Divadelní noviny Aktuální vydání 4/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

4/2024

ročník 33
20. 2. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Festivaly

  Do divadla s kuřetem (No. 7)

  Inscenace Práce skupiny Ryba řvoucí nechává publikum zapomenout na konvenční významy slova z titulu. Dvě dívky, které se pouštějí do podivných, manuálních prací, sice projevují pro činnosti velký zápal, ale nezdá se, že by počítaly s tím, že něco doopravdy vytvoří.

  FOTO ARCHIV SOUBORU

  Práce je úspěšným pokusem o průzkum výrazových prostředků a nepředstírá, že by chtěla být čímkoliv jiným FOTO ARCHIV SOUBORU

  Všechnu vloženou energii pohltí forma. Například velkolepý příchod na jeviště. Dívka v podání Anežky Kalivodové nejprve velmi dlouho a efektně pózuje na vysokých štaflích, načež se usadí v kolečku tak, že vypadá jako socha, a nechá se nějaký čas vozit po scéně postavou Terezy Magnan. Jakmile se převlékne do pracovního oblečení a začne na stolku opracovávat prkna, rozbije si hlavu o zeď, aniž by bylo jasné, jak k nehodě došlo. To druhé dívce se daří pracovat déle. Postřikuje rozpálenou žehličku vodou a vyrábí tak páru. Tvůrci inscenace jsou důslední v tom, že stavějí všechny scény na principu „efektně neužitečných úkonů“ a nikdy ze zvolené cesty neuhýbají.

  Práce také vypovídá o jejich citu pro atmosféru. Na scéně převládá modré šero evokující mořské hlubiny a lehké taneční pohyby Anežky Kalivodové působí, jako by herečku nadnášela neviditelná kapalina. Divák díky tomu přímo fyzicky cítí, že se v takovém prostředí nemůže dařit žádným úkonům s jasným cílem – vše má lehký a hravý charakter. Práce je úspěšným pokusem o průzkum výrazových prostředků a nepředstírá, že by chtěla být čímkoliv jiným.

  ///

  Předchozí díly denních zpravodajství:

  Do divadla s kuřetem (No. 1)

  Do divadla s kuřetem (No. 2)

  Do divadla s kuřetem (No. 3)

  Do divadla s kuřetem (No. 4)

  Do divadla s kuřetem (No. 5)

  Do divadla s kuřetem (No. 6)


  Komentáře k článku: Do divadla s kuřetem (No. 7)

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,