Divadelní noviny Aktuální vydání 20/2023

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

20/2023

ročník 32
28. 11. 2023
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Zprávy

  Tři varianty pro Divadlo Bolka Polívky

  Brno prověřuje tři varianty pro Divadlo Bolka Polívky, které od přístí sezony nebude moct hrát v městském objektu, kde dosud sídlí, a to kvůli narušené statice budovy.

  Primátorka Markéta Vaňková (ODS) v úterý 4. dubna na jednání brněnského zastupitelstva řekla, že jednou z možností, kde by Divadlo Bolka Polívky mohlo od 1. září účinkovat, je přesun divadla do Bílého domu, do Sálu Břetislava Bakaly, který je dlouhodobě uzavřený. Další možností je rychlé zajištění prostor, kde Polívkovo divadlo působí nyní. Poslední variantou je podle ní souběžné působení DBP v divadle Reduta spolu s Národním divadlem Brno, proti čemuž má ale výhrady jak Národní divadlo Brno, tak opoziční zastupitelé.

  Příští sezona bude pro soukromé Divadlo Bolka Polívky jubilejní třicátá. Divadlo sídlí v budově města na Jakubském náměstí. V objektu je i kino Scala Masarykovy univerzity. Kvůli narušené statice ale musely letos obě organizace přerušit provoz. V poslední době se mluvilo především o přesunu divadla do Reduty, proti čemuž se však ohradilo vedení Národního divadla Brno. Uvedlo, že by to omezilo aktivity a plány Národního divadla Brno. S řešením nesouhlasí ani opoziční Zelení a Žít Brno.

  Brněnský Bílý dům na Žerotínově náměstí 6, jehož součástí je Sál Břetislava Bakaly (bílá budova s plakátem s číslovkou 8). Foto archiv

  Primátorka Vaňková to však nevidí jako jedinou možnost. Uvedla, že vedení města prověřovalo mnoho variant, včetně třeba Králíkova divadla na brněnském výstavišti. Tam by ale podle ní byly potřeba opravy za zhruba půl miliardy korun a navíc není jisté, zda by se stihly do 1. září, kdy je potřeba zajistit nové prostory pro Divadlo Bolka Polívky. Na stole je i přesun divadla do Bílého domu do Sálu Břetislava Bakaly. Je ale potřeba si uvědomit, že je to varianta vyžadující technické úpravy, řekla. V sále je nyní sklad. Město už loni mluvilo o tom, že chce sál zprovoznit. Bolek Polívka možnost využívat Sál Břetislava Bakaly vítá: Pokud se podaří zvládnout stavebně-technické úpravy, prostory by nám vyhovovaly, sdělil.

  Podle Vaňkové ale město zvažuje i to, že by se podařilo opravit současné prostory, kde Polívkovo divadlo působí. Tam ale narážíme na vyjádření statika, že to není pravděpodobné. Ale se statikem stále jednáme, uvedla. Jako poslední možnost zopakovala souběžné působení Národního divadla Brno a Divadla Bolka Polívky v Redutě. Zároveň oznámila, že pokud by Divadlo Bolka Polívky našlo jiné vhodné prostory, než jsou ty, ve kterém dosud sídlilo, tak by se do objektu na Jakubském náměstí už nevrátilo. Pokud by to nastalo, není jasné, zda by město prostory opravilo a pro co by je využilo.

  Dům Jakub na Jakubském náměstí, současné sídlo Divadla Bolka Polívky. Foto Wiki

  Primátorka ve svém projevu uvedla, že ji mrzí, jak se situace vyvinula ve chvíli, kdy ještě nebylo nic definitivně rozhodnuto. Zároveň připomněla, že Bolek Polívka je nositelem Ceny města Brna a že i ze sociologického průzkumu vyplynulo, že Brňané jej vnímají jako velkou osobnost Brna srovnatelnou s Leošem Janáčkem či Gregorem Johannem Mendelem. Je to brněnský a moravský fenomén. Za svůj život měl možnost Brno opustit, ale rozhodl se tady zůstat. Zasloužil by si spíš vděk, ne reakce, se kterými jsem se setkala, uzavřela svůj proslov Vaňková.

