Divadelní noviny Aktuální vydání 11/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

11/2024

ročník 33
28. 5. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Festivaly Zprávy

  Novocirkusový crème de la crème

  Na jubilejní dvacátý ročník Letní Letné se vrací zahraniční hvězdy novocirkusového umění, které nejvíce strhly festivalové publikum. Britská cirkusová stálice NoFit State o sobě dá vědět s nepřeslechnutelnou a divokou SABOTAGE. Sourozenecké duo z francouzsko-belgického souboru Collectif Malunés ve spolupráci s ansámblem MOVEDBYMATTER předvede v inscenaci BITBYBIT bratrovražednou show. Francouzský Cirque Aïtal rozbalí A CIEL OUVERT – pod hvězdným nebem – bohémské tábořiště, které je vstupem do úplně jiného světa. Kanadský Cirque Alfonse obrátí v komicky živé inscenaci ANIMAL život na jedné farmě vzhůru nohama. Akrobacie světové úrovně bude na Letní Letné k vidění od 17. srpna do 3. září. Oslavu dvaceti let existence zahájí festival unikátní poctou novému cirkusu. Zahajovací představení je veřejnosti přístupné zdarma a k vidění bude jen dvakrát – 16. a 17. srpna.  

  BITBYBIT. Foto Kalimba

  Festival Letní Letná je dnes synonymem toho nejlepšího z nového cirkusu. Konec léta v Letenských sadech je už devatenáct let zárukou nezapomenutelných zážitků pro diváky a příležitostí k inspiraci i srovnání s konkurencí pro umělce. Široký záběr tohoto náročného, ale krásného umění představily tuzemskému publiku téměř čtyři desítky zahraničních souborů, včetně světových špiček. Navíc je Letní Letná vnímána jako festival českého nového cirkusu, který má pod šapitó i širým nebem své stálé místo. Festival Letní Letná se poprvé konal v roce 2004 a během devatenácti let se stal nedílnou součástí nejen české, ale i evropské kulturní mapy – stal se akcí, která u nás nemá obdoby. Atraktivita festivalu neustále roste. V prvním roce navštívilo 60 představení a koncertů 6300 diváků, dvacátý ročník přivítá návštěvníka s číslem 600 000, ohlíží se dosavadními ročníky ředitel festivalu Jiří Turek.

  Zahraniční program jubilejního ročníku se vrací k tomu nejlepšímu z nejlepšího. Návštěvníci uvidí nová představení od světových souborů nového cirkusu, které si v předchozích ročnících Letnou již podmanily. Francouzsko-belgický Collectif Malunés znásobil tentokrát svou radost z nového cirkusu spojením s performerem Kasparem Vandenberghem z ansámblu MOVEDBYMATTER, který se ujal režie. Představení BITBYBIT doslova stojí a padá s bratry Simonem a Vincentem Bruyninckxovými, jejichž pokus o sblížení publikum sleduje v nervy drásající show. Mezi pádem a propojením balancují zavěšeni pouze na zubech, spojeni lanem jako pupeční šňůrou. Experiment s nebezpečnou cirkusovou technikou jen umocňuje konfrontaci, která oba bratry zároveň sbližuje. Náročnému představení předcházel rok trvající umělecký výzkum a fyzický trénink.

  NoFit State Circus Sabotage. Foto archiv festivalu

  Odlišnosti, a zároveň to, co nás spojuje, zkoumá i energická inscenace SABOTAGE, kterou ansámbl NoFit State nabourává zajetá klišé a zcela se vymyká obvyklému diváckému zážitku. Přední britský soubor nového cirkusu s kořeny v kočovné komunitě kombinuje novocirkusové dovednosti s živou hudbou, tancem, scénografií, textem i filmem. Odvážně divokou show Sabotage narušují temnější a drsnější prvky, stejně jako sabotéři vyčnívají a vyzývají establishment. Britští cirkusáci tak zkoumají různé osobní cesty, které je dovedly do stejného šapitó.

  Cirque Aïtal z kolébky nového cirkusu – Francie – dá divákům pocítit, jaké to je být poháněn větrem, ozářen hvězdami a tančit, zpívat, skákat. Představení A CIEL OUVERT zájemce s otevřeným srdcem zavede do bohémského tábořiště, kde se tradiční cirkus potkává s novým, poezie s hudbou a akrobatické výstupy s klaunskými čísly. Pod provizorním přístřeškem všechny příchozí s pohostinností přivítají Victor Cathala a Kati Pikkarainen, umělci, kteří se dokáží povznést nad svoji fyzickou dokonalost a dívat se na svět kolem sebe s nadhledem a humorem.

  Cirque Aïtal A ciel ouvert. Foto: Vyacheslav Iroshnikov

  Humor rozhodně nechybí ani kanadskému Cirque Alfonse, když rozehraje „farmářskou fantazii“, v níž slepice mají zuby, kachny jsou trochu strašidelné a farma vzhůru nohama. Inscenace ANIMAL slibuje lehce surrealistickou směsici akrobacie, zpěvu, tance a divadla. Kanadští vousáči staví na hlavu klišé venkovského života a oživují příběhy z dětství, to vše poháněné řízným „farmářským funkem“, aniž by jen trochu slevili ze své akrobatické virtuozity.

  Do dvacátého ročníku vstoupí Letní Letná unikátní poctou novému cirkusu. Zahajovací show mají diváci možnost zažít jen dvakrát – v premiéře 16. srpna a v jediné repríze o den později. Vstup na představení je pokaždé zdarma.

  Vstupenky na „crème de la crème“, který jubilejní ročník Letní Letné vybral ze zahraničních hvězd, jsou už v prodeji na letniletna.cz.  Jediná přehlídka svého druhu a rozsahu v Česku i okolních zemích až do 3. září kromě večerních představení světových i českých novocirkusových špiček zve také na doprovodný program, zahrnující workshopy a open-air akce. Děti a teenageři se cirkusovým disciplínám přiučí na oblíbeném příměstském táboře Letní Letňák.

  • Autor:
  • Publikováno: 11. května 2023

  Komentáře k článku: Novocirkusový crème de la crème

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,