Divadelní noviny Aktuální vydání 12/2019

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

12/2019

ročník 28
11. 6.–24. 6. 2019
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Tip – Inventura nového divadla

  Malá inventura nabízí již po dvanácté to nejvýraznější na poli nového divadla za uplynulý rok. Pozornost je každým rokem zaměřena nejen na projekty vybrané z nominací domovských scén festivalu – Studio Alta, Alfred ve dvoře, Ponec, Roxy/NoD, Studio Hrdinů, MeetFactory, Divadlo Archa, ale také na ojedinělý zahraniční program – např. izraelská rap opera The City nebo francouzský mim a beat boxer Julien Cottereau. A v neposlední řadě je tu velmi rozmanitý off program, networkingové akce, burzy projektů, workshopy, vernisáže….

  inventura

  Letos v rámci festivalu udělujeme opět ceny Česká divadelní DNA za podporu, přínos a rozvoj oboru nového divadla. Galavečerem 20. února 2014 v La Fabrice zahájíme současně i celý letošní festival.

  Centrem celého festivalu je Hnízdo s rozlohou více než 300 m2 ve Veletržním paláci. V Hnízdě hraje hudba, v Hnízdě se debatuje, v Hnízdě se odpočívá, relaxuje a mlsá, v Hnízdě se tvoří, v Hnízdě to žije! Od čtvrtka až do středy.

  inventura-malaPÁTEK 21. ÚNORA 2014

  12:00 Alfred ve dvoře – malý sál OFF PROGRAM

  Cristina Maldonado: The Stranger Gets a Gift Service

  Art service pro jednoho diváka

  „The Stranger Gets a Gift“ je sérií performancí, jejichž cílem a záměrem je rozšířit spektrum možností, jakými lze chápat umění. Činí tak prostřednictvím různých nástrojů, které v rámci představení dává návštěvníkovi, nebo-li cizinci (Uživateli), k libovolnému užívání.

  Umělkyně z rozličných oborů vytvořily tři na sobě nezávislé (ale souběžně probíhající) performance (instalace-Amuleto, Interruptor a Reminiscencia), které Uživatel může zakusit na vlastní kůži.

  Recenze zde.

  PÁTEK 21. ÚNORA 2014

  18:00 Divadlo Archa HLAVNÍ PROGRAM

  Magda Stojowská, Terezy Durdilová: Boys & Girls

  Autorská inscenace rezidentek programu Archa.lab Magdy Stojowské a Terezy Durdilové přináší nový pohled na otázku vztahu nejmladší a nejstarší generace.

  V inscenaci Boys & Girls jde o setkání dvou pólů lidského života – dětství a stáří, zosobněných desetičlennou skupinou dětí a seniorů. Projektu se zúčastní dvě ženy (účetní, rentgenová laborantka) a dva muži (výpravčí a fyzik), jejichž věk je sedmdesát a více let. Všichni tito účastníci patří mezi aktivní osobnosti, i přesto, že dva z nich trpí Parkinsonovou chorobou. Protipól tvoří šest dětí ve věku .

  PÁTEK 21. ÚNORA 2014

  19:00 Divadlo Ponec HLAVNÍ PROGRAM

  FRINGE?! – ohlédnutí se za Edinburgh Fringe festivalem

  Miřenka Čechová & Tantehorse: S/HE IS NANCY JOE

  Taneční a vizuální performance, jejíž podstatnou osu formují narativní a vizuální postupy komixu a unikátní styl street-ballet kombinující prvky hip hopu, pop-and-lockingu, tuttingu se současným tancem a klasickým baletem.

  Transgender, odcizení v těle i odcizené tělo, osamocení ve společnosti díky odlišnosti, touha po štěstí a svobodě! Docu-drama na pomezí žánrů a unikátního hybridního stylu street-ballet v podaní Miřenky Čechové.

  Po představení následuje premiéra dokumentu Radima Letovského o české výpravě na Edinburgh Fringe festival

  Snímek Miřenky Čechové z inscenace S/He is Nancy Joe doprovázející Mendoziho recenzi. FOTO archiv

  Snímek Miřenky Čechové z inscenace S/He is Nancy Joe. FOTO archiv soboru

  Recenze zde.

