Divadelní noviny Aktuální vydání 8/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

8/2024

ročník 33
16. 4. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Festivaly Reportáž

  Němčina v Praze (No. 4)

  Zásadním novem letošního ročníku Pražského divadelního festivalu německého jazyka byla otevřená veřejná výzva na programovou účast, jejímž laureátem se následně stala inscenace hamburské Hudební a divadelní vysoké školy Tři sestry.

  Přišel čas, blíží se něco obludného, chystá se prudká bouře, blíží se, už je blízko… Foto: Patrick Sobottka

  Hutný destilát čechovovských témat, politického podtextu a současných divadelních tendencí si dokázal vystačit s redukcí postav na pouhé titulní trio. V souladu s aktuálním mottem festivalu byl pak jeden z vrcholů ženské vztahové triády obsazen mužem. Režisérka Alina Sobotta klasické drama radikálně přestrojila v krátkou, výrazově sugestivní, interpretačně dráždivou a navíc excentricky gradující autodestruktivní performanci. Ústředním tématem je zde pregnantně formulovaná civilizační izolace vedoucí k hluboké depresi i zjitřeným averzím uprostřed rodinného kolektivu.

  Němčina v Praze (No. 3)

  Inscenace si vystačí s jednoduchou, avšak kreativně využívanou scénografií, jejíž přirozenou dominantou je smetanová sedací souprava, která přesvědčivě definuje pozvolna vychládající teplo rodinného krbu Prozorovových. Bílé stejnokroje postav vizuálně evokují oblečení vetřelců z Hanekeovy brutální společenské satiry Funny Games, čímž je implicitně předpovídán plíživě se blížící výbuch násilí. Komorní jeviště NoDu se v groteskním finále zas pro jednou topilo v umělé krvi jako příhodně nasazeném výrazovém prostředku. Zdánlivá jednohubka byla ve skutečnosti jedním z vrcholů ročníku a zároveň scénickým projektem, který konečně probudil festivalové publikum z letargie a podnítil řadu žhavých diskusí. V nadupaném hledišti to vřelo smrští protichůdných emocí, po níž se dostavilo vysoce katarzní blaho.

  Němčina v Praze (No. 2)

  Inspirace, kreativita a emoce, tedy aspekty, které (nejen) na PDFNJ dlouhodobě hledám, se tenkrát večer rozdávaly plnými hrstmi. Děkuji tímto za předčasný vánoční dar.

  Němčina v Praze (No. 1)

  Pokračování příště!


  Komentáře k článku: Němčina v Praze (No. 4)

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,