Divadelní noviny Aktuální vydání 4/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

4/2024

ročník 33
20. 2. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Zprávy

  Nic není uzavřeno

  Neodvolá-li vedení Kladna novou jednatelku Městského divadla Irenu Žantovskou, chtějí zaměstnanci divadla od 11. září stávkovat. Za odbory zaměstnanců divadla to minulý týden řekl jejich předseda Tomáš Hron. Žantovská odpověděla, že se s prohlášením odborové organizace seznamuje. Odboráři Žantovské nevěří a obávají se zásahů do uměleckého směřování souborů.

  Městské divadlo Kladno. Foto archiv divadla

  Žádáme o navrácení Jana Krafky do pozice prozatímního jednatele společnosti Divadla Kladno s.r.o. Jedině tak může předem naplánovaná sezona zdárně proběhnout i přes problémy vzniklé probíhající situací, uvedli odboráři v prohlášení (viz níže). Ve čtvrtek 22. srpna ho přes podatelnu předali jednatelce i vedení města.

  Mohu říci k tomu pouze to, že nemohu zasahovat do žádného výběrového řízení, nemohu navrátit jiného jednatele a nemohu žádným způsobem ani komentovat činnost města, protože mi to kompetenčně nepřísluší, uvedla jednatelka.

  Podle uměleckého šéfa kladenského divadla Jaroslava Slánského budou jednání se Žantovskou pokračovat. Nic není uzavřeno, uvedl. Jednání měla probíhat v pátek i v pondělí. Zajištění sezony jsem deklarovala jako hlavní úkol na zaměstnanecké schůzi včera (ve středu) a všechny moje kroky k tomu směřují, řekla Žantovská.

  Hlediště Městského divadla Kladno. Foto archiv divadla

  Kladenské městské divadlo má dva soubory, a to činoherní a Divadlo Lampion zaměřené především na dětské diváky. Krafku odvolalo vedení Kladna v červenci, jako důvod uvedlo ztrátové hospodaření divadla a nevýhodnost některých smluv. Na post jednatele byl vypsán konkurs. Do něj se jako jediná přihlásila Žantovská, a protože splnila požadavky, byla do funkce jednatelky jmenována. Nastoupila minulé pondělí. Odboráři divadla na základě toho vyhlásili minulý týden stávkovou pohotovost. Mimo jiné nesouhlasí se zvažovaným rozdělením na dva samostatné subjekty. Podle nich by to v době plánovaného vylepšení ekonomické situace divadla přineslo naopak další výdaje, například z důvodů vytváření nových pracovních pozic.

  PROHLÁŠENÍ ODBOROVÉ ORGANIZACE ZAMĚSTNANCŮ DIVADLA KLADNO S.R.O.

  Vzhledem ke kritické situaci formuluje Odborová organizace zaměstnanců Divadla Kladno s.r.o. následující požadavky. Jejich splnění je nezbytné pro průběh divadelní sezony 2019 / 20.

  1) I přes to, že nová jednatelka byla jmenována do funkce jednatelky z důvodu zajištění ekonomické stability společnosti, z rozhovorů se zaměstnanci vyplývá, že má v úmyslu zasahovat do uměleckého směřování obou divadel. Přes opakované výzvy uměleckého vedení Městského divadla Kladno odsouvá urgentní otázky personálního zajištění první premiérované inscenace nadcházející sezony. Žádáme odvolání Ireny Žantovské z funkce jednatelky společnosti. Již tři dny po jejím nástupu je zjevné, že nezískala důvěru zaměstnanců a sezona, respektive její průběh, je ohrožen.
  2) Trváme na tom, že výběrové řízení, na jehož základě byla nová jednatelka jmenována, nemůžeme akceptovat z již dříve komunikovaných důvodů.
  3) Žádáme o navrácení Jana Krafky do pozice prozatímního jednatele společnosti Divadla Kladno s.r.o. Jedině tak může předem naplánovaná sezona zdárně proběhnout, i přes problémy vzniklé probíhající situací.
  4) Nesouhlasíme s případnou právní transformací Divadla Lampion a Městského divadla Kladno do dvou právních entit, což by vedlo ke zbytečnému vytváření nových pracovních pozic v době městem deklarované problematické ekonomické situaci. Hospodářské rozdělení vnímáme jako námět k diskuzi.

