Divadelní noviny Aktuální vydání 7/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

7/2024

ročník 33
2. 4. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Festivaly Reportáž

  Co se skrývá Za dveřmi? (No. 2)

  Druhý den festivalu přinesl kromě vlídnějšího počasí i nový nával fanoušků, kteří si kromě „osvědčených“ představení z prvního dne mohli užít i oficiálně první venku odehranou show.

  Páteční divadelní program zahájili členové AirGym Art Company, kteří předvedli první reprízu Tajemství mraků. Foto: archiv souboru

  Páteční divadelní program zahájili členové AirGym Art Company, kteří předvedli první reprízu Tajemství mraků, o níž již byla zmínka v reportáži z prvního dne. Začátek pátečního večera se proto nesl v akrobaticky hravých tónech zachycujících křehkost a krásu vztahů – ať už jde o otce a dceru či dívku a ztraceného letce. Mírně romantizující dílo okouzlilo diváky lehkostí, se kterou čtyři akrobati pohybovali na zemi i na šálách.

  Novinkou a zároveň oficiálně prvním představením, které se odehrálo venku, se stala kuchařská roadshow Indický běžec od kachního tria Fire Ducks. I přes nepřízeň povětrnostních podmínek se trojici těchto komiků (Michaela Hradecká, Ondřej Holba a Jakub Urban) podařilo upřímně rozesmát a bavit publikum svým „kachním“ řáděním, v němž předvedli, jak to vypadá, když se kachny dostanou do kuchyně a servírují pro dvojici vybraných diváků speciální baštu alá slimák. Zdánlivě jednoduché triky a taneční výstupy jsou předváděny s grácií, energií a nadšením, díky čemuž je podtržena komičnost situací, které místy připomínají grotesku, například moment, kdy jeden kačer běhá s hořící pánví a druhý se mu pokusí pomoct, jenže místo toho zapálí druhou pánev, a tak oba jen zběsile běhají okolo publika a panikaří. Komická show Indický běžec je hravou jednohubkou s působivými ohnivými choreografiemi, kterou slupnete jako… no, klidně jako toho slimáka!

  Na závěr divadelního večera nemohl přijít nikdo jiný než finská Race Horse Company se svou energií sršící show Motosikai, která byla ještě o něco šílenější než předešlého dne. Umělci totiž načerpali síly, díky čemuž mělo jejich představení ještě o něco větší grády (ač už se to zdá nemožné). Tudíž, všichni, kdo si chtěli znovu trochu pocuchat nervy, ale náramně si to užít, měli včera poslední příležitost. Nicméně, po rozhovoru s vystupujícími (Rauli Dahlberg, Teemu Skön a Lassi Tauriainen) a jejich nadšeném povídání o Praze si můžeme být jistí, že je v Čechách nevidíme naposledy. (Rozhovor s nimi očekávejte v dohledné době.)

  Podobně jako předešlého večera zakončila i další festivalový den hudební složka v podobě kapely Střídmí klusáci v kulisách višní v čele s hercem Jakubem Folvarčným. Kapela roztančila parket hudbou s prvky improvizace a stand-up comedy, díky čemuž vznikla ve večerním šapitó příjemná až rozverná atmosféra, která zakončila druhý den festivalu.

  ///

  Projekt vydávání letních úvah, glos, reportáží a recenzí na webu www.divadelni-noviny.cz byl podpořen grantem SFK.

  Další reflexe letních produkcí najdete pod štítkem Letní kritika 2021.


  Komentáře k článku: Co se skrývá Za dveřmi? (No. 2)

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,