Divadelní noviny Aktuální vydání 11/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

11/2024

ročník 33
28. 5. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Burza Kontext

  Dělníci kultury se představují

  Ačkoliv se loni v létě kulturní kola na chvíli roztočila, nyní už několik měsíců téměř celá tato branže stojí a vypadá to, že se jen tak nerozběhne. Situace nedolehla pouze na herce nebo hudebníky, ale především na velkou spoustu lidí, kteří jejich vystoupení připravují a zajišťují. Jde například o zvukaře, osvětlovače, produkční, promotéry, hudební média, ale také o barmany nebo security. A právě na konkrétní jednotlivce a jejich příběhy projekt Dělníci kultury poukazuje.

  S nápadem představit osobnosti z kulturní backstage, bez kterých by nebylo ani známých tváří na pódiích, přišel Šimon Blaschko, produkční pražského klubu Rock Café. Facebookovou stránku jsem založil už během jarního lockdownu. Původně jsem plánoval jen oprášit mou zálibu v psaní a dát dohromady různé historky z hudební branže. Jak už tomu ale bývá, člověk míní, život mění. Nestihl jsem napsat téměř nic, řekl autor. Když se ale na podzim vše v důsledku hygienických opatření opět zastavilo, oslovil iniciativu Za živou hudbu a společně začali představovat široké veřejnosti jednotlivé tváře z kulturního sektoru. Ve většině případů jde totiž o profesionály s obrovskými zkušenostmi, které jsou často nepřenositelné.

  Předpokládaný pokles obratu hudebního sektoru mezi lety 2019 a 2020 je na evropské úrovni 76 %. V České republice se toto číslo nebude moc lišit. Víme, že o práci přišla řada špičkových profesionálů – interpretů, manažerů, zvukových mistrů, lightdesignérů a dalších technických a podpůrných profesí. Krizi samozřejmě pociťují i autoři hudby a textů. Aktuálně se s Českou obcí hudební účastníme pracovní skupiny na Ministerstvu průmyslu a obchodu, která má přinést plán restartu kultury. Stejně tak se účastníme kampaně #zakreativnicesko, která upozorňuje na důležitost zahrnutí kreativních odvětví do Národního plánu obnovy. ČOH tedy dělá maximum, aby se situace obrátila pro hudební sektor co nejdříve k lepšímu, dodává k aktuální situaci Jakub Nový, předseda České obce hudební, která stojí za iniciativou #zazivouhudbu.

  Inspirací tomuto projektu byla německá iniciativa Kulturgesichter, která v zemi našich západních sousedů probíhá napříč jednotlivými spolkovými zeměmi, a ukazuje tak, jak je kultura rozmanitý obor a kolika lidí se koronavirová krize dotýká. Něco takového v České republice zatím nebylo. Právě proto se obě strany daly do díla. Svorně ale dodávají, že věří v brzký návrat hudby do klubů a na festivaly – tam, je totiž Dělníkům kultury nejlépe!

  FB Dělníci kultury: http://www.facebook.com/delnicikultury

  Instagram Dělníci kultury: http://www.instagram.com/delnici_kultury/

  FB #zazivouhudbu: http://www.facebook.com/zazivouhudbu

  Instagram #zazivouhudbu: http://www.instagram.com/zazivouhudbu/

  ///

  Kontakt:

  Šimon Blaschko: [email protected]

  #zazivouhudbu: [email protected]

  • Autor:
  • Publikováno: 8. března 2021

  Komentáře k článku: Dělníci kultury se představují

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,