  Opoziční zastupitel Matěj Hollan (ŽTB) návrh na přesun Divadla Bolka Polívky do prostor Reduty označil za nekorektní a nepromyšlený. Představa, že se Národnímu divadlu vezme jeho scéna, je za hranou toho, jak se politika vměšuje do uměleckého provozu, řekl během jednání zastupitelstva. Dodal, že mezi provozem obou divadel jsou velké rozdíly, ať už se týkají použitých technologií, scénografie nebo principů fungování. Požadoval, aby zastupitelé návrh na souběžné působení v divadle Reduta odmítli a aby radní představili řešení, které zajistí dočasné útočiště pro divadlo v jiných městských prostorech k tomu uzpůsobených. Zároveň chtěl, aby zastupitelé deklarovali budoucí zachování kulturního provozu v nynější budově a také to, že tam město nadále bude mít vlastnický podíl. Tyto body ale zastupitelé odmítli.

  Žerotínovo náměstí (označeno CÍL) je v centru města, nedaleko Jakubského náměstí, kde DBP dnes sídlí. Divadlo Reduta sídlí v pravém dolním rohu Zelného trhu v dolní části mapy (v budově u označení Mozartova pomníku). V horní (levé) části náměstí (na mapě označeném divadelní maskou) je Dům pánů z Fanalu, kde sídlí Divadlo Husa na provázku. Repro Mapy.cz

  Na zasedání vystoupil i rektor JAMU Petr Michálek. Svůj projev zveřejnil na svém Facebooku (zde), odkud jsme ho převzali:

  Vážená paní primátorko, vážená rado, kolegyně a kolegové,
  od února 22 zastávám funkci rektora JAMU, což říkám především proto, aby bylo dostatečně zřejmé, že jsem tu nový. Nejsem tedy zatížen osobními vazbami z minulosti a snad si díky tomu nad touto kauzou držím elementární nadhled.
  Myslím si, že jedna věc je, kde bude pan Polívka hrát, druhá jak spolu po této vyhrocené anabázi dál koexistovat v jednom městě. Já se omlouvám, ale tady nejde o Boleslava Polívku, Martina Glasera či, promiňte, Markétu Vaňkovou, tady jde přece o to, co můžeme nazvat „Brno kulturní“.
  Paní primátorko, já jsem členem vašeho poradního sboru pro kulturu a moc si toho vážím. Kdyby se mě někdo zeptal dříve, mohl bych vám vyprávět příběh z Karlových Varů, který jsem zažil na vlastní kůži, kdy do veřejného divadla vešel Karel Heřmánek. Dnes už tam není. A soubor v podstatě také ne.
  Další z mnoha důkazů, že nahoru se jde velmi dlouho a dole jste hned.
  Ale já věřím, že jste svůj postup konzultovala s jinými odborníky, kteří dané věci rozumí, dovedu si představit i časový pres, nechci se už proto vracet k minulosti a myslím spíše na budoucnost.
  I proto jsem dosud nepsal žádná prohlášení na Facebook, jsem si totiž moc dobře vědom, jak delikátní celá záležitost je. A pokud vím, na FB ještě nikdy k žádně dohodě nedošlo.
  Proto jsem čekal až na tuto příležitost, kdy vám mohu osobně říct, že jsem rád, že se snad našlo řešení a děkuji vedení města za to, jak se aktivně snaží toto řešení najít. Pan Polívka si to bezpochyby zaslouží, ale protože nad ním i nad námi všemi je to, co nazývám „Brnem kulturním“, žádám vás, abyste veřejně korigovala některá svá vyjádření a potvrdila jakožto primátorka města, že Národní divadlo Brno plní svou veřejnou službu na špičkové úrovni, k čemuž vám dám rád odborné argumenty, a že rozumíte tomu, že v dané věci jednalo s péčí řádného hospodáře. Jsem přesvědčen, že by to mohlo celou situaci zklidnit, což je z mého pohledu nyní zásadní.
  Nemusíme spolu vždy souhlasit, ale musíme navzájem ctít instituce, které reprezentujeme.
  Děkuji za pozornost.

  /Z portálu divadlo.cz a dalších zdrojů převzal a upravil hul/

  ///

  Více na i-DN:

  DBP přerušilo provoz

  Střechu DBP hlídají čidla

  Divadlo Bolka Polívky v Redutě?

  • Autor:
  • Publikováno: 7. dubna 2023

  Komentáře k článku: Tři varianty pro Divadlo Bolka Polívky

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,