Divadelní noviny Aktuální vydání 8/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

8/2024

ročník 33
16. 4. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Festivaly

  Letní cesty na Letnou (No. 4)

  V neděli začal XII. Mezinárodní festival nového cirkusu a divadla Letní Letná. Vedle účinkování dvou velkých zahraničních akvizic – britského NoFit State Circusu a francouzského souboru Compagnie Rasposo – je největší událostí letošní přehlídky premiéra a následné uvádění nového projektu loni vzniklého pražského souboru Losers Cirque Company Walls & Handbags.

  LL-Walls-poster-all

  Na jeho vzniku se spolu s pětičlennou skupinou českého mistra asijských bojových umění Petra Horníčka známého z dvojice Daemen podílelo režisérské duo SKUTR (Martin Kukučka a Lukáš Trpišovský), jež je mimo jiné podepsáno i pod letošní premiérou Letních shakespearovských slavností, inscenací Romeo a Julie. S novým cirkusem mají zkušenosti, vždyť spolupracovali na několika projektech s jinou českou novocirkusovou skupinou La Putyka jejich generačního druha Rosti Nováka jr. Třetí důležitou osobností projektu je pražská choreografka Jana Burkiewiczová, jež vtiskla dílu dynamiku, rytmus a razanci.

  Tématem tanečně-pohybové inscenace plné náročných akrobatických čísel je fantazie a hry dětství. FOTO FRANTIŠEK ORTMANN

  Pět perfomerů s lavicemi a mezi nimi tančí, rozpohybovává je, staví do různých struktur a uskupení, využívá je coby nářadí i obraz. FOTO FRANTIŠEK ORTMANN

  Tématem tanečně-pohybové inscenace plné náročných akrobatických čísel je fantazie a hry dětství, rošťáctví, krása i romantika klukovství žitého za dřevěnými ohradami městských dvorků. Mezi různými strašáky, kočkami, psy, boudami a stromy, v partách i osaměle. Dětství uchovávané v paměti a z ní jako z kabelky s ostýchavou nostalgií a pochybovačnou ironií vytahované. Odtud název – Walls & HandbagsZdi & kabelky

  Houpají s ním a házejí, jako by byl gumový, jako by byl loutka. FOTO archiv festivalu

  Houpají s ním a házejí, jako by byl gumový, jako by byl loutka. FOTO FRANTIŠEK ORTMANN

  Hlavní postavou je malý kluk představovaný osmiletým českým gymnastou Kryštofem Ungerem, stříbrným na letošním mistrovství ČR nejmladších žáků. Právě on je hlavní hvězdou a nejvýraznější akvizicí produkce. Na začátku se objeví s plátěnou taškou v ruce zpoza dřevěné ohrady tvořené do pevných, dlouhých lavic skloubenými těžkými fošnami. Ty jsou hlavní – a v podstatě jedinou – rekvizitou představení. Pět perfomerů s nimi, na nich a mezi nimi tančí, rozpohybovává je, staví do různých struktur a uskupení, využívá je coby nářadí i obraz, schovává se za ně. A s nimi po celý čas i malý Kryštof. Dělají s ním neuvěřitelné „kousky“ – nosí jej na hlavě, točí na jedné i obou rukou, mají jej na kolenou, na zádech, na krku. Houpají s ním a házejí, jako by byl gumový, jako by byl loutka. Jeho to však baví. Provokuje je, honí se s nimi, tančí, schovává se jim. Vymýšlí různé pohybové a rytmické hry. Maně si tak divák vzpomene na komika němého filmu Bustera Keatona, kterého rodiče jako malého používali při svých kabaretních vystoupeních jako „hadr na holi“. Je to divoké a fascinující, co si s Kryštofem tanečníci i Kryštof sám dovolí. Až zraky přecházejí a člověk trne. Ale on se usmívá a oči mu září. Nebojí se. Chce a dokáže stále víc. Létat i běhat, lézt i si hrát. Výš, drzeji, odvážněji.

  Divák opět žasne a dech se mu tají. FOTO FRANTIŠEK ORTMANN

  Divák žasne a dech se mu tají. FOTO FRANTIŠEK ORTMANN

  Další osobností představení je Lukáš Macháček aka Tane Mahuta. Tělesně i pohybově vysoce disponovaný performer nabízí náročná fyzická a akrobatická čísla na těch nejkrkolomnějších – z fošen sestavovaných – konstrukcích, někdy až ke stropu sahajících. S kamennou tváří, jako by to byla ta nejjednodušší věc na světě. S Kryštofem si rozumějí, důvěřují si. Vzniká mezi nimi silné, strhující, dojemné pouto. Přátelství na druhou… Divák opět žasne a dech se mu tají.
  A právě to je nový cirkus, proto je dnes tak přitažlivý. Aktéři nabízejí neředěnou romantiku, opravdovost, lidskost a svobodu. Myslí i těl, idejí i pohybu. Vrcholová akrobatická čísla v dramatických tanečních a pohybových situacích. S humorem a grácií, jakoby samozřejmě.

  Losers Cirque Company inscenaci Loser(s) - září další hvězda českého nového cirkusu. FOTO archiv souboru

  Losers Cirque Company inscenaci Loser(s) – září další hvězda českého nového cirkusu. FOTO archiv souboru

  Losers Cirque Company, duu Skutr a choreografce Burkiewiczové se spolu se srbskou spisovatelkou Marijou Pavlović, jež spolupracovala na námětu a scénáři, podařilo vytvořit dynamickou, vtipnou, nesentimentální inscenaci, jež posunula český nový cirkus opět o stupeň výš. Na letenském nebi tak už druhým rokem – loni zde nabídla Losers Cirque Company inscenaci Loser(s) – září další hvězda českého nového cirkusu.

  Kdesi ve městě na dvoře bloku domů stojí zeď. Ta zeď je výzvou, zkouškou odvahy, ale i startem k imaginaci. Za zdí totiž může být celý svět. Stačí ji jen přelézt anebo na ni vylézt a pohlédnout na město z ptačí perspektivy…

  LL-Walls-poster

  Hodnocení: 4 1/2

  Losers Cirque Company: Walls & Handbags. Námět: Marija Pavlović (SRB), Režie a dramaturgie: SKUTR (SK/CZ)choreografie, libreto a režie: Jana Burkiewiczová, výprava: Adriana Černá, Hudba: Petr Kaláb, Zpěv: Csongor Kassai (HUN/SK), návrh akrobatických modulů: Petr Horníček, Zdeněk Moravec, asistent režie, herecká supervize: Željko Maksimović (SRB). Délka: 70 min. Vhodné pro děti od 6 let. Premiéra 17. 8. na Letní Letné.

  Losers Cirque Company na Letní Letné: 26. + 28. 8. Loser(s), 31. 8., 1. + 2. 9. Walls & Handbags.

  /Text vyšel v deníku E15: Letní Letná vynáší na nebe další hvězdu českého nového cirkusunabízíme původní verzi/

  ///

  Více na i-DN:

  Letní cesty na Letnou (No. 1)

  Letní cesty na Letnou (No. 2)

  Letní cesty na Letnou (No. 3)

  Letní cesty na Letnou (No. 5)

  Letní cesty na Letnou (No. 6)

  Letní cesty na Letnou (No. 7)

  Letní cesty na Letnou (No. 8)

   


  Komentáře k článku: Letní cesty na Letnou (No. 4)

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,