Divadelní noviny Aktuální vydání 3/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

3/2020

ročník 28
4. 2.–17. 2. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Karel Drgáč odvolán z funkce ředitele SD Opava

  Radní Opavy ve středu 25. listopadu odvolali ředitele Slezského divadla v Opavě Karla Drgáče. Dočasně jej nahradí dosavadní zástupce ředitele. Za opavský magistrát to oznámila jeho mluvčí magistrátu Lada Dobrovolná. Radní tak vyhověli přání zastupitelů, kteří odvolání doporučili na pondělním mimořádném zasedání. Ten měl původně do konce roku prostor, aby zlepšil atmosféru v divadle, radní však zareagovali již na svém středečním jednání a ředitele odvolali.

  Herci Slezského divadla vystoupili na mimořádném jednání zastupitelů. FOTO PETR DUŠEK

  Herci Slezského divadla na mimořádném jednání zastupitelů. FOTO PETR DUŠEK

  S většinou zaměstnanců byl Drgáč v dlouhotrvajícím sporu. Podřízení si stěžovali, že je arogantní a nekompetentní.  Ze 170 pracovníků divadla se 130 podepsalo pod výzvu k jeho odvolání. Pan ředitel vzal divadlo do svých rukou. Myslí si, že si může dělat co chce. Ignoruje kolektivní smlouvu a odbory, popírá pracovní řád a nepěkně se vyjadřuje o zaměstnancích, řekl už dříve Stanislav Beneš, šéf jedné z odborových organizací, jež v divadle působí.

  Vnímám to jako velmi smutný a závažný krok. Potvrzuje to bezpráví, které tady vládne. Mé odvolání dává další možnosti odborovým organizacím, aby se dostaly nad zákoník práce. Rada bezpráví dala zelenou, komentoval své odvolání Drgáč, který divadlo vedl od července.

  Zleva operní režisérka Jana Andělová–Pletichová, náměstek ředitele Ondřej Bartoš, ekonom divadla Martin Dobeš a současný šéf činohry Zdeněk Černín na tiskové konferenci v březnu 2008. FOTO JITKA HRUŠKOVÁ

  Zleva operní režisérka Jana Andělová-Pletichová, vedoucí umělecko technického provozu ing. Ondřej Bartoš, ekonomický náměstek divadla ing. Martin Dobeš a současný šéf činohry Zdeněk Černín na tiskové konferenci v březnu 2008. FOTO JITKA HRUŠKOVÁ

  Řízením Slezského divadla byl do nástupu nového ředitele jmenovaného na základě výsledku výběrového řízení, pověřen s účinností od 27. listopadu Martin Dobeš. Ten je od ledna 2008 ekonomickým náměstkem Slezského divadla a je také zástupcem ředitele, informovala Lada Dobrovolná s tím, že podmínky výběrového řízení na Drgáčovo místo budou zpracovány a předloženy ke schválení radě města na příštím jednání. To je naplánováno na 2. prosince.

  Karlu Drgáčovi byly vytýkány ekonomicky neefektivní kroky, zásahy do dramaturgického plánu a především špatná komunikace se zaměstnanci divadla. Herci a další pracovníci svůj protest vyjádřili prostřednictvím petice a promluvili také na pondělním jednání městského zastupitelstva. V rámci projednávání tohoto bodu vystoupil předseda odborové asociace Stanislav Beneš, za uměleckou radu orchestru Martin Schubert a herci Jakub Stránský, Michal Stalmach a Daniel Volný.

  V souvislosti se situací v divadle zazněly na pondělním jednání celkem tři doporučující návrhy. Ty zahrnovaly kromě předpokladu odvolání také dočasné jmenování Jindřicha Paskera do ředitelské pozice, v jednom případě měl být do výběru zahrnut také další kandidát z proběhlého výběrového řízení Petr Chromčák. Zastupitelé se však shodli pouze na doporučení k odvolání Karla Drgáče.

  Radní ve středu doporučení vyhověli. Rada města neměla jinou možnost. Bylo jen otázkou, k jakému datu se tak stane, řekl náměstek opavského primátora Dalibor Halátek (Změna pro Opavu).

  /Z více veřejných zdrojů zpracoval hul/

  ///

  Více na i-DN:

  Ve Slezském divadle Opava to vře

  Vážený pane primátore

  Karel Drgáč k situaci Slezského divadla Opava

  Prohlášení k situaci v SD Opava

  Vážení členové rady a zastupitelé města Opavy

  Situace v SD Opava očima orchestru

   

  • Autor:
  • Publikováno: 27. listopadu 2015

  Komentáře k článku: Karel Drgáč odvolán z funkce ředitele SD Opava

  1. DN

   Profilový obrázek

   Představitelům opavského magistrátu
   se nelíbí dvě smlouvy, které v posledních dnech uzavřel ve středu odvolaný ředitel Slezského divadla Karel Drgáč. Jde o roční smlouvy pro režiséra a dirigenta. Podle náměstkyně primátora Simony Bierhausové (ANO) se objevilo i podezření, že obě uvedené smlouvy byly antidatovány. Město chce okolnosti nechat prověřit.
   Drgáč nedávno do divadla přivedl herce a režiséra Zdeňka Černína, kterého pověřil řízením činohry. Také přivedl dirigenta Damiana Binettiho, který zase dočasně vedl opavskou operu. Oba v pátek 20. listopadu z vedoucích funkcí odvolal a předal jim údajně nové roční smlouvy pro režiséra, respektive dirigenta. O tomto rozhodnutí ale nikdo další nevěděl. „Smlouvy jsou nevypověditelné. Hodně nám tím přidělal práci,“ řekl primátor Martin Víteček.
   Okolnosti podpisu smluv má prověřit Martin Dobeš. I podle něj byly Drgáčovy kroky minimálně nestandardní. „Asi bych o takových smlouvách a krocích měl být informován. Obě místa měla být obsazena na základě konkursu,“ uvedl Dobeš. „Zatím jsem smlouvy ještě neviděl,“ oznámil s tím, že je nechá prověřit právním odborem magistrátu. Dodal, že pozice dirigenta byla sice v divadle volná, ale obsazena měla být na základě výběrového řízení. „V činohře post samostatného režiséra volný není. Obsazena tak byla neexistující pozice,“ řekl.
   Drgáč odmítá podezření z čehokoliv nezákonného. O těchto smlouvách prý uvažoval už delší dobu. Odmítá i případné antidatování. „Proč bych to dělal?“ řekl.

   28.11.2015 (2.47), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,