Divadelní noviny Aktuální vydání 8/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

8/2024

ročník 33
16. 4. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Festivaly

  Letní cesty na Letnou (No. 1)

  Celkem 135 představení nabídne 12. ročník Mezinárodního festivalu nového cirkusu a divadla Letní Letná, který proběhne od 16. srpna do 3. září na tradičním místě v pražských Letenských sadech.

  Letošní program je nejbohatší v historii – jak rozsahem a počtem představení, tak i hlavními zahraničními hvězdami. Takto náročné projekty jsme zde ještě neměli, zdůrazňuje na úvod ředitel festivalu Jiří Turek. K hlavním lákadlům patří české premiéry představení dvou světových hvězd nového cirkusu, NoFit State Circus z Velké Británie a francouzského souboru Compagnie Rasposo, dále zahajovací videomapping souboru Cirque Garuda na šapitó s tématem Kaplického knihovny, světová premiéra společného novocirkusového představení režijní dvojice SKUTR a souboru Losers Cirque Company, studijní projekce filmových záznamů divadelních projektů Ctibora Turby, představení zahraničních a českých souborů jako Kitch Kong Company s Guillaumem Martinetem, Cink Cink Cirk, Cirkus TeTy, Cirkus Mlejn, Cirk La Putyka, divadlo VOSTO5 i tradiční bohatá nabídka dětských představení a pohádek až 5x denně.

  Bianco_foto_Richard Dave

  Bianco souboru NoFit State Circus FOTO RICHARD DAVE

  Soubor NoFit State Circus na Letné uvede během osmnácti večerů ve svém šapitó připomínajícím obrovskou vesmírnou loď představení Bianco. Jde o úchvatnou kombinaci nejrůznějších typů vzdušné akrobacie, která popírá zákony gravitace, okouzlující živé hudby i neobvyklé scénografie. Inspirací se stala krása i hrubost, život i smrt, chaos i jednoduchost, rozpory ve všech z nás i mnohost osobností v každé lidské bytosti, popisuje Jiří Turek. V představení Bianco soubor NoFit State Circus překročil další hranice, co může nový cirkus nabídnout. Diváci totiž při představení nesedí, ale procházejí skrze kulisy, v intimní blízkosti toho, co se okolo nich odehrává – nad nimi, za nimi a všude okolo. Mohou si tak volit svoji cestu i to, jak se nechají do představení zatáhnout, a prožívat ho tak vlastně zevnitř. Výsledkem je unikátní a mocný zážitek každého z diváků, doplňuje Jiří Turek. NoFit State Circus patří k absolutní špičce současného nového cirkusu, a od svého založení v roce 1986 vystupoval ve více než 15 zemích světa před milióny užaslých diváků a získal řadu prestižních cen.

  Rasposo_Morsure_foto_Michel Corbiere

  Morsure francouzského souboru Compagnie Rasposo FOTO MICHEL CORBIERE

  Francouzský soubor Compagnie Rasposo přiveze na Letní Letnou představení Morsure – strhující, drsné, živočišné, tělesné, existenciální, plné vrcholné akrobacie, nového cirkusu, tance i divadla. Pod bílou kopulí svého šapitó, které se promění v arénu, vystupuje sedm herců a akrobatů za živého hudebního doprovodu tří muzikantů. Všichni jsou mistři svých disciplín – akrobacie na vysoko zavěšených železných lankách, na rukou, tyči i cyr wheelu. Díky uspořádání se diváci dostanou do téměř intimní blízkosti vystupujících, sdílejí s nimi jejich životy a osudy, říká Jiří Turek. Soubor Compagnie Rasposo vznikl v roce 1987. Za dobu své existence se dostal na špičku francouzského nového cirkusu. Pod vedením Marie a Vincenta Molliensových vzniklo již patnáct představení, v nichž se prolínají cirkusové techniky, jejich krása i nebezpečí, s emocemi diváků, kteří jsou do nich vždy vtaženi. Na Letní Letné bude představení Morsure k vidění celkem čtrnáctkrát.

  Garuda_videomapping_sapito_NoFitState

  Cirque Garudapřipravuje videomapping na šapitó

  Festival zahájí 16. srpna jednorázový videomapping, díky kterému se na pražském Špejcharu konečně “objeví” unikátní knihovna architekta Jana Kaplického. Během ozvučených projekcí na cirkusové šapitó souboru NoFit State Circus ožije v projektu souboru Cirque Garuda příběh poznání i propojení s přírodou. Videomapping proběhne od 22 do 23 hodin několikrát za sebou, vstup je zdarma. Akce vzniká ve spolupráci s Kaplicky Centre a za podpory společnosti C.S.CARGO. Videomapping navíc doprovodí ve spolupráci s Městskou knihovou v Praze největší veřejná výměna knih pod širým nebem, kdy si diváci budou moci vyměnit i mezi sebou donesené vlastní knihy. O podobný projekt jsme se snažili dlouhou dobu, místo konání festivalu na Špejcharu a v okolí k tomu láká. Jsme rádi, že právě díky souboru NoFit State Circus a jejich šapitó, které svým tvarem ´Oko nad Prahou´ připomíná, se to podaří. Nový cirkus staví novou knihovnu!, říká s nadsázkou Jiří Turek. Více se o videomappingu dozvíte na http://www.cirquegaruda.cz.

