Divadelní noviny Aktuální vydání 10/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

10/2024

ročník 33
14. 5. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Festivaly Zprávy

  Loutkový přelet bude online

  Letošní jubilejní ročník festivalu Přelet nad loutkářským hnízdem se i přes komplikace způsobené pandemií COVID-19 přece jenom uskuteční, a to online ve dnech 11. – 13. 12. 2020. Vedení festivalu se rozhodlo, že využije technologie a zamíří až do domovů svých diváků. K zprostředkování inscenací budou využívány jak divadelní záznamy vytvořené pro tento festival, tak živé streamy. Zároveň ani tentokrát diváci nepřijdou o tradiční workshopy a program doplní večerní moderované online diskuze.

  Hygienická opatření se dotkla i členů souboru Buchty a loutky. Foto: Vít Brukner

  Přelet nad loutkářským hnízdem od svého založení prezentuje inscenace statutárních loutkových divadel, se kterými se nám podařilo spolupracovat i v této specifické době. Záznamy nám poskytnou Divadlo DRAK, Divadlo Alfa, Divadlo Lampion nebo Naivní divadlo Liberec. Tato divadla mají k dispozici technické vybavení, a proto bylo možné dohodnout se na poskytnutí kvalitních videonahrávek, které budou divákům v časovém limitu k dispozici. Z řad nezávislých loutkářů budou dále prezentovány soubory: Vi. Tvor, Divadlo LokVar, Waxwing theatre a Buchty a loutky.

  Dalším rozměrem festivalu je podpora jak amatérské, tak mladé/studentské loutkové scény. Dlouhodobá spolupráce s KALD DAMU a mezinárodním projektem Drama Label bude letos zastoupena inscenací Entomologious. Z amatérských kruhů nabídneme živé streamy souboru Convivium ze ZUŠ. F. A. Šporka Jaroměř (inscenace Erben 1862), souboru Reservé ZUŠ F. L. Gassmanna Most (Malála) nebo záznam inscenace O zvířátkách jabloneckého souboru Vozichet.

  Novinkou letošního ročníku bude nově navázaná spolupráce s projektem DidaDiv, který využívá fenomén českého loutkářství a domácích divadélek a přenáší ho do online prostoru. Nebude chybět ani tradiční dílna loutkářky Dory Bouzkové (nominace na Thálii 2020), tentokrát zaměřená na výrobu a animaci. Každý festivalový den se uskuteční on-line streamovaná diskuze, do které budou přizváni mluvčí z řad divadelníků, teoretiků, kritiků i studentů uměleckých škol. Kromě analýzy viděných inscenací se budou diskuze snažit otevřít téma fungování loutek v online prostoru.

  ///

  Festivalové produkce budou zdarma, ale zakoupením vstupenky můžete od 6. prosince 2020 prostřednictvím portálu www.goforboom.com podpořit konání festivalu.

  • Autor:
  • Publikováno: 6. prosince 2020

  Komentáře k článku: Loutkový přelet bude online

  1. Jitka Moravcová

   Avatar

   Dobrý den,
   jsem ráda, že aspoň touto formou se koná Přelet na loutkářským hnízdem. Udělalo mi to radost. Snad se mi podaří vzhlédnout co nejvíce, že nebude problém. Ráda si i zakoupím vstupenku.
   Můj komentář je spíše poděkování, ale snad to není na závadu.
   Moravcová Jitka

   07.12.2020 (23.40), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,