Divadelní noviny Aktuální vydání 8/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

8/2024

ročník 33
16. 4. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Festivaly

  Letní cesty na Letnou (No. 5)

  Při mé první návštěvě letošní Letní Letná jsem i přes nepříznivé počasí a blátivé cesty měla velké štěstí. Zhlédla jsem jeden z projektů, které si právem zaslouží označení nový cirkus. Inscenace nazvaná Morsure Compagnie Rasposo zdařile propujuje všechny složky divadelní inscenace (a nejedná se tak o pouhé předvedení akrobatických či jiných fyzických výkonů).

  lena-francouzi

  Projekt nazvaný Morsure (kousnutí, štípnutí) nenásilně kombinuje všechny složky divadelní inscenace. FOTO FRANTIŠEK ORTMANN

  Klade důraz na režijní vedení hereckých akcí, které plynule přechází v akrobatické, tanečně-pohybové i hudební výstupy. Často i bez našeho povšimnutí, neboť umělec je současně akrobatem i hercem představujícím dramatickou postavu v určité situaci – a tyto role a polohy nelze oddělovat.

  FOTO FRANTIŠEK ORTMANN

  Morsure vypráví především o vztahových propletencích… FOTO FRANTIŠEK ORTMANN

  Morsure (česky kousnutí, štípnutí) se skládá z několika scén, jež jsou vzájemně propojeny lineárně plynoucím příběhem několika hrdinů. Přátelé, postaveni do vzájemné interakce, emoční střety a vztahové propletence stojí v popředí. Tato propojenost se bohužel v několika momentech vytrácí – alespoň pro mne. Za žádnou cenu jsem nebyla schopna porozumět důvodu, který tvůrce vedl k zařazení závěrečné scény krocení divoké šelmy, ani najít propojení či návaznost této scény na předešlý děj.

  FOTO FRANTIŠEK ORTMANN

  Marie Molliens získala za svůj výkon v Morsure cenu francouzské SACD FOTO FRANTIŠEK ORTMANN

  Největším estetickým i prostě lidským zážitkem byly výstupy přiznaně největší hvězdy souboru Rasposo – excelentní herečky, tanečnice, akrobatky a provazochodkyně Marie Molliens, která za svůj výkon v Morsure získala v roce 2014 cenu francouzské SACD (La Société des Auteurs et Compositeurs Dramatiques). Tato umělkyně propujuje „renesanční všestrannost“ s ženskou elegancí a půvabem. Ať v tanečních kreacích či při akrobatických skocích, se ukazuje její talent i dřina podpořená zdravou dávkou sebejistoty. Především její kreace na laně vyvolávaly u diváků obdiv okořeněný trochou zděšení. Do té doby se mohlo zdát neskutečné, že člověk na laně předvádí přemety a provazy, skáče, běhá a tančí, jako by se nepohyboval ve vzdušném prostoru, ale na pevné zemi. I přes nesporně velmi kvalitní výkony kolegů pro mě umění Marie Molliens zůstane největším zážitkem tohoto večera.

  ///

  Více na i-DN:

  Letní cesty na Letnou (No. 1)

  Letní cesty na Letnou (No. 2)

  Letní cesty na Letnou (No. 3)

  Letní cesty na Letnou (No. 4)

  Letní cesty na Letnou (No. 6)

  Letní cesty na Letnou (No. 7)

  Letní cesty na Letnou (No. 8)

   


  Komentáře k článku: Letní cesty na Letnou (No. 5)

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,