Divadelní noviny Aktuální vydání 4/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

4/2020

ročník 28
18. 2.–2. 3. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Kardinál Duka rozšířil žalobu

  Žaloba kardinála Dominika Duky proti uvedením dvou kontroverzních inscenací režiséra Olivera Frljiće na květnovém festivalu Divadelní svět Brno nově míří nejen na Centrum experimentálního divadla (CED), ale i na Národní divadlo Brno. Novinářům to včera oznámil ředitel CED Miroslav Oščatka. Původně žaloba směřovala jen na CED, které však pouze poskytlo představením prostor. Přehlídku však pořádalo Národní divadlo Brno.

  Kardinál Dominik Duka v roce 2012. Foto webové stránky kardinála Duky

  Miroslav Oščatka chce další kroky koordinovat s ředitelem Národního divadla Brno Martinem Glaserem. Sejdeme se, sladíme postup, uvedl ředitel CED.

  Inscenace Naše násilí a vaše násilí Prokletí bosensko-chorvatského režiséra Olivera Frljiće vyvolaly v květnu vlnu negativních reakcí. Některým lidem vadila údajná obscénnost inscenací a způsob zobrazování křesťanských symbolů, například zpodobnění Krista znásilňujícího muslimku. Příznivci hnutí Slušní lidé vstupem na jeviště na několik desítek minut zastavili představení Naše násilí a vaše násilí.

  Podle Duky se obě představení hrubě dotkly jeho práv zaručených Listinou základních práv a svobod. Rozhodl jsem se podat žalobu jako fyzická osoba. Jsem sice i statutární orgán České biskupské konference a reprezentuji katolickou církev navenek v ČR, ale předně miluji Krista jako člověk. Postup divadla silně zasáhl do mého vyznání, a proto se obracím na soud, aby rozhodl, co je ještě umění a co již je jen úmyslné poškozování jiné osoby a mých práv, sdělil kardinál v červenci Lidovým novinám.

  Z návštěvy kardinála Duky v Lucemburku. Foto webové stránky kardinála Duky

  Žalobu bude řešit Městský soud v Brně. Jednání zatím podle veřejných databází nesvolal. Oščatka uvedl, že dosud neměl možnost se s obsahem žaloby seznámit. Už dříve vyjádřil naději, že soud rozhodne ve prospěch centra. Glaser před časem řekl, že je rád, že kardinál žalobu podal, protože tak může spor projednat nezávislý soud.

  Policie brzy po uvedení obou představení přijala devatenáct trestních oznámení směřujících hlavně na Národní divadlo Brno a jeho ředitele. Vyšetřovatelé všechny podněty odložili, trestný čin nezjistili. Policie se zabývala také protestem Slušných lidí, který předala do přestupkového řízení.

  Dopis kardinála Duky brněnskému primátorovi Vokřálovi z 13. dubna 2018: zde

  /Z webových stránek ČRo – zde – a stránek kardinála Duky – zde – převzal a pro i-DN zpracoval hul/

  ///

  Více na i-DN:

  Arcibiskup Duka podal trestní oznámení na CED

  Naše násilí a vaše násilí:

  Brněnská Svoboda?! (No. 2)

  Mudrování nad DSB (No. 3)

  Dvojí divadlo Olivera Frljiće

  Stručná videozpráva z Našeho násilí v Brně

  Protestno pismo

  Odmítáme, aby skupiny spojené s fašismem…

  Odcházím z Umělecké rady DIFA JAMU

  Podívejte se, v jak šíleném světě žijeme!

  ČC AICT/IATC s hlubokým znepokojením sleduje

  Aktuality Petra Feyfara (No. 3)

  Prokletí:

  Prokletí

  Prokletí v Praze

  Hubu mu zacpeme přesvatým Wojtyłou

  • Autor:
  • Publikováno: 5. září 2018

  Komentáře k článku: Kardinál Duka rozšířil žalobu

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,