Divadelní noviny Aktuální vydání 21/2019

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

21/2019

ročník 28
10. 12.–23. 12. 2019
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Divadlo v šapitó (No. 1)

  Včera začal 13. ročník festivalu Letní Letná. A zahájení při úplňku bylo bouřlivé, svůdné a mezinárodní. V secesním šapitó z Belgie vystoupil soubor Limbo z Austrálie, umělci ovšem pocházejí z více zemí – například z Francie, Ameriky a Kanady.

  FOTO FRANTIŠEK ORTMANN

  Silák Danik Abishev je fascinující od začátku FOTO FRANTIŠEK ORTMANN

  Z počátku vypadá Limbo jen jako pekelný kabaret – ryčná, zběsilá, místy až mírně otravující a palčivá hudba se střídá a prolíná s jednotlivými akrobatickými výstupy a později i kouzelnickými triky. Vlastně se neděje nic neočekávatelného (i když například silák – akrobat na rukou – Danik Abishev je fascinující od začátku, stejně jako hadí muž Aurelien Oudot). Jako mírně zmlsaný novocirkusový divák jsem sice byla opět fascinována fyzickými možnostmi lidského těla a popravdě mě svou nostalgickou, starosvětskou atmosférou pohltilo i dřevěné šapitó se zrcadly (tzv. Magic Mirror), přesto jsem si mírně rouhačsky pomyslela, že už jsem to všechno viděla.

  A někdy v polovině se to zlomilo. Přišlo vlastně čistě cirkusové číslo – Heather Holliday začala polykat meče a oheň, kolem vyvýšeného jeviště vybuchovaly plameny, dva akrobaté s hořícími loučemi žonglovali. Tento jednoduchý, spalující efekt bezezbytku zničil vše přehnaně racionální. Divák byl nadobro tímto divokým podsvětím pohlcen.

  FOTO FRANTIŠEK ORTMANN

  Heather Holliday začala polykat meče i oheň a vše bylo ztraceno FOTO FRANTIŠEK ORTMANN

  Samozřejmě za to mohl i šarm účinkujících – obě dívky se stylizují do pin-up girl (již zmíněná Heather Holliday a vzdušná akrobatka Evelyne Allard), muži zastupují celou plejádu dívčích snů – od siláka se zlomeným nosem (Danik Abishev) po francouzského námořníka (něco na způsob mužnějšího Jacka Sparrowa) Mikaela Brese, prvotřídného akrobata na tyči, který navíc moc dobře zpívá. Ale samozřejmě to bylo také skvěle vystavěnou gradací režiséra Scotta Maidmenta. Protože pak se ještě něco nevídaného stalo… Akrobaté se ze svých rolí zatracenců v pekle proměnili v anděly, kteří byli nezvykle blízko divákům. (Někdy až tak moc, že na vás dopadl jejich pot.) Ale to se nedá popsat slovy. To se opravdu musí zažít.

  Slavnostní a velkolepé zahájení už je za námi, Limbo se ovšem bude hrát až do konce festivalu – 4. září. Mezinárodní Letní Letná ale nabízí mnohem více. Hlavními lákadly jsou již tradičně zahraniční soubory (letos to je ještě australský soubor Circa a francouzský Cirque Le Roux) a čeští Losers Cirque Company s premiérou inscenace Beach Boy(s), kterou režíroval Jiří Havelka. Z českých představení byste si ale neměli nechat ujít například Funus souboru Bratři v tricku (recenzi naleznete zde) nebo ojedinělé večery věnované mladým novocirkusovým umělcům Cirksession I. a II./

  ///

  Více na i-DN:

  Za měsíc začíná Letní Letná

  Ostatní díly festivalových reportáží:

  Divadlo v šapitó (No. 1)

  Divadlo v šapitó No. 2

  Divadlo v šapitó No. 3

  Divadlo v šapitó No. 4

  Divadlo v šapitó No. 5

  Divadlo v šapitó No. 6

  Divadlo v šapitó No. 7

  ///

  P. S. Novinkou letošního ročníku je pak divadelní odskok festivalu Na Poříčí. V Divadle Archa bude 25. srpna uvedena premiéra inscenace, jež je inspirována životem a dílem Lewise Carrolla, Edgar´s Echo souboru Krepsko.


  Komentáře k článku: Divadlo v šapitó (No. 1)

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,