Divadelní noviny Aktuální vydání 10/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

10/2024

ročník 33
14. 5. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Burza Festivaly Reklamní články

  Kolínská Gasparáda – deset let!

  Karlovo náměstí v Kolíně 3. a 4. září opět ožije divadlem! Divadelní festival Gasparáda se koná k poctě významného rodáka Jeanna Gasparda Deburaua, k jehož odkazu a mistrovství se vracela pantomima 20. století.

  Voilà festival Gasparáda

  S radostí navazujeme na nitku historie představením výjimečného francouzského herce a mima Benoîta Turjmana, který vystudoval Mezinárodní školu pantomimy Marcela Marceaua v Paříži a k Deburauovi má velmi blízko. Ve Francii mu říkají „nový mistr Bean“. Bláznivou komedií Soused / Le Voisin / The Neighbour o rozcuchaném klukovi odvedle se můžete bavit oba dny, buď ve zkrácené verzi, nebo celým představením v sobotu večer.

  Francouzský herec a mim Benoît Turjman – „nový mistr Bean“. Foto archiv festivalu

  Festival otvírá dobrodružným vyprávěním o hledání času Teátr Pavla Šmída, jehož Pohádka z budíku je plná písniček a humoru. Nejen děti jistě nadchne žonglérské představení Václava Jelínka. Losers Cirque Company uvedou pestrou akrobatickou show v inscenaci Konkurz, ve které o vítězi rozhodnou sami diváci.

  Akrobatickou show předvede Losers Cirque Company. Foto LCC

  Zapomenuté tradice středověkých „dešudetadytándlí“ se ujal Teatr Novogo Fronta a Ústav úžasu, aby na světlo světa, pod paprsky sluneční, do ulic vsí a měst navrátil radost z této odvěké kratochvíle. Na neutuchající studnici humoru – laskavého i sebeironického – v kombinaci s bravurně zvládnutým žonglérstvím vás poté zvou Bratři v tri(c)ku, a to na jedinečné představení Bratří speciál, o jehož průběhu máte také možnost rozhodnout. Nový cirkus, zvířecí masky a akrobacie inspirovaná charakterem zvířat, přirozenost a síla přírodních živlů ve své tajemnosti i kráse – to je představení mladé skupiny Feel The Universe Circus Company inspirované poetikou bajky, okořeněné řemeslností cirkusových technik, výtvarného umění a živé hudby. Fireducks představí komickou kuchařskou roadshow. A závěrem pátečního dne procestujete s Ilusias celým světem! Diváci si užijí tajemnou atmosféru černého divadla, speciálních UV efektů a iluzionistických triků.

  Cesta kolem světa s Ilusias. Foto Jan Volejníček

  Děti se mohou těšit na komediální pohádku Klaun Pingu (Bilbo Compagnie), která je volně inspirovaná slavným večerníčkem o tučňákovi Pinguovi. Long Vehicle Circus ukáže své umění na vysokých chůdách, akrobacii a bravurní zvládnutí tance v představení Gangsterka a tance. Groteskní až komiksový souboj o nadvládu nad toaletami vám představí Jonatán Vnouček a Michaela Stará alias Johnny & Jenny.

  Barevná romance z mobilních toalet v podání Jonatána Vnoučka a Michaely Staré. Foto archiv festivalu

  V.O.S.A. Theatre a Sunriders v C’est la wheel přivážejí zosobnění pradávného lidského vynálezu – pravé nefalšované kolo. Uvidíte akrobacii, tanec i šprýmy, těžké balancování na hraně rizika i lehké taneční kroky.

  K festivalu již neodmyslitelně patří účinkování Katedry nonverbálního divadla HAMU, jejíž studenti a pedagogové i letos uvedou novou pestrou show krátkých skečů a výstupů, připravenou přímo pro kolínský festival.

  Závěr jubilejního ročníku festivalu bude patřit  V.O.S.A. Theatre a jejich unikátní instalaci propojující svět divadelního a výtvarného umění s moderními technologiemi. Svítící obyvatele podmořského světa rozsvěcuje 6,5 km optických vláken a 3 500 LED světel. …Z hloubi oceánu se vydali objevovat svět…

  Jste srdečně zváni do světa zázračného divadla, nevšedních zážitků a radosti – festival GASPARÁDA 2021 v Kolíně! Nenechte si ujít sedmnáct skvělých představení! Přijďte s námi oslavit desítku, zažít radost, zasmát se, dojmout se, zasnít se a žasnout…

  Pro i-DN jako reklamní upoutávku připravila Jitka Hermová (upravil hul)

  • Autor:
  • Publikováno: 24. srpna 2021

  Komentáře k článku: Kolínská Gasparáda – deset let!

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,