Divadelní noviny Aktuální vydání 6/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

6/2020

ročník 28
17. 3.–30. 3. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Město podpoří Činoherák Ústí

  Ústí nad Labem pomůže spolku Činoherák Ústí. Letos mu poskytne dotaci milion korun, na příští rok se počítá s 12 miliony. Rozhodli o tom radní, konečné slovo budou mít 16. prosince zastupitelé. Činoherák Ústí navazuje na někdejší Činoherní divadlo. Od dubna soubor funguje díky sbírce a sponzorům.

  cinoherak-logoPro Činoherák Ústí je to otázka života a smrti. Bez jistoty financování nemůže žádat o další zdroje financování. Pokud bychom to neudělali, dopustili bychom zánik souboru jako takového, řekl ČTK primátorův náměstek Martin Hausenblas (PRO!Ústí). Spolek by se měl už v příštím roce vrátit do budovy na Střekov. Financování kultury ve městě by podle Hausenblase měla řešit koncepce. Dojde ke zpracování kulturní koncepce a vyhlášení grantů. Koncepce nebude řešit jen Činoherák Ústí, bude uchopovat všechny složky kultury a součástí toho bude grant, do kterého se Činoherák bude moct přihlásit, a pokud uspěje, může získat víceleté financování, vysvětlil Hausenblas.

  Činoherní studio Ústí nad Labem. FOTO JAN VRANÝ

  Spolek by se měl už v příštím roce vrátit do budovy na Střekov FOTO JAN VRANÝ

  Z podkladů, které dostali v rámci žádosti o dotaci radní, vyplývá, že Činoherák Ústí potřebuje na příští rok 20,5 milionu korun. Kromě dotace od města počítá s milionem od ministerstva kultury a 800.000 korunami od Ústeckého kraje. Část příjmů by měly zajistit sponzoři a výnosy z představení. Spolek by měl působit jak v budově na Střekově, tak v kině Hraničář, kde našel dočasné působiště. Příští rok nabídneme 200 divadelních představení pro dospělé, děti i školy. V Hraničáři plánujeme pestrý program, od výstav, přes promítání filmů, diskuse nebo vzdělávací programy, řekl ČTK produkční spolku Jan Kvasnička.

  Radní se k bodu ale zřejmě vrátí ještě jednou. Tři členové rady za PRO! Ústí nenahlásili střet zájmů. Kromě Hausenblase, který je jedním ze zakladatelů spolku, nenahlásili poměr k projednávané věci ani náměstkyně Jana BohuňkováJaroslav Achab Haidler, kteří v orgánech spolku také působí. Vedení města teď zjišťuje, zda usnesení rady v takové podobě platí. Deset hodin práce, kterou jsme na té radě měli, způsobilo, že jsme si neuvědomili, že tam jsou podjatí lidé a měli by o tom informovat. Dnes jsme v situaci, kdy z hlediska čistoty toho usnesení si chceme ověřit právní čistotu. A pokud nám bude dán výsledek, že buď je to bez problémů, nebo je to s nějakými problémy, tak 9. prosince tyto problémy vyřešíme, řekl ČTK primátor Josef Zikmund (ANO) s tím, že na usnesení jako takovém, a tedy i dotaci, by se nic měnit nemělo. Formu dotace kritizuje část opozice. Komunisté ji podle Květoslavy Čelišové zřejmě nepodpoří. Nejdříve by měla být jasná kulturní koncepce, kterou koalice slibovala, a teprve potom se můžeme bavit o příspěvcích pro jednotlivé spolky a sdružení. Nerozumím tomu, proč by se měla dělat výjimka a schvalovat se už teď dotace jen pro Činoherák, řekla ČTK Čelišová.

  Činoherák Ústí chce navázat na tradici Činoherního divadla města Ústí nad Labem. Divadlo se na začátku roku nedohodlo s bývalým vedení města na financování. Místo tradiční dotace mělo získat peníze formou grantu. Divadlo označilo grant za netransparentní a špatně připravený a nezažádalo o něj. Většina herců pak přešla do nového spolku.
  Původní Činoherní divadlo spěje k likvidaci. Samo na sebe podalo insolvenční návrh, který krajský soud přijal a prohlásil konkurz.

  Převzato z Divadlo.cz.

  • Autor:
  • Publikováno: 6. prosince 2014

  Komentáře k článku: Město podpoří Činoherák Ústí

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,