Divadelní noviny Aktuální vydání 12/2019

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

12/2019

ročník 28
11. 6.–24. 6. 2019
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Činoherák rozdal výpovědi všem zaměstnancům

  Spolek Činoherák Ústí, který navazuje na tradici bývalého Činoherního divadla, rozdal z důvodů nejistého financování výpovědi všem svým zaměstnancům. Výpovědní lhůta jim běží do konce června, oznámila ředitelka spolku Tereza Silbernaglová.

  CS Usti-logo

  Spolek žádá o peníze na druhé pololetí letošního roku město. Žádost o dotaci přesahující 6,5 milionů korun už poslal na magistrát. Na konci měsíce dubna jsem dala všem výpovědi, nechci držet lidi v nejistotě příliš dlouho. Pracovní poměr by jim končil na konci června, což je přibližně doba, na kterou máme peníze. Mají ale nárok i na odstupné, řekla Silbernaglová. V žádosti Činoherák argumentuje dlouhodobou existenční nejistotou a tím, že kvůli nejasnému financování nemůže objednávat režiséry a připravovat novou tvorbu.

  Činoherák dostal letos dotaci 900.000 korun od ministerstva kultury. Naopak neuspěl u Ústeckého kraje, kde žádal 1,2 milionu korun. Mluvčí kraje Lucie Dosedělová už dříve řekla, že spolek nesplnil jednu ze základních podmínek dotace, tedy to, že má mít sídlo na území kraje.

  Ústecká radnice si od Činoheráku zatím objednává jednotlivá představení prostřednictvím své příspěvkové organizace, za každé platí zhruba 75.000 korun. Rada města původně schválila Činoheráku na letošní rok dotaci 12 milionů korun, později ale usnesení revokovala a do zastupitelstva předložila jen šestimilionovou dotaci na první pololetí. Ani tu ale zastupitelé nakonec neprojednali. Únorové jednání zastupitelstva bylo na návrh primátora Josefa Zikmunda (ANO) přerušeno. Na pokračujícím jednání vedení města bod stáhlo s odůvodněním, že kvůli novele zákona o rozpočtových pravidlech nemůže spolek dotaci získat. Podle Silbernaglové ale město dotaci dát může. Podle informací, které máme i s ohledem na výklad zákona o rozpočtových pravidlech, jsme zjistili, že to odmítli špatnou argumentací, o ty peníze takto žádat můžeme. To, o co my žádáme, je individuální dotace, řekla Silbernaglová. V dotačních řízeních žádosti nejprve projednává kulturní komise, následně rada města a částky nad 50.000 korun musí schválit zastupitelstvo.

  Nové vedení města slíbilo koncepci pro financování kultury formou dlouhodobých grantů. Platit má v letech 2016 až 2020.

  /Převzato z Divadlo.cz/

  ///

  Více na i-DN:

  Činoherní studio Ústí nad Labem

  ///

  Město podpoří Činoherák Ústí

  Toto řešení odpovídá dobrým mravům

  Činoherák Ústí město zatím nepodpoří

  Návrat ústeckého spolku Činoherák

  Ohrožený Činoherák Ústí

  Výběrové řízení – ředitel/ka Činoheráku Ústí

  • Autor:
  • Publikováno: 8. května 2015

  Komentáře k článku: Činoherák rozdal výpovědi všem zaměstnancům

  1. DN

   Profilový obrázek

   Kulturní komise ústecké radnice
   doporučila schválit spolku Činoherák Ústí dotaci přes 6,5 milionu korun na druhé pololetí. Minulý týden to oznámila mluvčí magistrátu Romana Macová. Konečné rozhodnutí bude na zastupitelstvu města, které by mělo žádost projednat v červnu.

   17.05.2015 (1.34), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,