Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2024

ročník 33
25. 6. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Burza Festivaly Zprávy

  Letní Letná ve čtvrtek začíná

  Ve čtvrtek 17. srpna začíná jubilejní 20. ročník Mezinárodního festivalu nového cirkusu a divadla Letní Letná, který potrvá nepřetržitě do 3. září. Zahájení se odehraje v režii projektu Pocta novému cirkusu, který vychází z projektu Aquanauts stockholmského grafika Pompe Hedengrena. Pod režijním vedením Jespera Nikolajeffa se propojí akrobaté z Cirk La Putyka, Losers Cirque Company, AirGym Art Company společně s akvabelami z pražského SK Neptun a artisty ze švédského Cirku Cirkör.

  Na festivalu se letos představí umělci z patnácti zemí. Diváci mohou navštívit performance velšských NoFit State, francouzských Cirque Aïtal, kanadských Cirque Alfonse nebo bratrovražednou show Collectif Malunés s Movedbymatter. Češi se představí dvěma premiérami připravenými na míru dvacáté Letní Letné. Festival se zaměřuje i na dětské diváky, kterým připravil vlastní scénu, letos s celkem 115 představeními.

  Show Aquanauts, v letenské variaci jako Pocta novému cirkusu, spojuje čtyři živly – vodu, oheň, vzduch a lásku. Diváky zavede diváky pod i nad vodní hladinu i vysoko k nebesům. To vše v podání takřka padesáti akrobatů a akvabel. Foto František Ortmann

  Máme kulaté narozeniny a chceme vzdát poctu novému cirkusu, žánru či disciplíně, která je už po dvacet let součástí našeho života na Letné. Proto jsme spojili síly českých a švédských umělců, aby vzniklo něco jedinečného, něco, co na české novocirkusové scéně zatím nebylo. Zveme diváky, aby se přišli sami přesvědčit, zda se to povedlo, říká k zahajovacímu představení ředitel a zakladatel festivalu Jiří Turek. Show Aquanauts, v letenské variaci jako Pocta novému cirkusu, spojuje čtyři živly – vodu, oheň, vzduch a lásku. Diváky zavede pod i nad vodní hladinu i vysoko k nebesům. To vše v podání takřka padesáti akrobatů a akvabel. Uvedena bude pouze dvakrát, a to 16. + 17. srpna od 21h u nové vodní nádrže na Letné a bude všem divákům přístupná zdarma.

  Company ze zahraničí

  Po tomto festivalovém úvodu bude divákům servírována špička světového i českého nového cirkusu. Zahraniční program tvoří inscenace souborů, které si již v předchozích ročnících Letnou podmanily. Francouzsko-belgický Collectif Malunés v režijní spolupráci s Kasparem Vandenberghem vytvořil v projektu Movedbymatter produkci Bitbybit, ve které jsou si bratři Simon a Vincent Bruyninckxovi nejlepšími přáteli i soupeři, zavěšeni na zubech a spojeni lanem jako pupeční šňůrou. Experimentu s nebezpečnou cirkusovou technikou předcházel rok trvající výzkum a fyzický trénink. Odlišnosti, a zároveň to, co nás spojuje, zkoumá energická inscenace Sabotage, kterou soubor NoFit State nabourává zajetá klišé a zcela se vymyká obvyklému diváckému zážitku. Cirque Aïtal z kolébky nového cirkusu – Francie – dá divákům pocítit, jaké to je být poháněn větrem, ozářen hvězdami a tančit, zpívat, skákat. V představení A Ciel Ouvert se tradiční cirkus potkává s novým, poezie s hudbou a akrobatické výstupy s klaunskými čísly. Odehraje se pod provizorním přístřeškem. S humornou “farmářskou fantazií” přijede na Letnou kanadský Cirque Alfonse. Jejich inscenace Animal nabídne lehce surrealistickou směsici akrobacie, zpěvu, tance a divadla.

  Česká scéna

  Novou produkci nazvanou Loop (Kruh) představí čtyři performeři souboru Losers Cirque Company. Foto LCC

  Ve festivalovém areálu dojde také ke dvěma premiérám českých novocirkusových počinů. Novou produkci nazvanou Loop (Kruh) představí čtyři performeři souboru Losers Cirque Company. V českém stanu se pak podělí i o novinky, které uvedli na své domovské scéně: akrobatickou koláž Nespoutaní a novocirkusovou show s čistě ženským obsazením Žena, růže, píseň, kost.

