Divadelní noviny Aktuální vydání 8/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

8/2024

ročník 33
16. 4. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Paměti, záznamy a deníky

  Ukončený život Daniely Píchové

  Ve věku nedožitých 75 let odešla herečka Daniela Píchová na cestu, ze které není návratu. Milující manželka, matka dvou dcer, herečka a pedagožka.

  Mladá kněžna v Jiráskově Lucerně. V pozadí Jiří Pokora v roli Mlynáře (r. Svatoslav Papež, prem. 25. 9. 1975, Divadlo Vítězslava Nezvala Karlovy Vary). Foto Miroslav Tůma

  Se svým mužem Zdeňkem Muchou se poznala během svých studií na brněnské JAMU. Spolu odešli do karlovarského angažmá. Těch pětadvacet let strávených v karlovarském Městském divadle bylo vrcholem její profesní éry. Díky krásné, inteligentní tváři a urostlé, štíhlé postavě neměla v souboru konkurenci. Je proto pochopitelné, že kromě běžného provozu se ocitla jako partnerka po boku takových osobností jako byl Oldřich Nový nebo Miroslav Horníček.

  V Plzni, kde jsem byla v té době dramaturgem, poprvé hostovala v roce 1991 v klubové inscenaci Rozmarný duch v režii Miroslava Doutlíka. Vzápětí následovala nabídka stálého angažmá. A to přes to, že v její věkové kategorii měla tehdejší činohra DJKT silnou konkurenci v renomovaných a oblíbených herečkách. K podepsání smlouvy přispěl také fakt, že členem souboru se stal i její manžel Zdeněk Mucha.

  Zleva Kateřina Vinická (Prezidentová de Tourvel), Daniela Píchová (Paní de Volanges), Monika Švábová (Markýza de Merteuil) a Netta Deborská (Paní de Rosemunde) v Nebezpečných vztazích Christophera Hamptona (r. Ladislav Smoček, prem. 7. 5. 1994, Velké divadlo DJKT Plzeň). Foto Pavel Křivánek

  O jejím uplatnění v plzeňském angažmá svědčí žánrová pestrost rolí, které bez výjimky ztvárňovala s citem pro žánr, suverénní jistotou a hereckou nonšalantností (Lízalka v Maryše, Pasqua v Poprasku na laguně, Olympie v Broukovi v hlavě, Matka v Povídkách z Vídeňského lesa). Ve svých inscenacích ji preferoval zejména režisér Ladislav Smoček.

  Vpravo ve své poslední roli v DJKT Plzeň, Vévodkyni z Yorku v Shakespearově Richardovi III. Vlevo Monika Švábová jako královna Alžběta (r. Jan Burian, prem. 18. 12. 1999, Velké divadlo DJKT Plzeň). Foto Pavel Křivánek

  Poté, co v roce 2000 ukončila plzeňské angažmá, věnovala se zejména pedagogické činnosti na ZUŠ v Praze. Do karlovarského divadla se ještě vrátila v roce 2011 v roli Lindy v Ahlforsově Divadelní komedii (režie Michal Przebinda).

  Konec života, poznamenaný důsledky nádorové operace mozku, prožila v několika léčebných zařízeních. Přestože byla odkázána na invalidní vozík a nepoznávala ani své blízké, ukončil Zdeněk Mucha své angažmá v plzeňském divadle, aby mohl být v čerčanském hospicu vedle ní. Tragickým řízením osudu zemřel o tři měsíce dříve než jeho žena.

  ///

  Více na i-DN:

  Zemřela Daniela Píchová

  Zemřel Zdeněk Mucha


  Komentáře k článku: Ukončený život Daniely Píchové

  1. Ilona Nebřenská

   Avatar

   Dobrý den,
   na poslední fotce z Richarda III. není má maminka, ale její kolegyně Zorka Kostková…
   Děkuji.
   Ilona Muchová – Nebřenská

   20.10.2021 (11.40), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  2. Vladimír Hulec

   Vladimír Hulec

   Za omyl se omlouváme
   (u snímku nebyly popisky) a fotografii jsme vyměnili. Nyní je snad již vše v pořádku.

   20.10.2021 (11.58), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,