Divadelní noviny Aktuální vydání 12/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

12/2024

ročník 33
11. 6. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Zprávy

  Zemřel Petr Slabý

  S albem Písní pro Kocoura Vavřince, které připravil v nakladatelství Polí5 jako poctu dětské komiksové postavičce svých rodičů (prosinec 2017). Foto Jiří Janda

  Petr Slabý

  20. 3. 1963 Praha – 9. 2. 2023 Praha

  Scenárista, hudební novinář a publicista, filmový a televizní režisér, autor Divadelních novin.

  Jeho otcem byl spisovatel a hudební publicista Zdeněk K. Slabý (1930 – 2020), matkou spisovatelka Dagmar Lhotová (1929 – 2021), dcera filmové a divadelní herečky Marie Brožové (později vystupující pod jménem Lhotová).

  Po absolvování gymnázia v roce 1981 nastoupil jako asistent režie ve Filmovém studiu Barrandov, kde se podílel například na filmech Vesničko má středisková či S tebou mě baví svět.

  Foto archiv IDF

  V roce 1988 začal studovat FAMU, katedru dramaturgie a scenáristiky, kterou absolvoval v roce 1995. V roce 1993 pracoval jako režisér a moderátor v hudebním televizním pořadu Trip, v jehož rámci připravil například interview s Iggy Popem, Motorhead, Nickem Cavem a dalšími. Na tuto práci navázal o dva roky později v obdobném pořadu 60. V roce 2001 natočil v ČT pro cyklus předčasná úmrtí profil jazzového hudebníka Luďka Hulana a podílel se na scénáři o Mejlovi Hlavsovi. Od roku 2005 pracoval pro multikulturní magazín ČT Kosmopolis a cyklus City Folk, v jehož rámci točil reportáže o nonkonformních lidech, festivalu Jeden svět, mezinárodním dada festivalu v Kolíně ad. Spolupracoval na několika dalších kulturních pořadech pro ČT, jako režisér natočil v roce 2012 celovečerní dokument Rok konopí.

  Foto archiv

  Pro nakladatelství Argo natočil v roce 2007 čtyřicetiminutový portrét amerického spisovatele Roberta Fulghuma. V roce 2006 byl spolu s Davidem Čálkem nominován na českého lva za nerealizovaný scénář Puzzles. /Více o jeho filmových aktivitách zde, resp. zde./. V roce 2017 připravil s řadou nonkonformních hudebních skupin v nakladatelství Polí5 album Písně pro Kocoura Vavřince jako poctu dětské komiksové postavičce svých rodičů, kocourovi Vavřincovi /více zde/.

  Jako hudební publicista, přispíval i do Divadelních novin /zde/, hlavně však do hudebních časopisů UNI, HIS Voice nebo Hudobný život. Společně se svým otcem Z. K. Slabým napsal dva díly rozsáhlé encyklopedie Svět jiné hudby, která navazovala na jejich stejnojmenný rozhlasový pořad pro stanici Vltava, později přesunutý na rozhlasovou stanici Ponava. Na ČRo Vltava připravoval i pravidelné sobotní vysílání programu Noční hudba.

  Se svým otcem, spisovatelem a hudebním publicistou Zdeňkem K. Slabým. Foto Karel Šuster

  Pořádal i poslechové diskotéky. Jedna z jeho posledních (ne-li úplně poslední) byla věnovaná jazzmanovi Charlesi Mingusovi 22. dubna loňského roku ve Studiu Paměť v Praze:

  Byl dvakrát ženatý. První ženou byla hudebnice a kulturoložka Pavla Slabá Jonsson, s níž měl syna Damiána (nar. 1985). S druhou ženou Markétou měl tři děti – Františka a dvojčata Jeremiáše a Anežku, které jsou ještě ve školním, resp. předškolním věku.

  Zemřel dnes v noci po těžké nemoci, kterou mu diagnostikovali v říjnu loňského roku. O jeho úmrtí informovala jeho žena Markéta na sociálních sítích.

  /Pro i-DN z více zdrojů zpracoval hul/

  • Autor:
  • Publikováno: 9. února 2023

  Komentáře k článku: Zemřel Petr Slabý

  1. Vladimír Hulec

   Vladimír Hulec

   Petře,
   byli jsme včera v podvečer s mým synem Oskarem za Tebou ještě se naposledy s Tebou potkat. Už jsi odlétal do vesmírných krajin za horizontem a nám se s Oskarem nedostávalo slov. Tak brzo po svých rodičích, tak předčasně pro své tři malé děti. Ostatně i pro Damiána, byť je mu dnes třicet sedm. A samozřejmě pro svou současnou ženu. A pro nás dva. A…
   Měls a máš hodně přátel. Měl jsi klikatý, divý, intenzivní život. Naplnils jej myslím do měr vrchovatých. Hudba, literatura, film, psaní… Dokonce i divadlo… loutky, s nimiž jsi hrál začátkem devadesátých let na Karlově mostě a snad i někde na toulkách světem. Alkohol, cigarety, festivaly. Lásky i nelásky, děti. Sóla i partnerství. Řeči a slova, cesty a návraty.
   Myslím, že pro Tebe byl nejdůležitější dialog, empatie, bytí s přáteli. S otcem, s matkou, s oběma svými partnerkami (nebo jich bylo víc?), se svými dětmi, se známými i jen tak nahodilými. Se svými hudebními idoly i se zcela zapadlými kapelami a muzikanty. Měls rád film Pulp Fiction a napsal o něm diplomovou práci. To o Tobě hodně vypovídá. Podvědomí, mystika, temnota. Sranda a absurdita. Divost. Plynutí času a bytí tady a teď. V klidu a pohodě, ale třeba i na šrot. Dejchat všechno kolem a nehlídat – možná ani nemít – zadní vrata.
   Už mi do Divadelek nenapíšeš slibované Plastiky ani o Petru Niklovi v Arše. Ale to mi – a věřím že ani Lábusovi z Guerilla records či právě Petrovi – tak nevadí. Že ale neuvidíme Tvý věčně usměvavý, šibalský oči, že neuslyšíme Tvůj komentář k nějaký muzice či filmu, to mně – a nejen mně – bude děsně scházet. Díra v těle života.
   Prožili jsme spolu několik tíživých osobních chvil a jsem – a myslím i Oskar – rád, že jsi tehdy byl poblíž. Ten rum, cos mu loni dal a který včera u Tebe otevřel, ťukli jsme si nad Tebou a Tys nás sledoval s očima ještě trošičku přítomnýma, budu dlouho cítit hluboko v sobě. Pachuť, vůni i hořkost. Odešels fyzicky, ale jinak tu jsi a ještě dlouho budeš.
   R.I.P.

   09.02.2023 (18.30), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  2. DN

   Avatar

   Poslední rozloučení
   se uskuteční v evangelickém kostele v Praze-Vinohrady, Korunní 60 v pondělí 20. února od 10:00 hodin.

   12.02.2023 (3.35), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  3. Markéta Školová

   Avatar

   Pro Petrovu rodinu
   je vyhlášena sbírka: https://www.darujme.cz/projekt/1207663?fbclid=IwAR114yNp8zcYkLQRt3otEDFTIzhFB3P4F4Jyo5k1dnxCiTLI15cym4jFqLM

   15.03.2023 (13.19), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,