  PÁTEK 21. ÚNORA 2014

  20:00 Divadlo Ponec HLAVNÍ PROGRAM

  FRINGE?! – ohlédnutí se za Edinburgh Fringe festivalem

  Markéta Vacovská, Lenka Dusilová & Sptifire Company & DAMÚZA: One Step Before the Fall

  Hypnotická hlasová a zvuková vlna v podání zpěvačky Lenky Dusilové a silový tanec Markéty Vacovské se v jediném momentu střetávají uprostřed boxerské arény. Nový multižánrový projekt uskupení Spitfire Company tematizuje motiv boje, vyčerpanosti, projevů Parkinsonovy choroby a kolapsu.

  Recenze zde.

  PÁTEK 21. ÚNORA 2014

  20:00 Studio Alta – uvádí Nová Síť HLAVNÍ PROGRAM

  Marta Ladjanszki /HUN/: Ticho je ok! (Silence is okay!)

  Projekt Ticho je ok! (Silence is okay!) byl vytvořen na pozvání kostela sv. Marka v New Yorku (USA) a taktéž tam mělo svou předpremiéru v září 2008. Těsně poté bylo odehráno v Soulu na Dance Collection 2008 a následně na dunaPart1 platformě v Budapešti!

  Márta Ladjánszki vyčnívá mezi choreografy zabývajících se ve svých choreografiích spíše abstrakcí. Její sólo Ticho je ok! (Silence is ok!) kombinuje určité fragmenty z jejích předchozích prací. Všechny z nich poukazují na její jedinečnou sílu a moc.

  PÁTEK 21. ÚNORA 2014

  20:15 Studio Alta HLAVNÍ PROGRAM

  Peter Šavel, Tereza Ondrová: Boys Who Like To Play With Dolls

  Taneční duet, který si bere na mušku nejedno genderové klišé.

  Přijměte pozvání do fantaskního světa, v němž mužský a ženský princip nemusí být totéž co muž a žena. Tvůrčí setkání dvou osobitých choreografů a performerů, kteří se setkali při úspěšném projektu Much More Than Nothing.

  Pohyb a tanec se v tomto projektu stává prostředkem pro vyjádření kontrastu mezi projevem těla a duše, mezi genetickými danostmi a společenskými předsudky ve snaze zpochybnit nejrůznější společenské stereotypy a nahlédnout tematiku genderu čistě fyzicky.

  SOBOTA 22. ÚNORA 2014

  16:00 Studio Alta OFF PROGRAM

  Dominika Andrašková: Psychóza ve 4.48

  Ivana Uhlířová a Irena Kristeková v autobiografické básni Sarah Kane

  Silně lyrický text s pouze matně citelnou linearitou a retrospektivitou zachycuje intimní výpověď jedince o světě a následnou konfrontaci s realitou.

  Inscenace rozvíjí myšlenku neurčitosti lidské identity a vztahů, zkoumá spolehlivost vlastních smyslů a zabývá se ne/možností skutečné komunikace. Prostor jako metafora. Pohyb jako vzpoura. Láska jako blud. Pohybové spolupráce se ujala zakladatelka Teatr Novogo Fronta Irina Andreeva.

  SOBOTA 22. ÚNORA 2014

  18:00 NoD – ve spolupráci s Novou Sítí HLAVNÍ PROGRAM

  Nikola Križková, Amador Artiga: Artemis v zrcadle

  Taneční sólo Nikoly Križkové

  Artemis v zrcadle je divadelně-tanečním holdem ženě, plodnosti, přirozenosti a svobodě, jež jsou v kontrastu k civilizačním návykům a uměle vypěstovaným vlastnostem současného světa.

  Artemis v zrcadle je prvním sólovým představením tanečnice a choreografky Nikoly Križkové (ČR), které vzniklo ve spolupráci s divadelním hercem a režisérem Amadorem Artigou (ESP) v rámci nově vzniklé divadelní společnosti Imaginární periferie.