  Vzhledem ke skutečnosti, že divadelní sezona 2019 / 20 již probíhá a byli jsme uvrženi do časové tísně způsobené neefektivním funkčním obdobím dočasného jednatele Dana Jiránka, a vzhledem k závažnosti výše uvedených bodů, klademe důraz na rychlé řešení nastalé situace.

  Pokud našim stanoviskům bude vyhověno, jsme i v této kritické situaci připraveni s veškerou svou profesionalitou pokračovat v započaté a předem naplánované sezoně.
  V opačném případě jsme připraveni vyhlásit stávku k 11. 9. 2019, což je termín prvního představení sezony.

  Doufáme, že jednání nad výše uvedenými stanovisky a požadavky povede k tomu, že divadlo nebude politickým bojištěm, ale svébytnou a pokud možno apolitickou kulturní institucí, která udržuje se svým zřizovatelem zdravý dialog potřebný k jejímu správnému fungování.

  K dnešnímu dni vstoupilo do odborové organizace téměř 70% všech zaměstnanců společnosti Divadla Kladno s.r.o.

  V Kladně dne 22. srpna 2019

  Za odborovou organizaci
  MgA. Tomáš Hron, předseda

  ///

  Více na i-DN:

  Kladenská radnice likviduje Městské divadlo?

  Prohlášení kladenských divadel k odvolání jednatele Jana Krafky

  Jednatel Divadel Kladno, s.r.o. odvolán

  J. Slánský: Napadají nás ty nejhorší scénáře

  Kladno vypíše výběrové řízení…

  Irena Žantovská jednatelkou Divadla Kladno

  Stávková pohotovost v kladenském divadle

  Městské divadlo Kladno

  • Autor:
  • Publikováno: 26. srpna 2019

  Komentáře k článku: Nic není uzavřeno

  1. DN

   Avatar

   Dvě herecké výpovědi
   se včera sešly v Městském divadle Kladno (MDK). K začátku září je podali umělecký šéf a herec Jaroslav Slánský a herečka Zuzana Mixová. Zuzana Mixová má v kladenském divadle za sebou čtyřicet roků,
   Z kladenské činohry tak zmizí představitelé například Babičky či mafiána z inscenace Neúplní. Přitom Babička patří k nejvíce navštěvovaným inscenacím z produkce MDK. Jaroslav Slánský, kromě ztvárnění některých zásadních postav, přinesl z Velké Británie do divadla komedii Hra, která se zvrtla, kterou v české premiéře uvedlo MDK 2. února tohoto roku a od té doby také patří k divácky vysoce úspěšným titulům.

   29.08.2019 (10.31), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  2. DN

   Avatar

   K dnešnímu dni
   dala výpověď také dramaturgyně Divadla Kladno Anna Smrčková.

   29.08.2019 (15.41), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  3. DN

   DN

   Text výpovědi dramaturgyně Anny Smrčkové:
   Dnes dopoledne jsem podala výpověď a končím na pozici dramaturgyně Městského divadla Kladno.
   Rozhodla jsem se tak, protože ve stávajících podmínkách nejsem schopná zodpovědně plnit svou práci.
   Nemůžu a nechci se v této situaci podílet na jakémkoliv dalším směřování divadla. Nová jednatelka totiž opakovaně odmítá představit svou „vítěznou“ koncepci, stejně tak se pravidelně vyhýbá otázce, jaké kroky plánuje v následujících sezonách. Pod záminkou „ekonomického odborníka“ však už nyní zásadním způsobem zasahuje do uměleckého fungování divadla, nerespektuje nastavené procesy. Přetrvávající ignorace ze strany jednatelky i kladenské radnice nicméně jen potvrzují absolutní lhostejnost zřizovatele k jakékoliv snaze vzniklou situaci řešit, k samotnému divadlu, a především ke kultuře jako takové.

