Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2020

ročník 29
23. 6.–1. 9. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Novým ředitelem CED bude Miroslav Oščatka

  Novým ředitelem brněnského Centra experimentálního divadla (CED) bude od 1. září dramaturg Miroslav Oščatka. Naváže na dlouholetou práci Petra Oslzlého, který se stal rektorem Janáčkovy akademie múzických umění. CED zřizuje město, nyní pod něj spadají Husa na provázku, kam Oščatka přivede jako uměleckou šéfku Annu Petrželkovou, dále HaDivadlo a Divadlo U stolu. Rozhodnutí výběrové komise oznámila Zuzana Šrámková z tiskového střediska magistrátu. Výběr dnes schválila Rada města Brna, dodala.

  Miroslav Oščatka. FOTO archiv ČT

  Podle náměstka primátora Matěje Hollana (ANO) zajistí Oščatka kontinuitu a předložil nejméně konfliktní řešení složité situace nejen v CED, ale hlavně v Huse na provázku, odkud po 13 letech odešel po neshodách umělecký šéf Vladimír Morávek. Jeho místo poté zaujal právě čtyřiačtyřicetiletý Oščatka. Chceme se samozřejmě opřít o to, co CED dosud dokázal. Nicméně nějaké změny se očekávat dají, dochází ke generační výměně na více klíčových místech, řekl Oščatka.

  Oščatka nastínil i svou představu budoucího personálního obsazení Husy na provázku. Uměleckou šéfkou bude od ledna příštího roku režisérka Anna Petrželková, dramaturgem Martin Sládeček. V HaDivadle zůstane umělecký šéf Ivan Buraj. S aktuální sezonou podle předpokladů ukončí svou aktivní činnost Divadlo U stolu, jehož hlavnímu hybateli Františku Derflerovi je 76 let. Budeme se ještě bavit o dohrávání některých inscenací v příští sezoně, uvedl Oščatka.

  Svazek CED chce Oščatka rozšířit o nové Studio Nekázeň. Nabídl jsem spojení s Kreativním centrem Brno, naznačil Oščatka. Kreativní centrum má vzniknout v někdejší káznici na Cejlu, město plánuje její postupnou rekonstrukci. V Oščatkových plánech je také Studio Hamletů, kde dostanou prostor mladší divadelníci.

  ///

  Závěrečná zpráva komise výběrového řízení na obsazení funkce ředitele/ky Centra experimentálního divadla, příspěvkové organizace

  Výběrová komise na obsazení funkce ředitele/ky Centra experimentálního divadla, příspěvková organizace v Brně dospěla po složitém dvoukolovém řízení 10. května 2018 k tomuto závěru:

  V prvém kole, jež se konalo 1. března 2018, nebyl ze čtyř, na základě 15. září 2017 vypsaného výběrového řízení z přihlášených kandidátů vybrán nikdo. Jeden z těchto kandidátů – Miroslav Oščatka –, jehož návrh byl shledán nejperspektivnější, byl vyzván, aby svůj návrh upravil, doplnil a účastnil se druhého kola. To bylo vypsané jako vyzývací a komise oslovila vedle Miroslava Oščatky další tři kandidáty: herce, režiséra a pedagoga doc. Břetislava Rychlíka, ředitele a uměleckého šéfa SD UH MgA. Michala Zetela, Ph. D. a Ewana McLarena, ředitele pražského Divadla Alfred ve dvoře. Posledně jmenovaný dopisem členům komise 6. května z řízení nakonec odstoupil.