  FOTO LUKÁŠ HORKÝ

  Artemis v zrcadle… FOTO LUKÁŠ HORKÝ

  SOBOTA 22. ÚNORA 2014

  20:00 Alfred ve dvoře HLAVNÍ PROGRAM

  KOUPELNY PART II: KRÁSA / Ryba řvoucí

  Druhý díl koupelnového seriálu

  Jedinečná podívaná do jiných světů a cizích bytů

  Inscenace Koupelny part II: Krása vychází z řady výtvarně-divadelních performancí v koupelnách soukromých bytů v Čechách a ve Francii, které vznikly v letech 2009-2011. Výsledky těchto experimentů autoři nyní dále rozvíjí i mimo prostory koupelen. Prvním pokusem byla inscenace Koupelny part I: Mýdlo zabývající se tématem intimity v rámci divadelního prostoru. V druhém díle Koupelen se Ryba řvoucí vydává objevovat nové přístupy. Spolu s diváky navíc zamíří přímo do holešovických bytů a na pavlače samotného Alfreda ve dvoře.

  SOBOTA 22. ÚNORA 2014

  20:00 Ponec HLAVNÍ PROGRAM

  Lenka Vagnerová & Company: LA LOBA

  LA LOBA na první pohled zvláštní, docela mimořádná. Přesto si jí málokdo všimne. Nikdo jí neslyší, ale není němá. I když stojí, přece se točí.

  La Loba je nové představení souboru Lenka Vagnerová & Company, které spojuje dva umělecké žánry a dvě jevištní osobnosti, a to tanečnici Andreu Opavskou a zpěvačku Janu Vébrovou. Vychází z jejich nespoutané energie, souhry a především síly projevu. Stěžejní složkou představení je hudba Ivana Achera vycházející v základu ze zvuku přírodních materií. Kosti, dřevo, struny a zvířecí kůže jsou elementární esencí pro vystavění rituálních nálad pojených naživo hlasem Jany Vébrové.

  NEDĚLE 23. ÚNORA 2014

  16:00 Studio Alta OFF PROGRAM

  Vanda Hybnerová, Lucia Kašiarová: ANGEL-y

  Nebeská Clowneska

  První společné tvůrčí setkání známé české herečky Vandy Hybnerové, která už tradičně vyhledává zajímavé a zásadní alternativní projekty, a slovenské performerky a ředitelky Studia Alta Lucie Kašiarové. Samy svou inscenaci, která měla světovou premiéru v rámci festivalu 4+4 dny, charakterizovaly takto: Přijďte se podívat na směs klišé různého druhu, na dvě cynické ženy, které se nebojí být patetické, na dvě těla pod tíhou křídel, které by je měli povznést, ale neví se kam. Sdílíme s vámi naši trapnost, náš primitivní poetizmus.

  Recenzi čtěte zde.

  NEDĚLE 23. ÚNORA 2014

  16:00 Divadlo Ponec OFF PROGRAM

  Barbora Látalová a kol.: Karneval zvířat

  Interaktivní taneční představení pro děti a mládež, které vzniklo na motivy stejnojmenné hudební suity francouzského skladatele Camille Saint-Saënse. Inscenace propojuje pohyb a tanec s videoprojekcemi, originální hudbou, zvuky a v neposlední řadě akcentuje i hru světla a stínu, ticha a nehybnosti. Tvůrkyně se nechaly inspirovat rozmanitým světem živočišné říše, vydaly se pod zem, vzlétly na nebe, potopily se do hlubin i ztratily v trávě, a zároveň vytvořily mnohá nová, roztodivná stvoření.

  NEDĚLE 23. ÚNORA 2014

  18:00 Veletržní palác OFF PROGRAM

  Filip Teller: Inspirováno láskou

  Autorské představení jednoho „herce“. Inscenace balancující na pomezí one man show, monodramatu a divadelní zpovědi. P. S. Cry baby!

  NEDĚLE 23. ÚNORA 2014

  18:00 NoD HLAVNÍ PROGRAM

  Spitfire Company: ANTIWORDS

  Ovlivněno dílem Václava Havla především jeho hrou Audience a jejím legendárním zpracováním režiséra Menzla, který do role sládka obsadil Landovského, který během hraní vypil přibližně devět osmistupňových piv. Podaří se Miřence čecvhové a Jindřišce Křivánkové překonat tento výkon? Podaří se jim dosáhnout hraničního stavu, který odkazuje na havlovský motiv odcizení a hrabalovskou poetiku samoty. V hlavní roli spolu s aktérkami inscenace i velké hlavy od sochařky Pauliny Skavové a hudba Sivan Eldar speciálně složená pro tuto událost.

