Divadelní noviny Aktuální vydání 8/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

8/2024

ročník 33
16. 4. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Burza

  Prohlášení k situaci v SD Opava

  Účastníci společného jednání (20. 10. 2015) předkládají touto formou informaci o setkání s primátorem města Opavy – Ing. Martinem Vítečkem a jeho náměstkem pro kulturu – Mgr. Daliborem Halátkem.

  Magistrát města Opava, Horní náměstí 382/69, Opava. FOTO archiv

  Magistrát města Opava, Horní náměstí 382/69, Opava. FOTO archiv

  Žádost o schůzku iniciovaly a zúčastněny byly centrály odborových svazů Unie Orchestrálních Hudebníků ČR, Herecké asociace v ČR a Odborové asociace divadelníků, a to spolu se zástupci jejich základních organizací a zaměstnanců Slezského divadla Opava.

  Vedení magistrátu vyslechlo velmi kritické připomínky zúčastněných na dosavadní sice krátké, přesto velmi kontroverzní působení ředitele divadla – prof. Karla Drgáče. Dále bylo zástupci zaměstnanců předloženo 130 podpisů členů divadla (z celkového počtu 172 členů), které se vztahovaly ke kritickým textům otevřených dopisů (ze dne 5. 10. 2015) adresovaných vedení města. Následně byla k jednání přizvána i protistrana v čele s ředitelem divadla.

  Po poměrně dlouhém a náročném jednání byl ředitel Drgáč vyzván zástupci odborů ke změně svých postojů, k aktivnímu přístupu v řešení připomínek zaměstnanců divadla, zlepšení komunikace a vztahů uvnitř organizace. Protistrany se dohodly na schématu pravidelných jednání vedení organizace se zástupci zaměstnanců, ve vzájemné snaze dosáhnout konstruktivního přístupu k řešení problémů a nastolení sociálního smíru, a to ve spojení s komunikací se zástupci centrál odborových svazů a vedením magistrátu.

  Primátor Ing. Víteček poté podpořil setrvání ředitele Drgáče ve funkci. Poté se jeho první náměstek vyjádřil, že pokud nedojde ke sjednaným změnám – je připraven navrhnout odvolání ředitele Drgáče z jeho funkce.

  Přestože se s podporou ze strany primátora neztotožňujeme, budeme plně respektovat a podporovat úsilí magistrátu o zlepšení nastalé situace Slezského divadla.

  V Praze 21. 10. 2015

  Jiří Dokoupil, prezident Unie orchestrálních hudebníků ČR
  Jiří Hromada, prezident Herecké asociace
  Berthold Kaupa, předseda Odborové asociace divadel ČR

  ///

  Více na i-DN:

  Ve Slezském divadle Opava to vře

  Vážený pane primátore

  Karel Drgáč k situaci Slezského divadla Opava

   

  • Autor:
  • Publikováno: 23. října 2015

  Komentáře k článku: Prohlášení k situaci v SD Opava

  1. DN

   Avatar

   V době konání
   schůzky odborů s vedením magistrátu města Opavy svolal ředitel Drgáč tiskovou konferenci o dramaturgických plánech na stávající i další sezony SD Opava. Z ní vydala ČTK zprávu, z níž vyjímáme pasáže věnované aktuální kauze:
   „Nepovažuji to za válku. Nechci v divadle stavět zeď. Je ale pravda, že když se něco mění, může to narážet na pohodlí některých našich kolegů,“ řekl Karel Drgáč. Všechny výtky směřované k jeho osobě jsou podle něj zatím anonymní. „S anonymy nechci komunikovat.“
   Jednou z věcí, které divadelníci novému šéfovi vyčítají, je stažení Bizetovy opery Carmen z repertoáru současné sezony. Premiéra byla naplánovaná na únor. Divadlo ji navíc už zařadilo do předplatného. Místo ní Drgáč a jeho tým uvede 17. ledna premiéru Dvořákova Jakobína. Kromě toho dnes nový ředitel zveřejnil i další změny v dramaturgickém plánu. „Tituly ovšem nerušíme. Jen je přesouváme na příští sezonu, abychom se na ně mohli lépe připravit,“ řekl. Důvodem odsunutí Carmen je podle něj nedostatek sólistů na obsazení hlavních rolí. Proto se bude tato opera hrát až v sezoně 2016/2017.
   Změny se dotkly i činoherního souboru. Pokud jde o zamýšlené osamostatnění baletního souboru, Karel Drgáč předpokládá, že přijme čtyři tanečníky. Pro divadlo to podle něj nebude znamenat finanční náklady, využije neobsazená pracovní místa. Součástí opery je už nyní osm baletních umělců..

   23.10.2015 (12.42), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,