Divadelní noviny Aktuální vydání 10/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

10/2024

ročník 33
14. 5. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Kontext Zprávy

  Výzva #zakreativnicesko vyslyšena

  K 25. 3. 2021 zveřejnilo Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) návrh Národního plánu obnovy (NPO). Z celkové alokace pro ČR (171 mld. Kč) je nyní v pilíři 1.6 Rozvoj kultury a kreativního sektoru počítáno s částkou 7,3 mld. Kč. Dle informace Ministerstva kultury je dalších původních 800 mil. Kč na podporu výzkumu ve společenských vědách včetně umění přesunuto do komponenty 5.2 Podpora vědy a výzkumu.

  V celkovém úhrnu tak kulturní a kreativní odvětví získávají 8,1 mld. Kč. Tato částka naplňuje požadavek MK, za který se postavilo i přes 600 signatářů výzvy #zakreativnicesko.

  Tento aktuální a první veřejný návrh byl prezentován v pátek 26. 3. Poslanecké sněmovně PČR, která požádala o mimořádné projednání NPO. Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček právě zde oznámil spuštění webové prezentace plánu, na kterou čekalo dlouhou dobu širší spektrum odborníků, včetně iniciativy #zakreativnicesko. V nejbližších dnech plánuje MPO předat tento návrh k připomínkování v rámci tzv. meziresortního řízení tak, aby do konce dubna vláda plán obnovy schválila (konsensem), a stihla tak v termínu návrh předat k posouzení Evropské komisi.

  MPO uvádí šest hlavních pilířů plánu. Kultura a kreativita v něm spadá pod pilíř Digitalizace a částečně Věda a výzkum.

  Přestože se podařilo zvrátit dramatické škrty v komponentě 1.6, i nadále bude platforma #zakreativnicesko aktivní. Je třeba poukazovat na význam kultury a hájit požadavek na podporu rozvoje kreativních profesí až do konce, kdy dojde ke schválení Národního plánu obnovy vládou, k jeho předání a schválení Evropskou komisí. Současně vnímáme stále rostoucí podporu, píše se v jejím prohlášení.

  Výzva má v současné době – dva měsíce od zveřejnění – 620 podpisů. K otevřenému dopisu se mimo jiných připojili zástupci organizací zastřešující či přímo vykonávající činnosti kulturního a kreativního sektoru. Vedle měst a krajů (Jihlava, Kutná Hora, Středočeský kraj) přibývají na tomto seznamu v posledních dnech i firmy, organizace nebo jednotlivci (režisér Petr Zelenka).

  Kontaktní osoba:

  Lucie Ševčíková (#zakreativnicesko), e-mail: [email protected]

  ///

  Iniciativa #zakreativnicesko
  Kultura je naší podstatou. Je duší společnosti. Zahrnuje oblasti, jakými jsou film, divadlo, hudba, architektura, design, knihy a tisk, české památky, móda, reklama nebo videohry. V jádru našeho ekosystému stojí vždy lidská kreativita, dovednost a talent. Svou přidanou hodnotou přispívá ostatním hospodářským odvětvím. Proto je třeba do ní investovat! Nechceme zabetonované, ale kulturní a kreativní Česko.

  Celé znění otevřeného dopisu iniciativy #zakreativnicesko společně s přehledem všech signatářů výzvy naleznete na webových stránkách: www.zakreativnicesko.cz.

  Přehled signatářů naleznete na webu: www.zakreativnicesko.cz/podpisy

  ///

  Více na i-DN:

  Za kreativní Česko

  Dělníci kultury se představují

  • Autor:
  • Publikováno: 30. března 2021

  Komentáře k článku: Výzva #zakreativnicesko vyslyšena

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,