Divadelní noviny Aktuální vydání 8/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

8/2024

ročník 33
16. 4. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Festivaly

  Polička pantomimická (No. 6)

  Šestý a poslední den festivalového dění v Poličce se nesl v rodinném duchu. Přinesl odpolední vystoupení kouzelníka, představení pro rodiče s dětmi na Palackého náměstí a nakonec slavnostní gala-večer festivalu, na nějž bylo vyprodáno.

  Balkán skupiny Mime Fatale na Palackého náměstí FOTO Nina Zardalishvili

  Balkán skupiny Mime Fatale na Palackého náměstí FOTO Nina Zardalishvili

  Už od rána byl mezi účastníky MIME FESTu cítit smutek z toho, že týden pantomimy se blíží ke konci. Zážitky s významnými herci a performery ovšem pokračovaly. Ve dvě hodiny se v Divadelním klubu představil Aleš Hrdlička s Waa-ba – představením určeným zejména dětem. Toto, jak tvrdil, francouzské zaklínadlo dodávalo (vyřčeno diváky) magickou atmosféru jeho trikům. Podívat se přišel i Wolfram von Bodecker, člen pantomimického dua Bodecker & Neander, který byl v mládí kouzelníkem.

  Den pokračoval jediným pouličním vystoupením festivalu, inscenací dívčí skupiny Mime Fatale Balkán. Představení na cikánské motivy a beze slov bylo živě doprovázeno kapelou Circus Problem, která do Poličky přijela také kvůli večernímu koncertu, jenž neformálně zakončoval MIME FEST. Co se však týče zakončení, proběhla ještě formální část v podobě každoročního Mime Eveningu. Večer, na němž dochází ke zhodnocení festivalu a předvedení etud, byl již tradičně vyprodán. Podle názoru mnoha místních se dokonce jedná o jednu z nejdůležitějších akcí v tomto městě. A podle míry potlesku bylo vidět, že ani letos nezklamal.

  Radim Vizváry na slavnostním Mime Eveningu FOTO Nina Zardalishvili

  Radim Vizváry na slavnostním Mime Eveningu FOTO Nina Zardalishvili

  Nejprve bylo v krátkém slovním zhodnocení uvedeno, že se festivalu zúčastnilo téměř 4 000 diváků, že nabídl 17 představení pro veřejnost i důležité odborné dílny pro profesionální mimy. Poté začal program: vystoupení účastníků workshopů, stepařská improvizace Jana Bursy, Aleš Hrdlička jako Pierot, finská klaunka Heli Vätääinen, gruzínský mim Luka Chkhaidze, duo Bodecker & Neander a také umělecký šéf MIME FESTu Radim Vizváry. Etudami protagonistů provázel mim a žonglér Ondřej Holba, jehož výkon s lehkostí a komikou propojoval jednotlivá čísla. Výstupy pak ukázaly rozličné možnosti pantomimy a „němého herectví“. Pohybovaly se od etudy Zrození křiku, blízké tanci butó v podání Radima Vizváryho, po klaunskou burlesku Heli Vätääinen, plastický tělesný výkon gruzínského hosta v etudě Pták anebo klasickou pantomimu v současném provedení Bodeckera a Neandera.

  Po skončení gala-večera se dění přesunulo na koncert do Divadelního klubu, kde se mísila euforie se začínající nostalgií a ze všech herců a organizátorů se znovu stali „jenom lidi“. Hudba neutichla ani po skončení koncertu, kdy se DJ-ského pultu dokonce na část večera ujal Alexander Neander, a skupinky lidí z klubu odcházely až do pozdního rána. Jako poslední zůstali skalní příznivci MIME FESTu, jejichž festivalový pokřik u bouchání tequily bude všem znít v hlavě asi až do příštího ročníku: Po-li-čka!

  ///

  Předchozí díly denních reportáží z Mime Fest-u:

  Polička pantomimická (No. 1)

  Polička pantomimická (No. 2)

  Polička pantomimická (No. 3)

  Polička pantomimická (No. 4)

  Polička pantomimická (No. 5)


  Komentáře k článku: Polička pantomimická (No. 6)

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,