Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2020

ročník 29
23. 6.–1. 9. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Ve Slezském divadle Opava to vře

  Slezským divadlem v Opavě otřásly hned na úvod sezóny velké personální změny. Nový ředitel Karel Drgáč, který do funkce nastoupil o prázdninách, totiž nečekaně vyměnil šéfy obou souborů – činohry i opery. A u toho zřejmě neskončí. Zaměstnanci divadla jeho kroky odmítají a stěžují si na nepřátelskou atmosféru plnou nejistoty. Chystají proto petici. Minulý týden – 24. 9. 2015 – o tom informovala redaktorka krajského vysílání ČRo Kateřina Daňková na webu Českého rozhlasu. Pro čtenáře i-DN nabízíme plné znění jejího příspěvku.

  FOTO archiv SD Opava

  FOTO archiv SD Opava

  Sezóna přitom začala na první pohled idylicky – premiérou Karafiátových Broučků. Malebná atmosféra na jevišti ale ostře kontrastuje s tím, co se děje v zákulisí. Nikdo z herců o tom zatím nechce mluvit přímo na mikrofon, ale mimo záznam zmiňují rušení plánovaných titulů, chaotické změny v obsazení a hlavně personální čistky, které se mají dotknout i samotných souborů.

  Jestli vzniká petice, tak jedině proto, že dřív ti lidé dostávali peníze a chodili málo do práce. Ten styl se jim tady líbil, ale já všechny ty kolegyně a kolegy upozorňuji na to, že jsme v jedné lodi a že nesmíme ztratit důvěru toho diváka, hájí své kroky nový ředitel divadla Karel Drgáč.

  Na místo dlouholetého šéfa činohry tak prozatím dosadil Zdeňka Černína, který se okamžitě pustil do úprav už nazkoušených inscenací. Nový je také dirigent. Je právem každého nově přicházejícího ředitele vytvořit si tým spolupracovníků a oba dva shodou okolností v tomto divadle již pracovali, říká nový ředitel.

  Karel Drgač. FOTO archiv

  Karel Drgáč. FOTO archiv

  Povoláním operní režisér Karel Drgáč nahradil ve funkci dlouholetého ředitele Slezského divadla Jindřicha Paskera. Ten skončil po čistce, kterou opavští radní letos provedli hned v několika městských firmách a příspěvkových organizacích.

  Podle radního Dalibora Halátka (hnutí Změna pro Opavu) jsou ale bouřlivé reakce s příchodem nového člověka zcela normální. Nevnímám to úplně negativně. Samozřejmě vnímám ty emoce, které přicházejí a které jsou většinou anonymní, ale v divadelním prostředí nelze nic jiného očekávat. Ale i v jiných organizacích, vždy když se mění vedení, tak to samozřejmě část zaměstnanců vždycky nese nelibě, říká radní.

  Nového šéfa divadla už ale kritizují i někteří opavští zastupitelé. Vytýkají mu například časté cesty do zahraničí.

  Autorka příspěvku, redaktorka ČRo Kateřina Daňková. FOTO MARTIN STRAKA

  Autorka příspěvku, redaktorka ČRo Kateřina Daňková. FOTO MARTIN STRAKA

  /Převzato z webu ČRozde/

  • Autor:
  • Publikováno: 29. září 2015

  Komentáře k článku: Ve Slezském divadle Opava to vře

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,