  FOTO Spitfire Company

  Jindřiška Křivánková a Miřenka Čechová – Antiwords. FOTO ARCHIV SOUBORU

  Recenze zde.

  NEDĚLE 23. ÚNORA 2014

  20:00 Alfred ve dvoře HLAVNÍ PROGRAM

  Handa Gote Research&Development: Mission.

  Theatre cut-up podle novely Williama S. Burroughse Ghost of Chance.

  Čas je lidské soužení; vynález, který lidem nepomáhá, ale naopak je vězní. Co ale zůstane ze sto šedesáti milionů let v bezčasí? Co znamená čas pro lemury, zásobující se potravou? Nejsou zde dravé šelmy, není se čeho obávat. Jejich protilehlé palce nikdy nevyrobí nástroje, protože vyrábět nástroje není zapotřebí. Člověk byl zrozen v čase. V čase žije a v čase umírá. Kamkoli kráčí, bere si čas s sebou a nastolí jeho vládu.

  Recenze zde.

  NEDĚLE 23. ÚNORA 2014

  20:00 Studio Hrdinů HLAVNÍ PROGRAM

  Lucie Trmíková, Gert Hoffmann: Pomocník Walser

  režie: Jan Nebeský

  Inscenace vychází ze syntézy textů Roberta Walsera, Walserovských interpretací a z novely Gerta Hoffmanna Spisovatel Robert Walser vystupuje z literárního spolku. Robert Walser byl geniální literární outsider. Jeho dílo je obrazem zmatené duše i svérázným pohledem na svět kolem něj. Inscenace je rozdělena do dvou rovin, v první je to rozhovor Roberta Walsera s obchodníkem, který ho pozval na literární večer, kde má přednést čtení vlastního díla. Druhá rovina vychází přímo z Walserova díla.

  Recenze zde.

  PONDĚLÍ 24. ÚNORA 2014

  16:00 Studio Alta OFF PROGRAM

  Lenka Tretiagová: Hlasy země

  Cílem chystaného projektu je vytvořit v průběhu praktického oživování vzpomínek seniorů netradičně pojaté představení, které chce zaujmout a především aktivizovat seniorské diváky, jejich vnoučata, děti a rodiče.

  Skutečné osudy současných babiček a dědečků se prolnou s inspirací knihou Jeana Giona Hlasy země, která je bilancováním nad osudem staré ženy Mameši. Mameša jedná jako člověk, který chce být potřebný, který touží pomoci zachovat život na zemi svou prostou existencí, a který chce být aktivní a užitečný navzdory ubývajícím fyzickým silám.

  PONDĚLÍ 24. ÚNORA 2014

  18:00 Divadlo Ponec – uvádí Nová Síť HLAVNÍ PROGRAM

  Julien Cottereau /FR/: Imagine toi

  Nejprve jsou slyšet padající kapky, poté kroky, které se přibližují, a následně může představení začít!

  Objeví se velmi neobvyklá postava. Kombinace dospělého Bustera Keatona, Pierrota a Pinokia. Jemný a naivní, s krátkými kalhoty a legračním kloboukem začne zametat jeviště. V tu chvíli si uvědomí, že je pozorován.

  Na scéně nejsou žádné kulisy ani rekvizity, Julien vytváří celé nové světy za použití pouze vlastních hlasových efektů a jeho pantomimického talentu. Prostý a jemný svět plný grácie a emocí. S tímto obrovským talentem se i veřejnost stává umělcem samotným. Je to představení pro každého a za každé situace. Představení, které oslavuje největší dar, které lidstvo má: svobodu, radost a úžas z toho být opět dítětem. Znovu objevující zázrak.

  PONDĚLÍ 24. ÚNORA 2014

  20:00 Alfred ve dvoře HLAVNÍ PROGRAM

  Milou Veling, Jan Bárta a Halka Třešňáková: Sticker

  Co vás může potkat na zdánlivě nekonfliktní návštěvě manželského páru, nacházejícího se za jakousi únosností vztahu?

