Divadelní noviny Aktuální vydání 11/2023

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

11/2023

ročník 32
30. 5. 2023
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Zprávy

  Střechu DBP hlídají čidla

  Mimořádně citlivé přístroje pracující s přesností na tisícinu milimetru sledují stav konstrukce střechy Divadla Bolka Polívky a kina Scala v Brně. V pátek odborníci výsledky měření vyhodnotí a rozhodnou, za jakých podmínek bude možné oba sály znovu otevřít. Novinářům to řekli Pavel Schmid a Ondřej Anton z Ústavu stavebního zkušebnictví Fakulty stavební VUT v Brně. Pro diváky se sály uzavřely minulý pátek kvůli trhlinám v nosných železobetonových konstrukcích, které odhalil stavební průzkum před plánovanou rekonstrukcí.

  Divadelní sál. Foto Eliška Fuxová

  Poruchy odhalil stavebně-technický průzkum, který měl vytvořit podklady pro podstatně pozdější rekonstrukci budovy. Tento průzkum se týkal zejména konstrukce střechy, tedy nosných sloupů a obloukových střešních vazníků. Základy současných problémů vznikly už v době stavby, tedy v roce 1928. Tehdejší znalosti a postupy při tvorbě železobetonových konstrukcí byly jiné než dnes, hlavně tehdy měli s jejich využíváním jen velmi málo zkušeností, uvedl Anton.

  Průzkum objevil na několika místech trhliny, u nichž ale odborníci nemohou přesně říci, kdy vznikly a jak se budou vyvíjet v čase. Právě proto na tato místa instalovali velice přesné měřicí zařízení, které měří pohyb a změny těchto trhlin a v reálné čase vysílá výsledky on-line.

  Je velice pravděpodobné, že trhliny už v těchto místech nějakou dobu jsou, například v kině Scala je takovéto měřicí zařízení instalováno od roku 2017 a zatím nebyl důvod kino uzavřít. Očekáváme, že po vyhodnocení dat se domluvíme s provozovateli, kdy a za jakých podmínek mohou sály znovu otevřít, doplnil Anton. Měření bude ale i poté pokračovat.

  Přístroje měří situaci v kritických místech konstrukce neustále a jejich výstup je 24 hodin pod dohledem. Limity měření jsou nastavené tak, aby v případě, že k nestabilitě dojde v průběhu představení nebo promítání, systém okamžitě vyslal signál a poskytl provozovatelům dostatek času, aby sál vyklidili. Divákům stačí vyjít pouze do foyer sálu, není nutné opouštět okamžitě budovu, upozornil Schmid. Doplnil, že i kdyby vznikla v konstrukci větší nestabilita, v žádném případě nehrozí zhroucení střechy, z konstrukce by se ale mohly uvolnit kousky betonu.

  Až odborníci povolí jejich otevření, zůstanou sály v provozu do konce letošní sezony, tedy do června letošního roku, potom se uzavřou a musí projít rekonstrukcí. Není pravděpodobné, že by se podařilo rekonstrukci stihnout za rok. Nájemci budou muset vystěhovat své vybavení. Kroky rekonstrukce bude nutné volit tak, aby střecha byla nejprve staticky zajištěna, teprve potom bude možné provést revitalizaci budovy. Ta bude investičně i stavebně náročná, doplnil Schmid.

  • Autor:
  • Publikováno: 27. února 2023

  Komentáře k článku: Střechu DBP hlídají čidla

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,