   V Kladně, 29.8. 2019

   MgA. Anna Smrčková
   Dramaturgyně MdK

   29.08.2019 (20.51), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  4. Josef Herman

   Josef Herman

   Podporuji kladenské divadelníky,
   nehraje se s nimi čistá hra. Dosvědčují to fakta nesmyslného konkursu, který měl zjevně jen jmenování nové jednatelky dodat zdání jaksi správného regulérního postupu. Město jako vlastník s. r. o. má plné právo odvolat a jmenovat jednatele bez konkursu a bez vysvětlování, jenže kdyby tak učinilo, muselo by převzít zodpovědnost za takový čin – samozřejmě se zodpovědnosti nevyhnulo a má ostudu ze zbabělého pokusu ji obejít. Stávkovat proti jejich rozhodnutí je však myslím neúčinné a přinejmenším na samé hranici zákona, dobře si to v odborech rozmyslete, ať si na vás dáma a pánové ještě nevyšlápnou. Myslím, že z takové firmy je nejlepší odejít, je to zároveň nejprůkaznější gesto. Vím, že těžké.

   29.08.2019 (23.08), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  5. Josef Herman

   Josef Herman

   Jen mi uniká
   smysl toho všeho, proč? Osobní důvody? Kamarádšoft? Válka s minulým vedením radnice, něco jako když nový lví samec zakousne lvíčata svého předchůdce? Nějaké ambice s divadlem? Umí to někdo vysvětlit?

   30.08.2019 (0.04), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  6. Petr KlariN Klár

   Petr KlariN Klár

   A je to tu zas.
   Politická reprezentace města Kladna by se měla stydět. Sice jsem si jist, že umělecký lodivod by měl svou potápějící se bárku opouštět až jako poslední, nicméně jeho argumenty chápu. To, co se v kladenské kulturní sféře opakovaně děje, je otřesné. Doufám, že situace bude nakonec vyřešena s pozitivním výsledkem pro kladenské dlouhodobě zkoušené divadelní bojovníky, a nikoli pro ambiciózní mrchožrouty bez vizí typu Žantovská, Jiránek a spol. Kladno si zaslouží ve svobodné a motivující atmosféře precizně fungující, sebevědomý, svobodný a v rámci možností autonomní divadelní organismus, jehož příkladné tvůrčí snahy mají být adekvátně podporovány, a nikoli soustavně haněny. Způsob, kterým se respektuhodný umělecký subjekt opakovaně stává obětí zvrhlých hrátek totálně nekompetentních politických garnitur je nezpochybnitelnou definicí zvůle.

   01.09.2019 (11.34), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  7. Radovan Lipus a Renata Putzlacher

   Avatar

   Od začátku prázdnin
   jsme s hlubokým znepokojením sledovali nesystémové zásahy do vedení MDK, které započaly bleskovým a nezdůvodněným odvoláním jednatele Jana Krafky, pokračovaly problematickým výběrovým řízením na jeho nástupce a aktuálně vyvrcholily rezignací stávajícího uměleckého vedení – šéfa Jaroslava Slánského a obou dramaturgyň Anny Smrčkové a Kristýny Čepkové.
   Právě Jaroslavem Slánským a Kristýnou Čepkovou jsme byli osloveni připravit pro MDK v české premiéře autorskou inscenaci o Miladě Horákové. V dialogu s nimi vznikal původní nový text. Bez jejich přítomnosti tento projekt ztrácí svůj raison d´etre a byl by pouhým mechanickým přitakáním současné aroganci moci, jak se v městě Kladně ve vztahu k divadlu bohužel opakovaně projevuje.
   K nastudování dojednaného titulu nás v této chvíli neváží žádné smluvní ani mravní závazky, a proto na spolupráci s Městským divadlem Kladno v této situaci jednoznačně rezignujeme.

   Radovan Lipus a Renata Putzlacher

   01.09.2019 (17.30), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,