Divadelní noviny Aktuální vydání 15/2019

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

15/2019

ročník 28
17. 9.–30. 10. 2019
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  43. LFŠ žije! (No. 3)

  Ranní ptáče díl doskáče… třeba na švédské kriminální oddělení. Série brzkých probouzení pokračuje. Odborné úvody Jana Šulce i dalších ostřílených bijců pódiových se stávají mou pravidelnou intelektuální snídaní. 

  Muž z Mallorky… ideální náhrada čaje zeleného i černé kávy. FOTO archiv

  Muže z Mallorky (Mannen från Mallorca, Švédsko/ Dánsko, 1984), aneb druhý letošní Bo Widerbergův zářez režijní, lze počítat mezi vítané rozšíření obzorů v oblasti skandinávské procedurální krimi. Namísto zakladatelských person je tentokrát adaptována beletristická prvotina další ikony žánru i policie Leifa G. W. Parssona, prosazuje se vtipná nadsázka i deziluze z boje s větrnými mlýny, i nerušící severská varianta buddy movie. Ideální náhrada čaje zeleného i černé kávy.

  Následně jsem bohužel natěsno prošvihl svou rezervaci na výlet do dokumentu, tedy na Klusákův Svět podle Daliborka, a tak jsem se namísto kratochvílím českého nácíčka věnoval blogování pro vás.

  Doufám, že nechronologická vyprávěcí struktura a vypiplaná audiovizuální stránka díla nejsou obalem pro pouhou posh femi banalitu… Repro archiv

  Hodinu pátou jsem pak zasvětil prvnímu z celkem tří setkání s aktuální televizní minisérií Sedmilhářky (Big Little Lies, HBO, 2017)o níž vás podrobněji zpravím posléze. Po prvních dvou epizodách prozatím doufám, že nechronologická vyprávěcí struktura a vypiplaná audiovizuální stránka díla, které pod palcem má renomovaný kanadský režisér Jean Marc Vallée (mj. snímky Klub poslední nadějeDivočina a další) nejsou obalem pro pouhou posh femi banalitu… Zkrátka, ještě se uvidíme, děvčata…

  Bez Janičky se vaše životy neobejdou. FOTO archiv

  Následně spolu s drahým kolegou, vítaným hostem a výborným kamarádem Michalem Horňákem vstoupíme do Slováckého divadla a já se zamiluji… Janička (Jeannette l’enfance de Jeanne d’Arc, Francie 2017), festivalovým divákům dobře známého režijního zlobila Bruna Dumonta, je totiž nejodvážnější muzikálovou vizí přinejmenším od Luhrmanova Moulin Rouge (Austrálie, 2001). A já vás tímto razantně posílám na některou z projekcí v rámci přehlídky be2can. Bez Janičky se totiž vaše životy neobejdou. Což ovšem neznamená, že mne nebudete proklínat – Dumont totiž zdecimovaný žánr podrývá s entusiasmem ADHD krtka. Ovce coby královny komparsu, insitní herectví, absurdní choreografie spolupracovníka Cirque du Soleil Philippa Decouflého a rozpustilá hudba Igorrova, jež žánrově osciluje mezi ohlasy renesančních balad, metalcorem a lámanými beaty, jsou strůjci zážitku, který by Osvaldovou, Soukupa, Basikovou i Andrewa Lloyd Webbera na notičky rozsekal. Neváhejte zažít!

  Martin Beck, tentokrát v herecké interpretaci Gősty Ekmana, řešil řádění vraha malých děvčátek. FOTO archiv

  Nedělní večer jsem filmově zakončil půlnoční projekcí Muže na balkóně (Mannen på balkongen, Švédsko/ Německo 2001) Daniela Alfredsona. Martin Beck, tentokrát v herecké interpretaci Gősty Ekmana, řešil řádění vraha malých děvčátek. Lehce rutinovaný žánrový kus ve mně vyvolal nutkavou potřebu večírku, jež samozřejmě nezůstala nenaplněna.

  Na shledanou brzy!

  ///

  Ostatní díly denních reportáží z letošní LFŠ:

  43. LFŠ žije! (No. 1)

  43. LFŠ žije! (No. 2)

  43. LFŠ žije! (No. 4)

  43. LFŠ žije! (No. 5)

  43. LFŠ žije! (No. 6)


  Komentáře k článku: 43. LFŠ žije! (No. 3)

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,