Divadelní noviny Aktuální vydání 10/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

10/2024

ročník 33
14. 5. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Festivaly Zahraničí Zprávy

  Za krásu i Společenstvo vlastníků ve Francii

  Festival Na skok do Prahy už potřetí představí francouzskému publiku české divadlo, a to od 17. do 20. června 2021. V letošní zčásti reálné a zčásti online podobě uvede ze záznamu silně vizuální inscenaci Za krásu Národního divadla s francouzskými titulky, naživo se naopak odehraje scénické čtení textu Jiřího Havelky Společenstvo vlastníků. Přímo pro festival vzniknou video procházky s českými autory a chybět nebude ani Den s českým divadlem určený především profesionálům z oblasti kultury, ten se odehraje v Českém centru v Paříži.

  Pořádat v současné době mezinárodní divadelní festival je opravdu výzva. Věříme, že se nám ale podařilo najít cestu, jak obě země opět o trochu více propojit, říká Natálie Preslová, ředitelka festivalu. První festival českého divadla ve Francii Na skok do Prahy prezentuje české divadlo a zpřístupňuje ho nejen divákům, ale i francouzským institucím a profesionálům z oblasti kultury a umění. Zároveň navazuje na už zavedený festival francouzského divadla v Česku Sněz tu žábu, a stává se tak druhým pilířem mostu mezi českým a francouzským nejen divadelním prostředím. České divadlo je kromě osobnosti Václava Havla ve Francii absolutně neznámé. Naším cílem je tedy zprostředkovat naši současnou divadelní tvorbu a představit Českou republiku z jiného pohledu, říká Linda Dušková, šéfdramaturgyně festivalu.

  Letošní ročník se odehraje částečně naživo a částečně v online prostředí, a to od 17. do 20. června. V Českém centru v Paříži se uskuteční Den s českým divadlem, určený profesionálům v oblasti kultury, ale také všem, koho zajímá české divadlo a literatura. Jedním z hlavních hostů bude Marta Ljubková, šéfdramaturgyně Činohry Národního divadla v Praze, jejíž soubor budou moci francouzští diváci spatřit zcela poprvé, a to prostřednictvím záznamu inscenace Za krásu o jedné z nejvýznamnějších osobností českého divadla Karlu Hugovi Hilarovi. Činohra Národního divadla se představí ve Francii vůbec poprvé, ačkoli zatím v online podobě. Původně jsme plánovali představení hrát naživo, ale pandemická situace nám to bohužel stále neumožňuje. I tak máme radost, že vzájemnému propojení pomohl právě náš festival Na skok do Prahy. Snažíme se, abychom české divadlo ukázali v jeho pestrosti – od velkých scén po malé nezávislé soubory. Letos jsme jako vlastní projekt připravili online procházky s českými autory, zve Linda Dušková.

  Inscenace Za krásu Národního divadla v Praze se online představí v Paříži. Foto: archiv redakce.

  Čistě online bodem programu bude projekt Procházky s českými autory, vytvořený přímo pro tento ročník festivalu. Jeho prostřednictvím divákům festival představí čtyři české dramatiky, čtyři francouzské režiséry, kteří budou zpracovávat úryvky jejich textů, a čtyři krásná místa po celé Francii, na kterých se tyto video-procházky odehrají. Naživo se naopak odehraje scénické čtení textu Jiřího Havelky Společenstvo vlastníků, které bude k vidění na dvoře divadla Anis-Gras, le lieu de l’autre, v režii Agnès Bourgeois.

  Ačkoli se festival zaměřuje především na divadelní tvorbu, v rámci doprovodného programu se v Paříži bude promítat také snímek Lucie Bohdana Karáska, chybět nebude česko-francouzská konverzace a program pro děti. O výtvarné zastoupení se postará Karla Spolaak Hospodářská, která vystaví svůj fotografický projekt Les visages suspendus, jenž vznikl v době pandemie.

  ///

  Více informací o festivalu včetně programu najdete zde.

  • Autor:
  • Publikováno: 14. května 2021

  Komentáře k článku: Za krásu i Společenstvo vlastníků ve Francii

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,