Divadelní noviny Aktuální vydání 20/2023

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

20/2023

ročník 32
28. 11. 2023
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Festivaly Zahraničí Zprávy

  Festival Cirk-UFF letos proběhne

  Jedenáctý ročník oblíbeného a mezinárodně respektovaného festivalu nového cirkusu Cirk-UFF letos v Trutnově proběhne. Organizátoři se museli rozhodnout koncem dubna, kdy ještě nebylo ani v nejmenším jisté, zdali kultura bude moci probíhat alespoň třeba pod širým nebem. Festival začali připravovat a vypadá to, že se jim risk vyplatí. Dle posledních vyjádření ministerstva kultury a celé vlády je zřejmé, že v termínu festivalu, tedy 2.–6. června již kulturní akce budou moci probíhat venku a s omezeními i uvnitř.

  Momentka z loňského Cirkuffu, inscence Hnízdo na nitkách. Foto: Miloš Šálek

  Ano, byl to samozřejmě značný risk. Do příprav festivalu jsme, podobně jako každý rok, investovali spoustu času, ale cca před dvěma týdny jsem se musel rozhodnout, zdali začneme s jeho reálnou produkcí, což mimo jiné znamená objednávky za dost peněz. Roli v tomto rozhodnutí hrála samozřejmě i skutečnost, že jsme letos získali velkou podporu z Ministerstva kultury, Královéhradeckého kraje i města Trutnova, uvedl zakladatel festivalu a ředitel trutnovského polyfunkčního divadla Uffo Libor Kasík s doplněním, že letošní Cirk-UFF chystá 24–28 představení, a to podle toho, zda opravdu bude možné hrát uvnitř. Produkce budou každopádně probíhat i pod širým nebem, ať už v okolí Uffa, tak i jinde ve městě. Například Eliška Brtnická se se svou show Hang out chystá na pivovarský komín.

  Hlavními hvězdami Cirk-UFFu bývají pravidelně zahraniční hosté, v posledních letech se festival zaměřil na špičkovou a stále se zlepšující australskou scénu, jejíž představitelé měli přijet i letos. Špičkový australský soubor Circa ale z důvodu pandemie dorazit nemůže, Cirk-UFF však (podobně jako v září proběhnuvším minulém, desátém, ročníku) přiváží vskutku adekvátní náhradu. Ti, kteří navštívili festival v roce 2015, si budou bezesporu pamatovat chilsko-španělskou dvojici Murmuyo et Merteyeta, která vnesla do trutnovských ulic nečekaně vtipnou, ale i akční atmosféru. Zastavovala tehdy vozidla a jejich řidiče vtahovala do show s názvem Su-seso Talardo, letos Murmuyo et Merteyeta předvede show Fisura.

  ///

  Vstupenky je možné kupovat ode dneška přímo v Inforecepci Uffo, anebo online.

  ///

  Reportáže z předešlých ročníků nalezene zde.

  • Autor:
  • Publikováno: 17. května 2021

  Komentáře k článku: Festival Cirk-UFF letos proběhne

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,