Divadelní noviny Aktuální vydání 4/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

4/2024

ročník 33
20. 2. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Zprávy

  Kdo bude novým ředitelem CED? – 4 koncepce

  Všichni čtyři uchazeči o vedení Centra experimentálního divadla (CED) v Brně chtějí podržet Ivana Buraje ve funkci uměleckého šéfa HaDivadla. Jejich názory na další fungování Husy na provázku se různí, všichni však chtějí navazovat na silnou tradici, udržovat divadlo ve spojení se zahraničím a otevírat je novým trendům a talentům. Kandidáti se liší také v názorech na další činnost Divadla U stolu. Vyplývá to z koncepcí zveřejněných na webu města.

  Centrum zastřešuje tři brněnská divadla a dává prostor také samostatným projektům. Z čela CED odejde Petr Oslzlý, uměleckého vedení Husy na provázku se po neshodách vzdal Vladimír Morávek, na konci sezony se rozloučí dlouholetý šéf Divadla U stolu František Derfler. Brno ve výběrovém řízení hledá nového šéfa CED, v jehož kompetenci budou další personální rozhodnutí.

  Hlásí se čtyři lidé – divadelníci Pavel Baďura a Fréderic Poty, současný dramaturg Husy na provázku Miroslav Oščatka a intendantka téhož souboru Eva Yildizová. Všichni chtějí v případě úspěchu dále spolupracovat s Burajem, který podpořil koncepci Yildizové a jejího týmu.

  Husa na provázku potřebuje podle Oščatky nové výrazné tváře a silné impulsy. Jako kmenového režiséra by pozval Poláka Jana Klatu. Přechodně chce soubor řídit sám s uměleckou radou, nového uměleckého šéfa by přivedl od roku 2019.

  Yildizová by vedení Provázku svěřila režisérce Anně Petrželkové.

  Poty jej chce vést nejprve sám, teprve poté vybrat nového uměleckého šéfa.

  Baďura by rád změnil celou organizační strukturu CED z pyramidové na síťovou, což by zvýšilo flexibilitu a možnosti spolupráce mezi jednotlivými „buňkami“. Jako dramaturgy-kurátory celého „divadelního domu“ si přeje sociální architektku Kateřinu Šedou a filozofa, dramaturga, režiséra a vysokoškolského pedagoga Jana Motala.

  Divadlo U stolu vzniklo před 30 lety jako bytové divadlo, po celou dobu je úzce spjaté s Derflerem a nemá stálý herecký soubor. Derflerův pracovní poměr skončí 30. června. Podle svého vyjádření si dokáže představit, že divadlo poté přestane existovat. Pokud by pokračovalo, má podle Derflera změnit název.

  Oščatka navrhuje transformovat Divadlo U stolu ve Studio Inspiro zaměřené na mladé tvůrce a progresivní tvorbu. Poty chce soubor přejmenovat a svěřit umělecké vedení Filipu Nuckollsovi. Yildizová v koncepci píše o vzniku nové platformy pro různé přesahové projekty spojující moderní divadlo, hudbu i výtvarné umění, a to pod názvem Performa a pod vedením Matyáše Dlaba.

  Všichni adepti různými slovy vyjadřují také přání pokračovat v samostatných divadelních projektech pod hlavičkou CED, spolupracovat s vysokými školami, výraznými režiséry, mladými talenty i zahraničními umělci. Výběrová komise poprvé zasedne 1. března.

  /Převzato z Divadlo.cz/

  ///

  Písemné práce kandidátů na obsazení funkce ředitele/ky Centra experimentálního divadla, p. o. (U jednotlivých kandidátů je zveřejněn nástin Koncepce činnosti a rozvoje Centra experimentálního divadla na léta 2018-2022):

  Mgr. Pavel Baďura, Ph.D.: koncepce 

  MgA. Miroslav Oščatka: koncepce

  Frédéric Poty: koncepce

  Mgr. Eva Yildizová: koncepce

  Více zde:

  Písemné práce kandidátů na obsazení funkce ředitele/ky Centra experimentálního divadla, p. o.

  https://www.ced-brno.cz/

  Více na i-DN:

  Kdo bude novým ředitelem CED?

  Novým rektorem JAMU bude profesor Petr Oslzlý

  Jsem člověk stižený vizí / author´s cut

  V poslední den letošního roku končím

  Na odchodnou jedné éry

  Neklid v Huse

  • Autor:
  • Publikováno: 13. února 2018

  Komentáře k článku: Kdo bude novým ředitelem CED? – 4 koncepce

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,