  V představení se dozvíte, co vás může potkat na zdánlivě nekonfliktní návštěvě manželského páru, který už ledaco zažil. Prezentace jich samých coby idylického páru na úrovni se zvrtává do sledu absurdních manipulací, vzájemných provokací a výčitek vztahujících se ke společné minulosti. Pocit trapnosti z pohledu do intimity tohoto manželství vede k otázce, zda toto, i přes jistou zvrácenost, není ta pravá láska.

  ÚTERÝ 25. ÚNORA 2014

  16:30 Veletržní palác OFF PROGRAM

  Andrea Miltnerová: Flashback

  Paměť může způsobit zmatení mysli: zpětný pohled, flashback, je průnikem jak minulosti, tak (paradoxně) budoucnosti.

  Do jisté míry inspirována pevným kódem barokní gestiky (obdobím, kdy smrt byla všudypřítomnou součástí veškerého dění), stejně jako svou charakteristickou obsesí pohybem, Miltnerová balancuje mezi precizními sekvencemi jemné gestiky a variacemi na minimalistický, opakovaný pohyb, který se posouvá v čase směrem k retrospektivě anebo představě.

  Zvuková kompozice a interpretace: Rainer Wiens

  ÚTERÝ 25. ÚNORA 2014

  18:00 Studio Hrdinů HLAVNÍ PROGRAM

  Simona Petrů, Kamila Polívková: Mileniny recepty

  Skutečné osudy Mileny Jesenské a Honzy Krejcarové se staly výchozím materiálem dialogu dvou žen, matky a dcery rekapitulující svůj život v kuchyni – centru domova a rodinného života, který ani jedna z nich v harmonické podobě nikdy nepoznala. Jejich příběhy jsou plné protikladů, stejně jako jejich charaktery. Neustálý pohyb mezi vznešeností a přízemností, krásou a ošklivostí, luxusem a nedostatkem, ideálem duchovní čistoty i nejnižšími pudy určuje hranice jejich existence na pomezí reality a vysněných představ.

  Mileniny recepty

  Dvě ženy – Honza Krejcarová
  (Naďa Kovářová) a Milena Jesenská (Ivana Uhlířová) FOTO JAN DVOŘÁK

  Recenze zde.

  ÚTERÝ 25. ÚNORA 2014

  20:00 NoD HLAVNÍ PROGRAM

  Lenka Bartůňková: Requiem

  „Přijměte od Vašeho taťky ten nejkrásnější a také ten poslední pozdrav tam na Vás doma v mé krásné vlasti, za kterou umírám a rád dávám svůj život. Dnes 11. května v 1 hodinu odpoledne bylo mi sděleno, že bude vykonán rozsudek smrti.“ Antonín Bobek, 11. 5. 1943

  Tanečně-divadelní představení, které navazuje na předešlé choreografie Homunculus a Dopis. Osobní příběh rodiny, jejíž člen byl během druhé světové války odsouzen k smrti za protifašistický odboj. Představení o křehkosti těla a síle ducha. O životě, co pomine. Výpověď člověka, který bojoval za své přesvědčení. Dopis na rozloučenou. Čekání na smrt.

  ÚTERÝ 25. ÚNORA 2014

  21:00 Divadlo Ponec HLAVNÍ PROGRAM

  Lenka Flory / NANOHACH: Flashed by

  „Která žena je vepsána ve vaší paměti jako člověk, jehož obdivujete a se kterým se ztotožňujete?“

  Námět představení se zabývá reflexí faktu, jakým způsobem zůstávají osudy heroických žen vepsané v obecné paměti běžných žen, anebo také jak je každá žena hrdinkou i ve svém běžném životě, který přepsán do románové-jevištní formy je vždy heroický. Dvě různé četby stejného příběhu, úzká spolupráce s obrazem a hudbou a různé možnosti vnímání stejných elementů. Na tomto základě vzniká koncept pro choreografii, obrazové, hudební a světelné prvky dekomponované do elementární podoby.

  Recenze zde.

  STŘEDA 26. ÚNORA 2014

  16:00 NoD OFF PROGRAM

  Divadlo Continuo: Den Osmý – premiéra!