  V inscenaci Crossing se představí čtyři performerky, které působí na novocirkusové scéně převážně jako sólové umělkyně (na snímku Aki Yoshida). Foto Anna Benhak

  Hlavními postavami druhé české premiéry jsou ženy. V inscenaci Crossing se představí čtyři performerky, které působí na novocirkusové scéně převážně jako sólové umělkyně. Eliška Brtnická se spojila s Italkou Eleonorou Dall’Asta, Finkou Ilonou JänttiAki Yoshidou z Japonska. Ve svém díle poskytnou pohled na akrobatické nářadí jako na výtvarný objekt. Eliška Brtnická bude diváky konfrontovat se strachem v performanci Hang Out, za kterou sklidila nejdno odborné i laické uznání. Další výrazné ženské osobnosti novocirkusové scény, Evu Starou a Alžbětu Tichou, svede v jeden večer dohromady představení jejich projektů Mass a Frequency.

  Na české scéně uvidí návštěvníci i další ukázky tuzemské novocirkusové produkce. Skupina Feel the Universe Circus Company připravila přímo pro Letní Letnou projekt složený ze tří rozdílných akrobatických disciplín a nazvaný Triptych of Existence. Širokou škálu cirkusových a žonglérských disciplín pojme tradiční Galashow, která bývá na Letní Letné vrcholem Žonglérského dne. Akrobaté AirGym Art Company se během své inscenace NonSen(s) zaměří na vykládání snů. Ale toto je jen stručný výběr Festivalu české scény, kde tohu bude k vidění každý den mnohem víc.

  Letná dětem

  Jedním z cílů Letní Letné je zpřístupnění novocirkusových představení všem věkovým kategoriím, proto i letos nechybí speciální program pro děti Letná dětem. Je připravený z velké části zdarma a vyplňuje celý den. Děti se zabaví při výtvarných workshopech a vyřádí při cirkusových i žonglérských dílnách, čeká je 115 představení českých i zahraničních souborů.

  Nabitý doprovodný program v podobě koncertů, open air představení i workshopů čeká na všechny, kteří se zastaví a budou mít chuť poznat novocirkusové umění zblízka.

  Rodinná atmosféra a setkávání začínají již 16. srpna v předvečer zahájení, a skončí 3. září, v podlední den festivalu.

  Další informace o festivalu najdete na webu, Facebooku a Instagramu.

  O Letní Letné

  Mezinárodní festival nového cirkusu a divadla Letní Letná letos slaví dvacet let své existence a do necelých tří týdnů koncentruje akce tuzemského i zahraničního nového cirkusu, divadla a hudby. Jedná se o jedinou přehlídku svého druhu a rozsahu v České republice a okolních zemích. Návštěvníky čeká kromě večerních představení i bohatý divadelní program pro děti a také doprovodný program, který je pro ně připraven z velké části zdarma a probíhá celý den. Od workshopů, přes výtvarné či cirkusové dílny, až po koncerty a open air akce. Pro děti jsou připraveny i příměstské tábory. A pro rodiče hlídání během představení. Ve festivalovém areálu, který se od svého založení nachází v Letenských sadech, v místě s výhledem na celou Prahu, je několik odpočinkových zón, stánků s občerstvením i barů. Návštěvníci v něm mohou pohodlně strávit celý den. Prostor je samozřejmě přizpůsoben i pro hendikepované. Divadelní noviny z festivalu chystají jako obvykle denní reportáže, které budete moci číst na webu iDN.

  20. ročník Letní Letné | 17. 8. – 3. 9. 2023
  Facebook
  : https://www.facebook.com/letni.letna/
  Instagram: https://www.instagram.com/letni.letna/
  Vstupenky: https://letniletna.cz/cs/vstupenky/

  ///

  Více o letošní Letní Letné na i-DN:

  Cirque Alfonse se vrací na Letní Letnou

  Novocirkusový crème de la crème

  Letní Letná slaví dvacetiny

  • Autor:
  • Publikováno: 14. srpna 2023

  Komentáře k článku: Letní Letná ve čtvrtek začíná

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,