  Všichni tři, kteří před komisi 10. května předstoupili, nabídli seriózní koncepce a komise byla postavena před nelehkou volbu. Nakonec se po složitém jednání v tajném hlasování v poměru hlasů 7:2 rozhodla pro koncepci současného uměleckého šéfa DHNP Miroslava Oščatku, a to proto, že nabídl citlivou kontinuitu s dlouhodobým uměleckým a společenským směřováním DHNP od jeho počátků po etapu uměleckého šéfa Vladimíra Morávka a nejméně konfliktní řešení stávající složité situace nejen v CED,p.o., ale – po dramatickém loňském ukončení 13-leté etapy Vladimíra Morávka na místě uměleckého šéfa – především v DHNP. Na místo uměleckého šéfa DHNP by pod jeho vedením měla nastoupit Anna Petrželková, která se souborem DHNP již delší čas úspěšně pracuje a připravila s ním řadu kvalitních inscenací. Jako nový dramaturg přijde do souboru Martin Sládeček, současný dramaturg Švandova divadla v Praze, v nedávné minulosti dramaturg NdB, který již spolupracoval s jedním ze souborů CED,p.o., Divadlem u stolu. Komisi také zaujala avizovaná spolupráce s polským režisérem Janem Klatou, která slibuje přivést do Brna osobnost evropského formátu a může být pro soubor DHNP velkou uměleckou výzvou. Oščatkovo dosavadní fungování ve funkci dramaturga DHNP a racionální přístup k budoucímu směřování CED,p.o. slibuje zodpovědné řízení této instituce a dlouhodobou udržitelnost i rozvoj CED,p.o. směrem k intenzivnější podpoře nezávislé divadelní kultury v Brně, což komise shledala za zásadní.

  Velmi kvalitní a ambiciózní byla i koncepce doc. Břetislava Rychlíka. Komise však dospěla k závěru, že jmenování Kamily Polívkové uměleckou šéfkou DHNP by zdvojovalo linii, jíž dnes směřuje HaDivadlo, a že je tedy tuto koncepci možné naplňovat v rámci tohoto souboru, který by měl pokračovat se stávajícím týmem v nastoupené dramaturgii.

  S nejradikálnější koncepcí přišel MgA. Michal Zetel, Ph. D. Spočívala v důsledné proměně celého dosavadního systému fungování CED,p.o., jeho souborů (DHNP, HaDi, DuS) a prostorů pro uměleckou činnost. Komise dospěla k závěru, že pro tak razantní vstup do tohoto prostředí nenastal čas a bez důkladné přípravy a veřejné diskuse by byl příliš velkým riskem pro fungování komplexu profesionálních divadel v Brně.

  Všichni účastníci konkursního řízení upozorňovali na velkou podfinancovanost CED,p.o. a jím spravovaných subjektů, s čímž odborná část komise souhlasila.

  Brno, 10. 5. 2018

  Členové komise (2. kolo):

  Za zřizovatele:

  • Bc. Matěj Hollan, náměstek primátora města Brna pro oblast sociálně kulturní a dopravy
  • Ing. Miroslav Foltýn, vedoucí Úseku sociálně kulturního MMB
  • Marek Janíček, člen Rady města Brna
  • Mgr. Kateřina Vorlíčková, vedoucí Odboru kultury MMB

  Zástupci odborné veřejnosti:

  prof. Petr Oslzlý – rektor JAMU, ředitel CED,p.o., Brno

  prof. MgA. Jan Burian – ředitel Národního divadla, Praha

  doc. Mgr. Petr Francán – děkan Divadelní fakulty Janáčkovy akademie múzických umění v Brně

  Mgr. Petr Štědroň, Ph.D. – ředitel Divadla Na zábradlí, Praha

  Vladimír Hulec – redaktor Divadelních novin a šéfredaktor revue Taneční zóna (v komisi nahradil Karla Krále, šéfredaktora časopisu Svět a divadlo, který byl jejím členem v 1. kole)

  ///

  Více na i-DN:

  Kdo bude novým ředitelem CED?

  Kdo bude novým ředitelem CED? – 4 koncepce

  Kdo bude novým ředitelem CED? – odloženo

  Nového ředitele CED město Brno osloví

  Umělecký šéf DHnP jmenován

  • Autor:
  • Publikováno: 15. května 2018

  Komentáře k článku: Novým ředitelem CED bude Miroslav Oščatka

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,