  Inspirací pro novou inscenaci Divadla Continuo Den osmý se staly nejstarší písemné zmínky lidské historie – fragmenty mýtů oblasti starověkého Blízkého východu, texty Sumerů, Akkadů, Chetitů, Ugarytů či Izraelců odkazující nejen k počátkům lidské civilizace, ale i k věčnému základu, který tvoří podstatu lidského rodu, společnosti i jednotlivce bez ohledu na dobu, kulturní odlišnosti a historické pozadí.

  Dramatizací a přetavením původních mytologických motivů vznikla inscenace spojující prvky fyzického a loutkového divadlo za doprovodu živé hudby. Vznikl příběh o dvojznačnosti lidského bytí. O touze člověka po nesmrtelnosti a překonání pozemského údělu na jedné straně, na straně druhé o jeho trvalé inklinaci k nízkosti, přízemnosti, závisti, strachu a zlobě.

  STŘEDA 26. ÚNORA 2014

  18:00 MeetFactory HLAVNÍ PROGRAM

  Antje Rávic Strubel: Chladnější vrstvy vzduchu

  “Prostě jí řekneš hej bejby a zeptáš se, jestli se s tebou chce vyspat. Ale jen mimo kemp.”

  Lesbická lovestory ve Švédsku. Inscenace je plná skvělých řidičských výkonů!

  První divadelní uvedení oceňovaného románu mladé německé autorky Antje Rávic Strubel (1974), která za Chladnější vrstvy vzduchu (2007) získala mj. cenu Hermanna Hesseho, v Německu vzbudily velký zájem a byly také nominovány na cenu lipského knižního veletrhu.

  Eroticky utopická story mezi mezi Anjou a neznámou kráskou spustí řetězec bizarních situací, které vyvrcholí tragickou událostí.

  STŘEDA 26. ÚNORA 2014

  18:00 Studio Hrdinů – uvádí NABLÍZKO HLAVNÍ PROGRAM

  Džian Baban, Vojtěch Mašek: Jožkalipnikjebožíčlověkaneumílhát! Revize No. 14 (14. díl)

  Věčně začínající básník a zkrachovalec Jožka Lipnik opět navštíví věčného génia, nejslavnějšího německého spisovatele Hermanna Schlechtfreunda, aby z něho zase tahal rozumy (a sušenky). Jenže tentokrát je něco špatně. Starý pán totiž svému obdivovateli oznámí, že zmizel. Moment! Cože?! Jak může někdo říkat, že zmizel, a přitom sedět ve svém oblíbeném ušáku?

  Čtou a vciťují se: Eduard Jenický a Václav Rašilov

  STŘEDA 26. ÚNORA 2014

  20:00 La Fabrika, Slévárna – uvádí Nová Síť HLAVNÍ PROGRAM

  Incubator Theatre (ISR): Město (The City)

  Město (The City) – Hip Hopová opera

  Rapová opera, která je naspaná celá v rýmech a odehraje se jako jedna dlouhá píseň, kombinuje rap, hip hop a mluvené slovo s divadelními a básnickými texty. Opera je inspirovaná černošskou hudbou, filmem noir a detektivními filmy.

  Zápletka se odehrává okolo hrdiny jménem Joe, cynického a hořkého detektiva, který pracuje ve zkorumpovaném a prohnilém městě. Jednoho večera, když se městem žene velká bouře, přichází do Joeovy kanceláře mladá žena a sdělí mu tajemné zmizení své sestry. Joe se rozhodne případem zabývat. Je to rozhodnutí, které by ho mohlo stát vlastní život.

  STŘEDA 26. ÚNORA 2014

  20:00 Divadlo Ponec – uvádí ArtPrometheus HLAVNÍ PROGRAM

  (bra)Tři v tričku: Plovárna

  Autorské žonglérsko-akrobatické představení souboru (bra)Tři v tričku a Veroniky Riedlbauchové.

  Recenze zde.

  (bra)Tři v tricku: Plovárna. FOTO archiv souboru

  (bra)Tři v tricku: Plovárna. FOTO archiv souboru

  • Autor:
  • Publikováno: 17. února 2014

  Komentáře k článku: Tip – Inventura nového divadla

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,