města a odmítají ji také kvůli jejímu manželovi Petru Žantovskému, který figuroval v několika dezinformačních kauzách.

  Zaměstnanci zřídili 14. srpna 2019 Osborovou organizaci zaměstnanců Divadla Kladno s. r. o. a tentýž den vyhlásili stávkovou pohotovost:

  Primátor statutárního města Kladna Ing. Dan Jiránek

  Pane primátore, informujeme vás, že byla založena odborová organizace Odborová organizace zaměstnanců Divadla Kladno s.r.o. Od jejího založení do ní vstupují další a další zaměstnanci Divadla Kladno s.r.o., kterým není osud divadla lhostejný a kteří chtějí aktivně hájit své pracovněprávní vztahy se zaměstnavatelem. Požadavky, které jsme zřetelně formulovali v předchozím otevřeném dopise, byly bohužel ignorovány, a proto vezměte na vědomí následující sdělení: Jménem odborové organizace vstupujeme do tzv. stávkové pohotovosti. Jan Krafka nebyl navrácen do funkce jednatele, ačkoliv byly vyvráceny výtky vůči jeho osobě. Navíc nebylo řádně provedeno výběrové řízení na jednatele nového, díky čemuž se přihlásila jen jedna osoba. Ta věděla o výměně jednatele s předstihem, a tedy byla jediná, která se na řízení mohla v šibeničním čase připravit. Tato situace je pro nás neakceptovatelná. Pokud budou naše zásadní požadavky splněny, jsme připraveni stávkovou pohotovost neprodleně zrušit. V opačném případě budou podniknuty další kroky.

  V Kladně dne 14. srpna 2019

  Za vedení a členy odborové organizace MgA. Tomáš Hron, předseda

  Téhož dne zareagoval jednatel společnosti Divadlo Kladno s. r. o. a primátor statutárního města Dan Jiránek (ODS) vyjádřením zaslaným tisku:

  Vyjádření vedení města Kladna k vyhlášení stávkové pohotovosti v Městském divadle Kladno:

  Zaměstnanci Městského divadla Kladno (MDK) dnes vyhlásili stávkovou pohotovost kvůli nesouhlasu s odvoláním Jana Krafky z funkce jednatele společnosti Divadla Kladno s.r.o. a jmenováním nové jednatelky Ireny Žantovské. Ta vzešla z otevřeného výběrového řízení.

  Stávkovou pohotovost považuje město za legitimní nástroj vyjádření postoje zaměstnanců. Po celou dobu se snaží jednání s herci přivést ke skutečné diskuzi, zatím, bohužel, vítězí emoce. Město po celou dobu hraje s otevřenými kartami a snaží se o otevřený dialog, aby se situace dál a zbytečně nehrotila, ale řešila v zájmu divadla, jeho zaměstnanců a blížící se divadelní sezóny.

  Kontakt pro média:

  Ing. Dan Jiránek, primátor Statutárního města Kladna

  E:dan.jiranek@mestokladno.cz, T: 606 770 181

  /Na základě uvedených zdrojů zpracoval her/

  ///

  Více na i-DN:

  Kladenská radnice likviduje Městské divadlo?

  Prohlášení kladenských divadel k odvolání jednatele Jana Krafky

  Jednatel Divadel Kladno, s.r.o. odvolán

  J. Slánský: Napadají nás ty nejhorší scénáře

  Kladno vypíše výběrové řízení…

  Irena Žantovská jednatelkou Divadla Kladno

  • Autor:
  • Publikováno: 14. srpna 2019

  Komentáře k článku: Stávková pohotovost v kladenském divadle

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,