Divadelní noviny Aktuální vydání 20/2023

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

20/2023

ročník 32
28. 11. 2023
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Zprávy

  Co je Sál Břetislava Bakaly?

  Sál Břetislava Bakaly v takzvaném Bílém domě v Brně na Žerotínově náměstí č. 6 byl uzavřený několik let hlavně kvůli zastaralé vzduchotechnice a topení, dříve napojenému na parovod, nyní na horkou vodu. V suterénu už je instalované moderní zařízení, schopné sál v zimě vytápět a v létě chladit.

  Budova Sálu Břetislava Bakaly. Pohled od jihozápadu směrem z ulice Marešova. Foto archiv

  Sál Břetislava Bakaly, který dnes spravuje Turistické informační centrum města Brna, je už v současné době napojený na moderní topení a vzduchotechniku, odpadl tak hlavní důvod jeho dlouhodobého uzavření. Prostor, o kterém se mluví jako o možném budoucím sídle Divadla Bolka Polívky, si ve středu 5. dubna prohlédli novináři. Podle správce má sál také nové osvětlení a pro budoucí divadelní využití zbývá dořešit snad už jen lepší zatemnění oken. A v sále momentálně není jevištní ani projekční technika.

  Divadlo by tak mohlo využívat dosud prázdný sál, ve kterém je 300 polstrovaných sedaček, stejně jako přilehlé prostory foyer, menší sál a kancelář. Celý prostor je potenciálně přístupný ze dvou stran – buď z haly polikliniky, anebo z druhé strany od školy a kavárny.

  Před Bílým domem dnes stojí socha Mim od Jiřího Marka z roku 1986, jež byla původně určena do prostor před Mahenovo divadlo. Modelem sochaři údajně stál právě Boleslav Polívka. Kvůli nesouhlasu památkářů byla plastika nakonec umístěna na Žerotínovo náměstí. Zaplnila tak místo, kde předtím stál pomník Klementa Gottwalda, odstraněný po roce 1989, kdy Bílý dům přestal být sídlem městského výboru Komunistické strany Československa. Jedním z důvodů, proč byla socha Mima umístěna právě zde, je skutečnost, že do roku 1952 se na tomto místě nacházela historická budova, kde v Brně od roku 1884 sídlilo první výhradně české Divadlo na Veveří. Foto archiv

  Divadlo Bolka Polívky nyní sídlí v městském domě na Jakubském náměstí, střecha budovy však potřebuje opravu. Kvůli tomu hledá město pro divadlo náhradní prostor. Jako jednu z možností městtí radní navrhli, aby Polívka sdílel s Národním divadlem Brno budovu Reduty. Vedení Národního divadla Brno s tím však nesouhlasilo. Další možností je Bakalův sál. Primátorka Markéta Vaňková (ODS) ale v úterý upozornila, že i tato varianta ještě vyžaduje další technické úpravy a sál by podle ní nejspíš nebyl k dispozici hned na začátek příští sezony, která bude pro Divadlo Bolka Polívky jubilejní – třicátá.

  Pokud se podaří zvládnout stavebně-technické úpravy, prostory by nám vyhovovaly, sdělil v úterý 4. dubna Polívka.

  Interiér Sálu Břetislava Bakaly. Foto archiv

  Sál je součástí někdejší administrativní budovy městského výboru KSČ ze 70. let minulého století, která dnes z větší části slouží jako poliklinika. Magistrát v minulosti uvažoval o prodeji nebo směně celého Bílého domu, z transakcí však sešlo. Znalci architektury se obávali likvidace budovy, která je sice v Brně spojená s normalizačním obdobím a tehdejší totalitní mocí, ale odhlédnuto od toho je kvalitním příkladem modernistické architektury druhé poloviny dvacátého století, která se dochovala v autentickém stavu.

  Budova Sálu Břetislava Bakaly. Foto archiv

  Bílý dům, Žerotínovo náměstí 6, Brno. Foto archiv

  Bílý dům

  Administrativní budova Městského výboru KSČ, dnes často označovaná jako Bílý dům, představuje jednu z nejvýznamnějších ukázek modernistické architektury v Brně, navíc dochovanou v dobrém autentickém stavu. Osmipodlažní stavba na severozápadním okraji městského okruhu na Žerotínově náměstí byla realizovaná podle plánů architektů Miroslava Spurného a Františka Jakubce v letech 1974–1976 jako hlavní sídlo a kancelářské zázemí představitelů komunistické strany. Kvůli tomuto politicko společenskému pozadí čelí často negativnímu hodnocení veřejnosti, přestože se jedná o mimořádně kvalitní příklad architektury 70. let, jež navíc tvůrčím způsobem reagovala na aktuální zahraniční dění, zejména poválečné práce Le Corbusiera a Oscara Niemeyera. Součástí objektu je také multifunkční sál až pro 300 lidí, který nese jméno skladatele a dirigenta Břetislava Bakaly. /Více zde, resp. zde, zde a zde./

  Bílý dům se Sálem Břetislava Bakaly (na mapě v levé horní části) na Žerotínově náměstí čp. 6 je v centru města nedaleko Jakubského náměstí, kde DBP dnes sídlí. Repro Mapy.cz

  /Z portálu Divadlo.cz a dalších veřejně přístupných zdrojů převzal a upravil hul/

  ///

  Více na i-DN:

  DBP přerušilo provoz

  Střechu DBP hlídají čidla

  Divadlo Bolka Polívky v Redutě?

  Tři varianty pro Divadlo Bolka Polívky

  • Autor:
  • Publikováno: 7. dubna 2023

  Komentáře k článku: Co je Sál Břetislava Bakaly?

  1. Vladimír Hulec

   Vladimír Hulec

   Ač rodem Brňan,
   o tomto sále ani soše Gottwalda ni Polívky jsem neměl tuchy. Navenek zdá se dobré a vtipné řešení skoro až rituálně očišťující dané prostory. Do míst divadla českého slova se vrací divadlo evropského pohybu… Do míst vlády jedné strany se stěhuje divadlo pohybů do všech stran.
   Tedy pokud se tak stane… Z reakcí dohledatelných ve virtuálních prostorech se jeví situace značně nepřehlednou a z mnoha stran podezíravou. Reakcí brněnských divadelníků, především Polívkovi nejbližších, tedy z DHnP a z MdB, kteří by myslím mohli či dokonce měli nabídnout DBP vstřícnou ruku a projevit veřejně solidaritu, jsem zatím příliš nenalezl. Moralizující dopis Jiřího Honzírka na jeho FB, historizující – mimochodem skvělý – text Davida Drozda na stránkách KDS MUNI, oficiální stanovisko Nadace Leoše Janáčka na jejím FB… Pak už jen silné politické proklamace a zabarikádované NdB.
   Nicméně je jistě dobře, že se zvedla vlna vášnivých i věcných reakcí a postojů. Posilují občanskou společnost, v níž pomalu se u nás ztrácí víra.
   🙂

   07.04.2023 (23.14), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,