Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2024

ročník 33
25. 6. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Zprávy

  Zemřela Dagmar Lhotová

  Foto archiv

  Dagmar Lhotová

  22. 7. 1929 Plzeň – 17. 2. 2021 Kytín

  Spisovatelka, redaktorka časopisů pro děti a mládež.

  Narodila se do rodiny středoškolského profesora, architekta a divadelního výtvarníka Karla Lhoty (spolupracoval s architektem Adolfem Loosem na jeho plzeňských realizacích, podílel se s ním i na vzniku projektu Müllerovy vily v Praze), její matkou byla česká filmová a divadelní herečka Marie Brožová, později vystupující pod jménem Lhotová.

  Se svým druhým manželem Z. K. Slabým v roce 1960. Foto archiv Paměť národa

  Dagmar Lhotová (po svatbě se Z. K. Slabým užívala i jméno Dagmar Lhotová-Slabá) vystudovala Pedagogickou fakultu Univerzity Karlovy. Po studiu nastoupila jako redaktorka v Státním nakladatelství dětské knihy, později působila v Mladé frontě a Mateřídoušce. V období normalizace mohla psát knížky pro děti, někdy ve spolupráci s manželem, hudebním kritikem a spisovatelem Zdeňkem Karlem Slabým. K jejím dětským knížkám patří tituly Robin, pes a já, Prázdniny teprve začínají, O zemi Tam a jinde, Bartolomějové. Je autorkou asi čtyř desítek titulů.

  Se Z. K. Slabým v roce 1965. Foto archiv Paměť národa

  Spolu se Z. K. Slabým je autorkou postavy kocoura Vavřince. Příběhy trochu namyšleného, ale podnikavého kocoura, fintivé fenky Otylky, rozumbrady kozla Spytihněva a pořád snícího prasátka Mojmíra do podoby komiksu zpracovávala malířka Věra Faltová. Komiks se ke čtenářům poprvé dostal v roce 1967, historicky tak předešel podobně laděný a známější Čtyřlístek. Populární komiks vycházel pak deset let a skončil proto, že manželé Slabí nemohli dále oficiálně publikovat.

  Repro archiv

  Získala různé nakladatelské ceny, ale i komiksovou cenu Muriel a v roce 2018 Zlatou stuhu za celoživotní přínos dětské literatuře.

  S vnukem Františkem (syn Petra Slabého) v lednu 2016. Foto FB Petra Slabého

  Měla tři syny – Jana Kostrouna (loutkoherec a herec, flašinetář, absolvent KLAMU, ročník 1950) a Karla Kostrouna (ročník 1952), oba z prvního manželství s literárním historikem, kritikem a publicistou Karlem Kostrounem (1927 – 2004), a Petra Slabého (* 1963) z druhého manželství. Ten je filmovým scenáristou, režisérem a hudebním publicistou. Byla několikanásobnou babičkou.

  O jejím úmrtí informoval její syn Petr Slabý. Zemřela stářím.

  • Autor:
  • Publikováno: 19. února 2021

  Komentáře k článku: Zemřela Dagmar Lhotová

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,