Divadelní noviny Aktuální vydání 4/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

4/2020

ročník 28
18. 2.–2. 3. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Česko-slovenské mosty 2018 (No. 6)

  Divadelní festival Setkání Stretnutie se ve Zlíně, městě ležícím blízko česko-slovenských hranic, zrodil počátkem devadesátých let minulého století v čase rozpadu Československa a téma česko-slovenských vztahů a blízkosti kultur obou národů bylo vždy jeho podstatným leitmotivem. Titul Čecháčci a Čoboláci má proto na jeho programu přirozené dramaturgické opodstatnění. Navíc mohl mít potenciál se (tak jako třeba ucelený úterní blok festivalových představení) vyslovit k aktuálním společenským tématům.

  Filip Teller a Pavol Seriš: Čecháčci a Čoboláci. FOTO archiv festivalu

  To však byl zjevně nerealistický předpoklad, neboť žánr stand up comedy, s nímž pánové Filip Teller a Pavol Seriš do Zlína zavítali, vychází (alespoň v tuzemském vydání, obecně tomu tak být vždy nemusí) vstříc rekreačním, zábavným očekáváním. Oba mladí herci, Čech a Slovák, se spokojili s nezávazným, více či méně vtipným špičkováním na téma vzájemných vztahů a živějších reakcí obecenstva nedocílili ani pivem a borovičkou, jež divákům ochotně servírovali. Tzv. „národní nápoje“ byly jedním z námětů, o něž se komici „přeli“. Došlo také na české paštikáře na Jadranu, klání Tatry versus Sněžka či poměřování metod balení děvčat. A tak dále.

  Došlo také na české paštikáře na Jadranu. FOTO archiv festivalu

  Problematická byla i jistá monotónnost projevu a brzy odhadnutelný postup, kterým herci vedou přes zákruty odboček a bezprostředních improvizací nit svého vyprávění. Občasné náznaky okamžikem inspirovaných jazykových hrátek zůstávaly po krátké slibné chvíli – snad z opatrnosti – zadušeny. Sólovou historku Pavola Seriše o jedné vášnivé noci na chatě, pro její úroveň vhodnou tak na stužkovací večírek, raději pomiňme. A dvě osvěžující písňové vsuvky? Ty byly na půldruhahodinovou (!) stopáž nedostatečné. Nadto poselství té druhé, závěrečné spočívalo v objevu, že Češi a Slováci jsou vlastně kamarádi.

  Představení zjevně poškodil přesun do náhradního prostoru. FOTO archiv festivalu

  Představení zjevně poškodil přesun do náhradního prostoru, s nímž se protagonisté špatně sžívali. Zřejmě by bylo poučné vidět je jinde – pro porovnání situačních a slovních interakcí s jiným publikem. Festivalový provoz je však neúprosný, a tak jsme si z programu pouze odškrtli další, snadno zapomenutelnou položku.

  Divadelni Talk Show Filipa Tellera – Filip Teller/Pavol Seriš: Čecháčci a Čoboláci. Scénář, režie a účinkují: Filip Teller a Pavol Seriš, kostýmy: Lucie Sedláčková, dramaturgický spolupráce: Patrik Boušek, Matěj Randár, hudba: Ondřej Klíč a Filip Teller. Premiéra 28. března 2017 v BuranTeatru v Brně. Psáno z festivalového uvedení 18. května.

  ///

  Více na i-DN:

  Česko-slovenské mosty 2018 (No. 1)

  Česko-slovenské mosty 2018 (No. 2)

  Česko-slovenské mosty 2018 (No. 3)

  Česko-slovenské mosty 2018 (No. 4)

  Česko-slovenské mosty 2018 (No. 5)

  Zápisy ze zlínských setkávání (No. 1)

  Zápisy ze zlínských setkávání (No. 2)

  Zápisy ze zlínských setkávání (No. 3)


  Komentáře k článku: Česko-slovenské mosty 2018 (No. 6)

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,