  Nový projekt Walls & Handbags, který bude uveden na letošní Letní Letné ve světové premiéře 17., 19., 20., 31. srpna, 1. a 2. září, nabídne především divadelně tanečně akrobatickou podívanou. Režijní tandem SKUTR se nyní po letech vrací jak k propojení divadla a nového cirkusu ve spolupráci se skupinou kolem Petra Horníčka a Zdeňka Moravce, kteří vytvořili úspěšnou inscenaci The Loser(s), tak i ke spolupráci s choreografkou Janou Burkiewiczovou, se kterou již vytvořili operu Don Giovanni, muzikál Mauglí, Quasimodo a představení Ženy. Po inscenacích 8 – polib prdel kosům, La Putyka v Divadle Archa a Mistr a žák s premiérou na Letní Letné, které vznikly ve spolupráci s Rosťou Novákem, vznikne jejich čtvrtá inscenace divadelně – novocirkusového zaměření. Kromě českých tvůrců se na ní podílejí i slovensko-maďarský herec Csongor Kassai (zpěv), úspěšná mladá srbská spisovatelka Marija Pavlović a srbský herec Željko Maksimović.

  Během šesti večerů se návštěvníci Letní Letné budou moci setkat na plátně s tvorbou Ctibora Turby. Při studijních projekcí budou uvedeny filmové záznamy jeho divadelních projektů – například Klaunské pantomimy, Deklaunizace, Giro di Vita, Traja Chrobáci a podobně.

  K dalším představením pro dospělé patří například komponovaný večer francouzského souboru Kitch Kong Company a žongléra Guillauma Martineta. Tři mladí cirkusoví umělci, kteří se potkali v cirkusové škole Le Lido v Toulouse, přináší na jeviště neotřelou poetiku kombinující brazilský a izraelský temperament. Žonglérské sólo Guillauma Martineta, jednoho z nejvýraznějších žonglérů současné Francie a  zakladatele Compagnie Defracto, nabídne neotřelý přístup a humor. Derniéru představení BUM+ uvede na Letní Letné český soubor Cink Cink Cirk. Po loňských premiérách se vrátí na Letní Letnou soubor Losers cirque company s divadelně akrobatickým představením Loser(s) s živým doprovodem beatboxera en.drua i audiovizuální představení Pantokine souboru Cirque Garuda, které spojuje prvky akrobacie, experimentálního žonglování a tance s interaktivní projekcí. Český soubor Cirkus TeTy v představení Husí krky nabídne intimní zpověď dvou žen “30+”. Technikou propojení nového cirkusu s prvky fyzického divadla převádějí akrobatky své osobní vzpomínky a zážitky do obecnější roviny. Cirkus Mlejn se představí s Fer Play, “akrobatickou performancí železného muže a dvou kujných žen”, i společným projektem Gallop se souborem Ilmatila finské performerky Ilony Jäntti. V rámci komponovaného večera Cirksession uvidí diváci kratší výstupy, ukázky a samostatná čísla od mladých českých novocirkusových skupin Cink Cink Cirk, Cirkus TeTy, Cirkus Fruktus, Décalages, HAMU a dalších.

  K dobré tradici Letní Letné patří open air představení zdarma – letos se soubory Cirk La Putyka a představením Airground, legendární VOSTO5 se Stand´artním kabaretem a Karavanem Evropa, a Amanitas Fire Theatre s “ohnivou” performancí Alenka. Představení zdarma si budou moci užít také návštěvníci Odpoledne s Rádiem Junior (např. Kašpárek v rohlíku) a Dne s Českou televizí (např. koncert TvMiniUni).

  V rámci dětských představení vystoupí například bublinář Václav Strasser, Divadlo Já to jsem, Divadlo Víti Marčíka, Kejklířské divadlo Vojty Vrtka, Divadlo KAKÁ, Bratři v tricku, Buchty a loutky, Bilbo compagnie, Divadlo Tramtarie, Divadlo Koňmo, Loutkové divadlo Basta-fidli, Teatrotoč, Studio dell´arte, Anička a letadýlko, Michala Hechta, Alena Dittrichová, Divadlo Tondy Novotného a řada dalších.

  Novinkou pro rodiče, kteří nemají hlídání dětí a chtějí navštívit večerní představení, je tzv. Noční hlídka, kdy se o děti od 18 do 22 hodin postarají se zajímavým programem lektorky z Jablíčkova.

  Vstup do areálu festivalu je zdarma, na příchozí kromě představení čekají například výtvarné dílny pro děti, mládež i dospělé, Bibliobus Oskar Městské knihovny v Praze se čtením na dece, hrami i dílnami, cirkusové dílny Cirkusu LeGrando, kavárna a bar s tančírnou.

  Přesný program festivalu a další informace jsou uvedeny na www.letniletna.cz.

  ///

  Více na i-DN: Kaplického knihovna konečně na Letné

  • Autor:
  • Publikováno: 11. srpna 2015

  Komentáře k článku: Letní cesty na Letnou (No. 1)

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,