Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2024

ročník 33
25. 6. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Zprávy

  Za kreativní Česko

  Zástupci českého kulturního a kreativního sektoru zaslali Vládě ČR otevřený dopis s požadavkem na schválení původního návrhu Ministerstva kultury ve výši 8,233 mld. korun z Národního plánu obnovy. Za otevřený dopis vládě se postavily asociace, kraje, města, univerzity i významné kulturní organizace a jednotlivci. Doposud se k výzvě připojilo 140 signatářů napříč podnikatelskou, neziskovou i veřejnou sférou.

  Ambasadorka výzvy Kateřina Churtajeva, vedoucí odboru kultury a památkové péče Královéhradeckého kraje. Foto: archiv redakce.

  Představitelé české kulturní a kreativní scény bojují za vyšší příspěvek v chystaném Národním plánu obnovy. Podle prvního návrhu vlády, který v říjnu předložila Evropské komisi, by kulturní sektor měl dosáhnout pouze na 2,5 miliardy z evropského balíku 182 miliard Kč pro Českou republiku. Finální návrh bude Ministerstvo průmyslu a obchodu předkládat vládě koncem února.

  Signatáři proto apelují na zástupce vlády, aby schválili původně navrhovaný rozpočet, který bude použit nejen na obnovu kulturní scény, ale má potenciál sehrát významnou roli při obnově celé společnosti i ekonomiky. Právě podpora oborů s vysokou přidanou hodnotou, inovativní ekonomika a rozvoj kultury a kreativity patří mezi hlavní cíle evropského Fondu obnovy.

  Kultura v Česku je dlouhodobě podfinancovaná. Každoročně zdaleka nedosahuje ani na slibované 1 % ze státního rozpočtu. Od roku 2006 tak byla kumulovaně připravena o 150 miliard korun. V balíčku React EU nebyla zahrnuta vůbec a její dosah na Strukturální fondy byl dosud zanedbatelný. Žádáme proto vládu, aby nyní nesnižovala rozpočty plynoucí do kulturního a kreativního sektoru. Peníze, které vláda do kultury investuje, se české společnosti mnohonásobně vrátí, říká Lucie Ševčíková z iniciativy #zakreativnicesko.

  Kulturní a kreativní sektor generuje v EU 5,3 % HDP, tedy násobně více ve srovnání s výdaji, které do něj směřují. Vytváří pracovní místa, produkty a služby s vysokou přidanou hodnotou, přitahuje turisty i zahraniční investory a přispívá k regionálnímu rozvoji.

  K Národnímu plánu obnovy postrádám obecně v zemi otevřenou a strukturovanou diskuzi. Je to příležitost k rozvoji všech regionů, která se neopakuje každý den. Investice do kultury je pro mě zárukou, že prostředky nebudou zmařené, že se využijí k rozvoji inovativního a kreativního potenciálu České republiky, říká ambasadorka výzvy Kateřina Churtajeva, vedoucí odboru kultury a památkové péče Královéhradeckého kraje.

  Kultura je základním prvkem naší společnosti, politiky však dlouhodobě přehlíženým. Přesto se jedná o dobrou investici nejen z ekonomického pohledu, jde také o investici do mezinárodní image Česka. Pokud se v posledních letech mluvilo v zahraničí o Česku, bylo to mimo jiné díky sošce Oscara pro film Dcera či videohře Beat Saber.

  Ambasadorka výzvy Zdeňka Hubáček Kujová z Jihomoravského inovačního centra dodává: Kreativita je podmínka pro evoluční posun do další fáze. Ať již má umění, kultura a kreativita svou společenskou hodnotu, souběžně s ní jde i hodnota ekonomická. V Evropě pracuje v kreativních odvětvích 12 mil. lidí, finanční obrat byl v roce 2019 u hlavních činností kulturních a kreativních odvětví přes 640 mld. eur. Je to oblast, která byla covidem zasažena mezi prvními, bude mezi posledními znovu otevřenými. Cílené investice z Národního fondu obnovy do kultury a kreativních odvětví se budou aktivně podílet na oživení ekonomiky – a také na vizi transformace člověka a společnosti.

  Kulturní sektor je vedle cestovního ruchu nejpostiženějším odvětvím koronavirové epidemie. Jedná se o ekosystém, který zahrnuje řadu kulturních institucí, inovativních firem, uměleckých a technických profesí či památkovou péči. Nejedná se pouze o divadelníky nebo výtvarníky, ale také o filmaře, designéry, hudebníky, muzikálové tvůrce, herní vývojáře a další kreativce. Iniciativa #zakreativnicesko tak v celé šíři zastupuje zájmy mainstreamové i alternativní kulturní a kreativní sféry.

  ///

  Celé znění otevřeného dopisu společně s přehledem všech signatářů výzvy naleznete na webových stránkách www.zakreativnicesko.cz.

  ///

  K otevřenému dopisu se, mimo jiných, připojili zástupci organizací zastřešujících či přímo vykonávajících činnosti kulturního a kreativního sektoru:

  Asociace

  ​Asociace českých herních vývojářů

  AČK – Asociace českých kameramanů

  AKTV – Asociace komerčních televizí

  AKA – Asociace komunikačních agentur

  APA – Asociace producentů v audiovizi

  Asociace českého průmyslového designu, z. s.

  Asociace filmových střihačů a střihaček (A. F. S.)

  Asociace tanečních umělců ČR, z. s.

  ARAS – Asociace režisérů a scenáristů

  Asociace spisovatelů

  AUG – Asociace užité grafiky a grafického designu

  Česká hudební rada

  Česká obec hudební

  ITI – České středisko Mezinárodního divadelního ústavu

  OAZA, Ochranná asociace zvukařů – autorů

  Obec překladatelů

  OOA-S, Ochranná organizace autorská – Sdružení autorů děl výtvarného umění, architektury a obrazové složky audiovizuálních děl

  uMĚNÍM – Platforma pro kreativní učení

  SČKN – Svaz českých knihkupců a nakladatelů

  SKIP ČR – Svaz knihovníků a informačních pracovníků České republiky

   

  Kraje, města, regiony

  Město Jičín

  Krajský úřad Karlovarského kraje

  Krajský úřad Královéhradeckého kraje

  Krajský úřad Libereckého kraje

  Krajský úřad Olomouckého kraje

  Mikroregion Sokolov – východ

  Statutární město Brno

  Statutární město Plzeň

  Statutární město Olomouc

  Statutární město Ostrava

  Statutární město Pardubice

  Svaz měst a obcí České republiky

   

  Školy a univerzity

  DAMU – Divadelní fakulta Akademie múzických umění v Praze (člen ITI)

  Fakulta multimediálních komunikací UTB ve Zlíně

  Janáčkova akademie múzických umění

  Janáčkova konzervatoř v Ostravě

  Univerzita Palackého v Olomouci

   

  Organizace

  CZECHDESIGN

  DEPO2015 Plzeň
  Hospodářská komora ČR – Sekce kreativního a kulturního průmyslu
  ICUK – Inovační centrum Ústeckého kraje, z.s.
  JIC, inovační agentura

  T SERVIS, s.r.o.

  • Autor:
  • Publikováno: 4. února 2021

  Komentáře k článku: Za kreativní Česko

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,