Divadelní noviny Aktuální vydání 8/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

8/2024

ročník 33
16. 4. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Festivaly

  Letní cesty na Letnou (No. 2)

  V neděli byl zahájen dvanáctý ročník festivalu nového cirkusu Letní Letná. Letní počasí však, zdá se, nenávratně zmizelo. Rozbahněná Letenská pláň příliš návštěvníků nepřivábila, stánky s občerstvením byly téměř osiřelé. Večer se ovšem konalo první uvedení projektu Bianco, který pořadatelé označují za vlajkovou loď letošního ročníku. Je to prý nejnáročnější produkce v historii festivalu. A tak bylo nakonec plno. Alespoň v šapitó.

  FOTO FRANTIŠEK ORTMANN

  Bianco chce nabídnout vše: špičkovou akrobacii, živou hudbu, ohromující světelné efekty i pozlátko… FOTO FRANTIŠEK ORTMANN

  Bianco přivezl soubor NoFit State z Velké Británie. Diváci se při vstupu do stanu u Špejcharu ocitají v „pohádkové“ zemi cirkusových umělců. Pultíky s pitím, popcornem a tričky navozují pouťovou atmosféru, která přetrvává i během představení. Diváci nesedí na lavičkách, ale mohou hledat nejlepší místo, ze kterého budou tuto velkolepou podívanou sledovat, a často se dostanou do těsné blízkosti akrobatů (jsou však samozřejmě korigováni uvaděči).

  Přes dvacet účinkujících – artistů a hudebníků – vytváří nezvykle živelnou produkci. Místy možná až moc. Například obraz z plovárny, jenž se odehrává na obrovské trampolíně, ponejvíce připomíná skotačení rozverných dětí. Tolik křiku, legrace a chaosu… Jiné výstupy naopak vsází pouze na vizuální efekt. Třeba ten, kdy pětice spoře oblečených dívek se vznáší a zase klesá na bílých houpačkách s vlajícími korálkovými závěsy. Bianco totiž chce nabídnout vše: špičkovou akrobacii, živou hudbu, ohromující světelné efekty i pozlátko – jako je například padající sníh a okvětní plátky rudých růží… A ne vždy to bývá ku prospěchu. Mnohem působivější byly nakonec scény, kdy se tajil dech z mistrovství vystupujících.

  Pozoruhodný byl pro mě především vhled do „zákulisí“ – akrobaté se totiž tu a tam stávají techniky a před očima diváků přestavují scénu nebo vlastní váhou na kladkách zajišťují kolegy FOTO FRANTIŠEK ORTMANN

  Akrobaté se stávají techniky a před očima diváků přestavují scénu nebo vlastní váhou na kladkách zajišťují kolegy. FOTO FRANTIŠEK ORTMANN

  Nedělní představení mě i přes tyto výhrady nadchlo. I když se v podstatě jedná „pouze“ o sled perfektně provedených čísel vzdušné akrobacie, které jsou jakoby z povinnosti proloženy žonglérskými výstupy, humornými tanečky s obručemi nebo už zmíněnými „krásnými obrazy“. Pozoruhodný byl vhled do „zákulisí“ – akrobaté se totiž tu a tam stávají techniky a před očima diváků přestavují scénu nebo vlastní váhou na kladkách zajišťují kolegy, kteří akrobaty stále jsou. A vy to máte na dosah… A často raději sledujete  hrající techniky.

  Italská režisérka Firenza Guidi vytvořila svébytný svět – diváci dvě hodiny v šapitó doslova prožívají cirkusový koloběh, jenž je opojný, nespoutaný, něžný, dojemný, efektní, přátelský, plný legrace i potu. A takový má přeci být.

  letná

  Na závěr prvního dne vyrostla na Letné Kaplického knihovna FOTO FRANTIŠEK ORTMANN

  Od desáté večerní se pak z neobvyklého stanu, který připomíná vesmírnou loď, souboru NoFit State několikrát stala Kaplického knihovna. Byl totiž uveden jednorázový videomapping skupiny Cirque Garda. Ve smyčce promítali mikropříběh o stavbě a životě knihovny a o jejím propojení s okolní přírodou. Bylo to příjemné zakončení prvního festivalového dne, i když o dosud „nevídané podívané“ hovořit nelze.

  ///

  Více na i-DN:

  Letní cesty na Letnou (No. 1)

  Letní cesty na Letnou (No. 3)

  Letní cesty na Letnou (No. 4)

  Letní cesty na Letnou (No. 5)

  Letní cesty na Letnou (No. 6)

  Letní cesty na Letnou (No. 7)

  Letní cesty na Letnou (No. 8)


  Komentáře k článku: Letní cesty na Letnou (No. 2)

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,